Elektrik Elektronik Mühendisliği Nasıldır?

NothingGood

Hectopat
Makaleler
2
Mekatronik mühendisliği okumayı düşünüyordum fakat Türkiye'de mekatronik ile ilgili iyi eğitim veren bir kurum yok sanırım. Bu yüzden elektrik-elektronik mühendisliği okumak istiyorum fakat mantıklı mı? Mezun olduktan sonra yurtdışında çalışmamda bir sorun olur mu ve hangi üniversiteleri önerirsiniz?

Mekatronik mühendisliği okumayı düşünüyordum fakat Türkiye'de mekatronik ile ilgili iyi eğitim veren bir kurum yok sanırım. Bu yüzden elektrik-elektronik mühendisliği okumak istiyorum fakat mantıklı mı? Mezun olduktan sonra yurtdışında çalışmamda bir sorun olur mu ve hangi üniversiteleri önerirsiniz?
Ben de lise son öğrencisiyim Bilgisayar Mühendisliğinin yanı sıra elektrik-elektronik mühendisliği düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Elektrik iyidir, para yuksek akimda var. Turkiye'de elektronik muh. para etmiyor. 1. agizdan soyluyorum. Sonra bizim gibi yazilimci olur, okulda bosa kaybettigin yillara kufreder durursun.
Zaten Türkiye'de çalışmayı düşünmüyorum. Çip teknolojileri ilgimi çektiğinden bu bölümü istiyorum.

Mekatronik mühendisliği
+ Yazılım mühendisliği = ÇÖP.

Mekatronik mühendisliği demek makine + bilgisayar + elektrik mühendisliği demek. Mezunlarının iş imkanı çok kısıtlıydı 4-5 sene öncesine kadar. Almış oldukları diploma ile asansörcü (asansör satılan, teknik destek sağlayan dükkan) açabiliyorlardı. Aynı yetki makine mühendislerinde de olduğu için boşa düştüler hatta davalık olanlar bile var. Aynı durum yazılım ve bilgisayar mühendisliği içinde geçerli. Bilgisayar mühendisliği okuyan zaten yazılım mühendisinden daha geniş konuları ele aldığı için ondan üstün oluyor. Onlarında davalık olduklarını bizzat yazılım mühendisi tanıdığımdan duymuştum.

Sonuç olarak bir bölümün alt dalı olan, bölüm haline getirilmiş yerlerden uzak durulmalı.

Elektrik, elektrik ve elektronik mühendisliği ayrımına gelirsek. Elektrik mühendisliği sayılı üniversitede var ve yüksek gerilimi kapsıyor. Mezun sayısı az ve iş imkanı tatmin edici seviyede. Elektrik ve elektronik mühendisliği ise biraz elektrikten biraz elektronikten almış durumda. Gerekli seçmeli derslerle yüksek gerilim için gereken imza yetkisi alınabiliyor. Fakat mezun sayısı fazla. Elektronik ve haberleşme mühendisliği ise elektriği kapsamadan elektroniğe ve sinyalizasyona yöneliyor. Mezun EEM'ye göre az fakat EEM zaten bu işleri yapabiliyor.

Bölüm seçimi yaparken üniversite seçimi çok önemli. Hangi dönem hangi dersi veriyorlar bakmak gerek. Makine mühendisliği için konuşacak olursak; A üniversitesi 3. sınıfta imalat ve ısı olarak ikiye ayırıyor dersleri. İmalat bölümünü seçersen ısı bölümünün derslerini, ısı bölümünü seçersen imalat bölümünün derslerini göremiyorsun. Buda mezun olunca dezavantaj oluyor. Fakat B üniversitesi 3. sınıfa geçen öğrencilere imalat ve ısı bölümlerinin bazı derslerini zorunlu olarak veriyor. Geriye kalan seçmeli dersleri seçerek imalat ya da ısı ağırlığını sen belirliyorsun. Bu yüzden üniversite seçimi çok çok önemli.

Elektrik-elektronik ve elektrik mühendisliği için devlette çalışmak istersende bir fark yok. 6 kontenjan açıyorsa EEM,EM veya MM olman farketmiyor alıyor.

Gayet güzel bir meslek ben kendimde elektrik elektronik mühendisliği düşünüyorum şuan birde meslek lisesiyim mühendislik ve teknoloji fakültelerine ek puan alıyorum gayet güzel bir meslek olduğunu düşünüyorum maaşlarda sektörden sektöre değişmekle beraber 6-7 bin lira arası oluyormuş.

Kariyer alanı kategorisini takip ettiğini sanmadığım için @SideWinder.

@fatih_mnv ne davası?
Bölgesel davalar. Birbirlerini yiyorlar. Bir makine mühendisi, mekatronik mühendisi arkadaşlarıma dava açmış. Asansörcüyü açamazsınız diye. Dükkan açmışlardı 3 mekatronik mühendisi olarak. Kapatmak zorunda kaldılar. Aynı durumda olan yazılım mühendisi arkadaşımda var. Oda bilgisayar mühendisi tarafından dava edilmişti.

Bunun meslekle alakası yok ki. Yasal olmayan iş yapmış. Bunu fark etmesi en muhtemel kişi olan sektördeki kişilerden biri de fark etmiş.
Durum tamamen yasal. İki mühendisliğinde yetkisi var. Fakat makine mühendisi arkadaş ben işsizsem sende işsiz kal diyip böyle bir yola girdi sanırım.

Garip olanda mahkemeden durdurma kararı çıkması. 5 sene oldu sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı