Elektrik çarptıkdan sonra ne yapılmalı?

Yer
Amasya, Türkiye
Çok sevdiğim bir arkadaşımı ziyarete gitmiştim. Sohbet esnasında evdeki prizlerin üçünün yandığını ve dört prizin de sıva dışına çıktığını söyledi. Yapıp yapamayacağımı sorduğunda benim iyilik sever kişiliğim ağır bastı ve kabul ettim.

Kendisi yedek priz almış ancak montajlamaya cesaret edememiş. Bilen bilir priz değiştirmek gerçekten kolay bir işlem.

Evdeki tüm şartelleri bizzat kendim kapattım ve işe koyuldum elimde kontrol kalemi ile. Bilirsiniz elektrik hataya gelmez.
Dört prizi sıva içerisine düzgün bir şekilde yerleştirdim. İki tane prizi de değiştirdim sorunsuz bir şekilde ve aynı zamanda müzik eşliğinde. Son prizi değiştirirken elimde faz kablosu vardı ve bir anda tıraş makinesini iki parmağımla tutmuş gibi kolum titreşmeye başladı. Bilirsiniz 220 VAC şebeke elektriği 60 Hertz frekansa sahiptir. Yani elim saniyede altmış defa titreşmiş oldu. Elimi can havliyle çektim ve ne olduğunu idrak etmeye çalıştım. Ne olacak! Birisi şarteli açmış. O sırada elim sadece faz kablosuna temas ediyordu diye hatırlıyorum ama nötr kablo da elimdeydi. Tam olarak ne olduğunu bilmiyorum kısacası. Biraz kendimi dinledim ve kalbimin ritmi normal gibiydi. Görme ve işitme sorunları da yoktu. Kısa sürede stresten dolayı başım ağrıdı ancak o sırada elektrik çarptığından dolayı sandım ve daha da streslendim. Hastaneye gidemezdim çünkü bayağı mesafesi vardı. Gitsem de saatlerce sıra beklemek zorunda kalacaktım. Kendimi iyi hissettiğimde ve kolumdaki uyuşma gidince şarteli açan kişiye uygun bir dille hakaret yağdırdım. :)

Sonuç şu ki aradan üç gün geçmesine rağmen içim rahat değil ve aklıma geldikçe anksiyete başlıyor. Ne yapmamı önerirsiniz? Daha önce böyle bir durum başınıza geldi mi?

Kendimde bir sorun yok gibi hissediyorum ancak nöronlar veya sinirler hasar görmüştür diye çok şüpheleniyorum. Nöroloji polikliniği de tamamen dolu. Randevu alamıyorum. Beyin cerrahı olan bir tanıdığımdan yardım almak istedim ancak direkt acile gitmemi söyledi. Acilde sadece kalp ritmine bakıyorlar diye biliyorum.

Son düzenleme:
Biraz fazla evham yapmışsın problemin psikolojik gibi geldi bana. Saniyeler süren şehir şebekesi öldürücü ya da kalıcı hasar bırakıcı değildir. Nöron öyle hemen elektrikle zarar görecek olsa şu an fesleğen kadar aklım kalmıştı benim, ancak acıtır bildiğin yani yaşadığın korku normal. Bir şey olmaz bol bol toprakta gez o da elektrikten dolayı değil şöyle bir deşarj olup anksiyetenin yatışması için.

Geçmiş olsun öncelikle. Bana da bir sorun olmamış gibi geldi. Sadece siz biraz büyütmüşsünüz kafanızda sıkmayın canınızı bir sorun olacağını sanmıyorum. Ancak yine de içiniz rahat etmesi için hastaneye gidebilirsiniz. Ben de küçükken sırf merak ettiğim için çarptırmıştım kendimi :D
Kabloyu muhtemelen sağ elinizle tutuyordunuz, bu iyi bir şey çünkü akım direk kalbiniz üzerinden geçmemiş oluyor.

Çok sevdiğim bir arkadaşımı ziyarete gitmiştim. Sohbet esnasında evdeki prizlerin üçünün yandığını ve dört prizin de sıva dışına çıktığını söyledi. Yapıp yapamayacağımı sorduğunda benim iyilik sever kişiliğim ağır bastı ve kabul ettim.

Kendisi yedek priz almış ancak montajlamaya cesaret edememiş. Bilen bilir priz değiştirmek gerçekten kolay bir işlem.

