Elektrik deneyleri nasıl bulunabilir?

ardaoner

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar alta 2 tane deney ve malzemeleri bıraktım. Ben bunların yapılışını ve amacını internette nasıl bulabilirim? Biraz araştırdım, bununla alakalı bir şeyler bulamadım. Bilen var mı?

7C56A70D-5035-491A-80DB-089407E889EB.jpeg

Kitap üreten yayınların youtube kanalları oluyor. Oralarda olabilir.

tesla.jpg

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arkadaşlar alta 2 tane deney ve malzemeleri bıraktım. Ben bunların yapılışını ve amacını internette nasıl bulabilirim? Biraz araştırdım, bununla alakalı bir şeyler bulamadım. Bilen var mı?

Eki Görüntüle 1968474
Her birini kelime kelime arayıp öğrenmen gerek. Mesela transistör diye ara ne işe yaradığını öğren. Direnç diye ara öğren. Böyle böyle yaparsın.

Bu tarz durumlarda ChatGPT abimle sohbetini ediyorsun, hem sana yardımcı oluyor, hem de çözüm üretiyor. Muazzam bir kanka.

Eki Görüntüle 1968474
Bu işlerden anlıyorum. Devre yapılışını internetten Bu şekilde aratabilirsin.
1. "3 transitor AC detector circuit"
bunu aratırsan ilk deneyinin yapılışını bulabilirsin. Her transistörün pin çıkışları farklı olabilir. Örnek olarak bc547 gibi transistörleri kullanabilirsin bu deneyinde.

2. "LDR ile otomatik yanan led devresi" şeklinde aratırsan bu şekilde bulabilirsin. Hatta Bu devreyi tek transistör ile halledebilirsin.

Olmazsa Devre şemasını elindeki parçalara uygun bir şekilde çizebilirim.

Bu işlerden anlıyorum. Devre yapılışını internetten bu şekilde aratabilirsin.
1. "3 transitor AC detector circuit"
Bunu aratırsan ilk deneyinin yapılışını bulabilirsin. Her transistörün pin çıkışları farklı olabilir. Örnek olarak BC547 gibi transistörleri kullanabilirsin bu deneyinde.

2. "ldr ile otomatik yanan LED devresi" şeklinde aratırsan bu şekilde bulabilirsin. Hatta bu devreyi tek transistör ile halledebilirsin.

Olmazsa devre şemasını elindeki parçalara uygun bir şekilde çizebilirim.

Devre şemasını çizebilir misin? Çizebilirsen çok iyi olur ama çizemezsen yine de teşekkür ederim.

Ekleme :
9B3C900E-1D67-4461-A79D-869EF1428469.png

Buna benzer bir şeydi şema. Bu 2.’nin şeması galiba.

Devre şemasını çizebilir misin? Çizebilirsen çok iyi olur ama çizemezsen yine de teşekkür ederim.

Ekleme :
Eki Görüntüle 1968514
1696593212062.png

İlk Devre Şeması Bu Şekilde. Anteni yapmak için kaleme teli 10 tur sarabilirsiniz. İyi Çalışmalar. Diğer Şemayıda şimdi Atacağım çizip

Ekleme :
Eki Görüntüle 1968514
1696593912845.png

2. devre bu şekilde. LDR nin üzerini kapattığınızda led yanacaktır. Aynı Şekilde karanlık odada da çalışacaktır.

Tam tersi, aydınlıkta çalışmasını isterseniz 10k direnç ve ldr nin yerini değiştirdiğinizde led karanlıkta sönecek, aydınlıkta yanacaktır.

Dosya Ekleri

• bc547-transistor-bjt-npn-to-92-bc-transistorler-fairchild-54391-68-B.jpg
    bc547-transistor-bjt-npn-to-92-bc-transistorler-fairchild-54391-68-B.jpg
    24,5 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:

Geri
Yukarı