Elden Ring Steam'de 599TL'den 699TL'ye zamlandı

Bizim sinirlendiğimiz ve yorumladığımız şey o değil. Alım gücü zaten düşük bunda bir problem yok. Bunu başımızdaki insanlara değil de oyun firmalarına ve hatta oyun platformlarına yükleyip korsan oyun bahanesi olarak sunmak. Çoğu firma zaten Steam kurunun yukarısına çekiyor artık çünkü uyandılar. Evet o eski 1.5TL'den kur alıyormuş gibi satmalar yok artık. Doların 20TL olduğunun farkına vardılar ve siz bunu istemiyorsunuz.
Siz dediğiniz gruba beni de sokarsanız yanlış yaparsınız kusura bakmayın. Dolar 19,40 doğrudur ama globalde 60 dolara çıkan oyunlar bizim ülke de daha ucuza da satılıyor. Örnek olarak High On Life verebilirim şuan aklıma gelen bu daha çoğunu da bulabiliriz. Demek ki daha ucuza çıkması mümkün. Ayrıyeten benim bakış açım çok net global fiyata çekiyorlarsa firmalar oyun fiyatlarını Türkçe seslendirme de alt yazı desteği de getirecekler. Yok getirmiyorlarsa ülkenin alım gücüne göre ölçeklendirme yapmalılar. Bu ölçeklendirme de benim gözümde bu Elden Ring fiyatı gibi. Şuan asgari ücret 8500 TL bana göre ülkede genel olarak oyuna verilebilecek maksimum para 600-800 TL arası ama oyun fiyatlarına bakıyoruz 1200TL'den çıkmaya başlamış. Kimse kusura bakmasın asgari ücretin 7de 1 fiyatına da oyun çıkarılmamalı bu ülkede. Çıkıyorsa da dediğim gibi çıkmalı ama ne yazıkki buna da köstek olacak kitle var maalesef. '' Ülkede oyun talep görmüyor neden dil desteği getirsinler ki '' diyecek bir dünya adam var.

Siz dediğiniz gruba beni de sokarsanız yanlış yaparsınız kusura bakmayın. Dolar 19,40 doğrudur ama globalde 60 dolara çıkan oyunlar bizim ülke de daha ucuza da satılıyor. Örnek olarak high on Life verebilirim şu an aklıma gelen bu daha çoğunu da bulabiliriz. Demek ki daha ucuza çıkması mümkün. Ayrıyeten benim bakış açım çok net global fiyata çekiyorlarsa firmalar oyun fiyatlarını Türkçe seslendirme de alt yazı desteği de getirecekler. Yok getirmiyorlarsa ülkenin alım gücüne göre ölçeklendirme yapmalılar. Bu ölçeklendirme de benim gözümde bu Elden Ring fiyatı gibi. Şu an asgari ücret 8500 TL bana göre ülkede genel olarak oyuna verilebilecek maksimum para 600-800 TL arası ama oyun fiyatlarına bakıyoruz 1200TL'den çıkmaya başlamış. Kimse kusura bakmasın asgari ücretin 7'de 1 fiyatına da oyun çıkarılmamalı bu ülkede. Çıkıyorsa da dediğim gibi çıkmalı ama ne yazık ki buna da köstek olacak kitle var maalesef. " ülkede oyun talep görmüyor neden dil desteği getirsinler ki " diyecek bir dünya adam var.

Ülkede hakikaten talep görmediği için dil desteği yok çünkü karlılık oranı yok. Bana sokaktan 100 tane oyuncu çevir hangisi 1 tane souls oyunu bitirmiş söyle. Ayrıca alım gücü adamları bağlamaz başındaki insan kötü yönetiyorsa dolar kuru yükselir alım gücü düşer aldığın her şeyi 2-3 kat daha pahalıya alırsın.

Ülkede hakikaten talep görmediği için dil desteği yok çünkü karlılık oranı yok.
Yeni çıkan oyunlara 1200 TL verebilecek pek babayiğit kalmadı maalesef ülkede. Alabilenler için de dediğim şey şu; madem global fiyata çekiyorsun dil desteği getir benim ülkeme,bundaki sebepte oyuncunun global fiyattan oyunu aldıysa dil desteği almasının hakkı olduğunu düşünmem.
Bana sokaktan 100 tane oyuncu çevir hangisi 1 tane souls oyunu bitirmiş söyle.
Neden Souls türü oyun bitirsin ki millet kıstas bu olmamalı. CoDserisi bitirenler vardır, her sene Fifa alan bir kesim, yeni çıkan CoD oyununu alan bir kesim oluyor ülkemizde. Ancak şuna katılırım ülkemizdeki genel oyuncu kitlesinin büyük bölümü online türü oyunlar oynuyor. (lol,valorant,pubg,cs vb.) Bu oyunlara para yatırmak daha mantıklı geliyor insanlara hikayeli oyunlara para vermektense.
Ayrıca alım gücü adamları bağlamaz başındaki insan kötü yönetiyorsa dolar kuru yükselir alım gücü düşer aldığın her şeyi 2-3 kat daha pahalıya alırsın.
Adamları bağlıyor diye de bir şey demiyorum, istenildiğinde fiyatlar düşükten de oyunculara satılabiliyor diyorum örneklerini de verdim zaten okumuş olsaydınız anlardınız. Ülkenin ekonomisi de herkesin malumu zaten, onunla ilgili bir mesele yok. Yeni çıkan bir oyunun asgari ücretin 7'de 1'i fiyata satışa sunulmasını ben doğru bulmuyorum sadece kaldı ki bu fiyattan çıkartıyorlarsa da dil desteği getirsinler diyorum bunda da bir mahsur görmüyorum göreni yadırgıyorum olay bundan ibaret.

