Elektrik elektronik bölümünden mezun olup bilgisayar alanına yönelmek

StackUpFlow

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba. Tercih yaparken bilgisayar-elektrik elektronik bölümleri arasında kalmıştım açıkçası geniş çalışma alanı sebebiyle eem daha mantıklı geldi. Bir eem mezunu olarak (İstanbul Üniversitesi) kariyerimi sürdüreceğim alanı belirlemekte zorlanıyorum. Evet üniversite bitimi bunu netleştirmek için çok geç ancak yine de bir şekilde belirlemem gerekiyor artık bunu. Kendimi bilgisayar mühendisliğinin alanına giren web teknolojileri konusunda ve Python, C gibi bazı programlama dillerinde geliştirdim. Eğer bu alanda bir iş yaparsam lisans eğitimim çöp mü olmuş olur? Bu şekilde ilerleyip başarılı olanlar var mıdır duyduğunuz? Yoksa illaki hem elektrik-elektroniği hem yazılımı kapsayan gömülü sistemler gibi bir alana mı yönelmek lazım?

Bir de şöyle bir durum var tabii. Sonuçta bilgisayar mühendisliği bölümünde 4 sene boyunca nesne yönelimli programlama mantığı, algoritma yapıları, soyut cebir vs. konularında dersler görülüyor diye biliyorum. Ayrıca, sadece işi doğru yapan program yazmaktan ziyade derli toplu kod yazımı, sektörde kalıplaşmış bazı ince teknikleri kullanmak da hayli önemli. Çoğu işverenin de bunu göz önüne alarak aynı pozisyona başvuran eem ve bm arasından genellikle bilgisayarcıyı seçmesi anlaşılabilir bir şey. Peki, bilgisayar mühendisliği yüksek lisansı yaparsam bir şekilde bu işin eğitim ayağını da tamamlamış olur muyum? Sadece değerli görüşlerinizi merak ettim yoksa tabii bunun kararını kendim vermem gerekiyor.

Çok uzun yazmışsın hepsini okumadım. Yazılım öğreniyorsan ve yazılım işi yapmayı düşünüyorsan sana devlet dışında kimse mezuniyetini sormaz. Yapabileceğin işi, yaptığın projeleri sorarlar.
Kesinlikle bu yoruma katılıyorum. İş başvurum onaylandığı zaman beni karşılarına alıp oturdukları zaman, kimse derslerimi, notlarımı veya ne bildiğimi sormadı.
Seni alırsan buradaki hedefin ne? Bize katmayı düşündüğün fikirlerin nelerdir? Bu zamana kadar neler gerçekleştirdin? Bu firma için yapacakların ve yapmayı düşündüklerin nelerdir?
Gibi, tamamen kişisel yeteneklere yönelik sorgulamadan geçtim.
Hedefler güzeldir fakat oraya varmadan yapmanız gerekenler daha önemlidir.

Geri
Yukarı