Evdeki tüm şartelleri bizzat kendim kapattım ve işe koyuldum elimde kontrol kalemi ile. Bilirsiniz elektrik hataya gelmez.
Dört prizi sıva içerisine düzgün bir şekilde yerleştirdim. İki tane prizi de değiştirdim sorunsuz bir şekilde ve aynı zamanda müzik eşliğinde. Son prizi değiştirirken elimde faz kablosu vardı ve bir anda tıraş makinesini iki parmağımla tutmuş gibi kolum titreşmeye başladı. Bilirsiniz 220 VAC şebeke elektriği 60 Hertz frekansa sahiptir. Yani elim saniyede altmış defa titreşmiş oldu. Elimi can havliyle çektim ve ne olduğunu idrak etmeye çalıştım. Ne olacak! Birisi şarteli açmış. O sırada elim sadece faz kablosuna temas ediyordu diye hatırlıyorum ama nötr kablo da elimdeydi. Tam olarak ne olduğunu bilmiyorum kısacası. Biraz kendimi dinledim ve kalbimin ritmi normal gibiydi. Görme ve işitme sorunları da yoktu. Kısa sürede stresten dolayı başım ağrıdı ancak o sırada elektrik çarptığından dolayı sandım ve daha da streslendim. Hastaneye gidemezdim çünkü bayağı mesafesi vardı. Gitsem de saatlerce sıra beklemek zorunda kalacaktım. Kendimi iyi hissettiğimde ve kolumdaki uyuşma gidince şarteli açan kişiye uygun bir dille hakaret yağdırdım. :)

Sonuç şu ki aradan üç gün geçmesine rağmen içim rahat değil ve aklıma geldikçe anksiyete başlıyor. Ne yapmamı önerirsiniz? Daha önce böyle bir durum başınıza geldi mi?

Kendimde bir sorun yok gibi hissediyorum ancak nöronlar veya sinirler hasar görmüştür diye çok şüpheleniyorum. Nöroloji polikliniği de tamamen dolu. Randevu alamıyorum. Beyin cerrahı olan bir tanıdığımdan yardım almak istedim ancak direkt acile gitmemi söyledi. Acilde sadece kalp ritmine bakıyorlar diye biliyorum.
Evde kaçak akım rölesi yok mu ?

220v gerilim birkaç saniye içinde büyük bir zarar vermez dostum. Hem zaten tam olarak 220v ile çarpılmadın, sadece direncinin izin verdiği kadar çarpıldın. Bir elinde faz diğer elinde nötr olsaydı o zaman 220v ile çarpılmış olurdun ve buda aklını değil, bedeninden ruhunu bile çıkarabilirdi. Diğer arkadaşların önerdiği gibi toprakta 5dk filan gez tamamdır. Hastaneye vs. gitmene gerek yok.

Arkadaşlar, toprakta gezmenin hiçbir anlamı yok. O dediğiniz şey statik elektrik için. Vücutta normal elektrik depolanmaz. Sağlık kolay elde edilmiyor. Bu yüzden çok şüphelendim. Birazdan hastaneye gideceğim. Muhtemelen bir sorun yok ancak yapılması gereken en doğru davranış bana göre.

Arkadaşlar, toprakta gezmenin hiçbir anlamı yok. O dediğiniz şey statik elektrik için. Vücutta normal elektrik depolanmaz. Sağlık kolay elde edilmiyor. Bu yüzden çok şüphelendim. Birazdan hastaneye gideceğim. Muhtemelen bir sorun yok ancak yapılması gereken en doğru davranış bana göre.
Bak sanırım çok tecrübeli biri değilsin. Sana küçük bir tecrübemden bahsedeyim... Bir arkadaşım yanımda 380v gerilimle çarpıldı ve çarpıldığı yer öyle kablo ucu vs değildi. Direkt olarak ana bağlantı noktasından çarpıldı ve anında elini geri çekti. Bir şeyi var mı dedim elinden tuttum ve hiçbir elektrik noktasına teması olmadığı halde ona dokunduğumda bende çarpıldım. Bir süre insan bedeninde depolanabiliyor ve bunu okuduğumla değil, bizzat tecrübeme dayanarak söylüyorum. Hastane konusunda ise kalbinde sorun varsa git tahlil yaptır. Yoksa gitme.

Arkadaşlar, toprakta gezmenin hiçbir anlamı yok. O dediğiniz şey statik elektrik için
Onu zaten seni akü sandığımız için değil, anksiyeten azalsın diye önerdik 3 günde bir elektrik çarpılması unutulmuyorsa toprağa dokunmaya ihtiyaç vardır. Doğduğumdan beri termik santralin içindeyim. Ölene de, yaşayana da tanık olduk. Senin sadece tatmin olmaya ihtiyacın var onu da doktor bey halleder gittiğinde.

Geri
Yukarı