Yeni çıkan oyunlara 1200 TL verebilecek pek babayiğit kalmadı maalesef ülkede. Alabilenler için de dediğim şey şu; madem global fiyata çekiyorsun dil desteği getir benim ülkeme, bundaki sebepte oyuncunun global fiyattan oyunu aldıysa dil desteği almasının hakkı olduğunu düşünmem.

Neden souls türü oyun bitirsin ki millet kıstas bu olmamalı. Codserisi bitirenler vardır, her sene FIFA alan bir kesim, yeni çıkan CoD oyununu alan bir kesim oluyor ülkemizde. Ancak şuna katılırım ülkemizdeki genel oyuncu kitlesinin büyük bölümü Online türü oyunlar oynuyor. (LoL, Valorant, PUBG, CS vb.) Bu oyunlara para yatırmak daha mantıklı geliyor insanlara hikayeli oyunlara para vermektense.

Adamları bağlıyor diye de bir şey demiyorum, istenildiğinde fiyatlar düşükten de oyunculara satılabiliyor diyorum örneklerini de verdim zaten okumuş olsaydınız anlardınız. Ülkenin ekonomisi de herkesin malumu zaten, onunla ilgili bir mesele yok. Yeni çıkan bir oyunun asgari ücretin 7'de 1'i fiyata satışa sunulmasını ben doğru bulmuyorum sadece kaldı ki bu fiyattan çıkartıyorlarsa da dil desteği getirsinler diyorum bunda da bir mahsur görmüyorum göreni yadırgıyorum olay bundan ibaret.

Souls türüyle örnek verme nedenim konunun souls ile ilgili olması. Fiyatlar düşük iken zaten oyunculara satılabilir fakat bu sefer dil desteğinin gelme olasılığı bile daha az olur. Düşün şimdi 1200TL'den 2 satış mı yoksa 100TL'den 5 satış mı? Hangisini tercih ederdin?

Bandai Namco'dan çok ilginç bir fiyatlandırma şekli geldi. Dark Souls 3'de 60 dolar Elden Ring'de 60 dolar fakat Dark Souls 3 900TL(Bu zam geleli bir kaç hafta oluyor), Elden Ring 700TL'ye zamlandı. Bir çoğumuz 600TL'den 1200TL'ye zamlanmasını beklerken yine düşük fakat gelecekteki olası zamlar için gerici bir haber.

Oyunu satın almak için:
PC(Steam) 699TL: https://store.steampowered.com/app/1245620/ELDEN_RING/?curator_clanid=4777282&utm_source=SteamDB
PS4 ve PS5 1050TL: ELDEN RING PS4 & PS5
Xbox One ve Xbox Series X/S: ELDEN RING | Xbox
Yani normalde hiç TR yi umursamayan bir firma, bu sefer ılımlı bir fiyatlandırma politikası izlediyse ve konsola zam yaptıktan sonra 2 ay bekleyip yaz indirimlerine az zaman kalmışken zam getirdiyse TR ye ve konsol fiyatına dahi çekmediyse, yazın son kez %30-%20 civarı bir indirim yapıp sonra fiyatı çekecektir 1000 TL civarına. Kaldı ki hatırlatırım bu oyun GOTY seçilmesine rağmen GOTY seçildikten kısa bir süre sonra kış indirimlerinde %30 indirim aldı. Yani yazın indirim alması ihtimali bence oldukça fazla.

Hadi yazın son umut gene %30 indirime girse 490’a yine de alırım, Bu Bandai Namco’yu anlamak güç.(Maalesef diğer oyunlarındaki fiyat politikaları da bir bu kadar ilginç :D)

500 ile 600 ya da 700 arasindaki fark nedir? Az da olsa indirim almis olmasinin psisik rahatligi mi? Cunku maddi yonden bir farklari yok o baremde.

Dark Souls'ları 1200TL yapıp ardından %50 indirim getirerek 600TL yapar mı yapar bu bandai namco zaten. İndirim sonrası fiyat düşüşü diye de 800e indirir.

1200 olup orada kalmasini bekliyorsak, ben sunu diyorum: bugunun indirimsiz 500-600 lirasi gelecek yilin %50 indirimli 500-600'unun alim gucu yonunden yarisi olacak en iyimser tahminle. 1 senede paramiz 4-5 misli deger kaybetti zira. Su an 500 vermek seneye o paraya alanlarin yaninda 2000 vermek gibi olabilir bu hizla dusersek. Oynamak icin aceleyi anlarim ama panigi anlamam o yuzden.

Geri
Yukarı