Elektrik kesilince PC zarar görür mü?

Sadece PSU kalitesine göre olmuyor bu iş. Sağlam bir akım korumalı priz de kullanman gerek. Benim kesinti yüzünden 700 TL'lik anakartım çöp olmuştu, dandik prizle kullanıyordum ve PSU da yine CM'nin kaliteli modellerinden biriydi.

Daha sonra kaliteli bir akım korumalı priz aldım ve daha sorun çıkartmadı kesintilerde. PSU da, priz de kaliteli olursa çok korkmaya gerek yok. Zırt pırt kesmiyorlarsa da UPS gereksiz.

çok sanslıyım oturduğum apartman 2018 apartmanı döşenmesinden mi bilmiyorum 2 sene olucak şurda sadece çalışmadan dolayı saat verdiler 2 kez elektrik kesildi oda çalışmadan dolayı bu konuda çok şanslıyım.
Cevaba gelirsek evet zarar görebilir.

Ben ne olur ne olmaz diye her elektrik kesintisinde fişleri çekiyorum. Çünkü elektrik geldiğinde belki yüksek akım vs fazla gelirse cihazları bozabilir. Gerçi başka birçok cihaz var buzdolabı televizyon vs. Yine de alışkanlık olmuş sonuçta PC ucuz bir şey değil.

Herkesin UPS alıp 1 2 sene de bir bataryasını değiştirecek durumu yok gerekli mi bence de değil. Ama yaşadığınız bölgeye göre de değişebilir. Bazı yerlerde duyuyorum sürekli cihazlar bozuluyormuş.

En azından şu korumalı ve kaliteli prizlerden alınabilir. Toprak hattının olması da faydalı olacaktır muhakkak.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı