Elektriği neden göremiyoruz ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Olayı dini konulara taşımayın çünkü dini boyutunu gayet iyi biliyorum. Yani Allah'ın var olduğunu biliyoruz ama göremiyoruz böyle bir şey. İnsan oğlu o kadar caiz ki bir elektriği bile göremiyor.

Anlıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
"Elektriği doğrudan görememenizin birkaç nedeni vardır. İlk sebep, elektriğin fiziksel bir nesne değil, bir fenomen olmasıdır. Doğadaki belirli fenomenleri, fiziksel nesnelerle (görebildiğimiz) etkileşimleri yoluyla gözlemliyoruz. Örneğin yerçekimi olgusunu ele alalım. Yerçekimini teknik olarak 'göremezsiniz', ancak yere düşen nesneleri veya onları dünyaya 'çeken' bir kuvvet izlenimi veren bir yörünge izleyen gülleleri/mermileri gözlemleyebilirsiniz. Aynı şey elektrik için de geçerlidir. Elektriğin doğadaki etkisini yerçekimi ile aynı şekilde gözlemleyebiliriz, ancak gerçekten önemli bir fark var ve bunu görememenizin ana nedeni:
Elektriğin gözlemlendiği temel bileşenler gerçekten çok küçük, gerçekten çok hızlı hareket ediyor ve bunlardan çok var. Elektriği görememenizin nedeni, tek bir elektronu (çok küçük) veya bir silahtan atılan mermiyi (çok hızlı) görememeniz veya büyük bir kavanozda kaç tane jelibon olduğunu doğru bir şekilde tahmin edememeniz (çok fazla) ile aynı nedendir."

(Çeviridir.)

Adam bağlantı kurabil diye öyle söylemiş. Elektiriği göremememiz olmadığı anlamına gelmez.

Technopat kitlesi bu kadar güzel analiz edilemezdi tebrik ediyorum. Bu konuyu bile dini tarafa çekebilirler. Aslında elektrik çok da görünmez değil mesela haberdeki görsel buna bir örnek Esenyurt'ta elektrik trafosunda korkutan görüntü ayrıca yıldırımları da görebildiğimiz için tamamen görünmez diyemem.

Elektriği görebilirsin. Atomik olarak kendin de elektrikten oluşuyorsun. Çıplak gözle görmek istiyorsan led adaptörünün kablolarının birbirine sürtersen(denemeni tavsiye etmiyorum) çıkan elektrik kıvılcımını görebilirsin ya da Tesla bobini yapıp da görebilirsin.

O zaman bana çocuk diye muhabele yapmayın.
Muamele demek istediniz sanırım. Bu saldırgan üslubun kimseye bir yararı yok böyle konuşmayın. Sorunuzla ilgili cevabım:

Elektrik, görünür ışık spektrumunda yer almaz, yani insan gözü tarafından algılanamaz. İnsan gözü sadece belirli dalga boylarındaki elektromanyetik radyasyonu algılayabilir ve bu dalga boylarına görünür ışık denir. Gözümüzün algılayamadığı elektromanyetik radyasyon türleri arasında radyo dalgaları, mikrodalgalar, X-ışınları ve gama ışınları gibi radyasyonlar da yer almaktadır.

Fakat eğer bir elektrik arkı oluşursa o zaman elektriği çıplak gözle gözlemleyebiliriz.
Elektrik arkı, havadaki bir boşlukta elektrik yüklerinin hızlı bir şekilde deşarj olmasıdır. Bu deşarj, yüksek enerji içerir ve havadaki atomları iyonize ederek gaz moleküllerini ayrıştırır ve plazma adı verilen yüksek sıcaklıkta bir gaz oluşturur. Bu plazma, kıvılcımın rengiyle belirginleşir ve görülebilir bir ışık kaynağı haline gelir.

Buna Tesla bobinini örnek verebiliriz. Tesla bobini, yüksek frekanslı alternatif akımı kullanarak bir elektrik alanı oluşturur. Bu elektrik alanı, bobin içindeki bir yüksek gerilim transformatörü aracılığıyla çok yüksek voltajlara yükseltilir ve ardından bir boşlukta bir kıvılcım deşarjı oluşur. Bu kıvılcım deşarjı, atmosferde iyonizasyona neden olur ve ışık, ısı ve ses üreten bir elektrik arkına dönüşür.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı