Elektrik kesilmesi laptopa zarar verir mi?

aNje xd

Hectopat
Daha fazla  
Laptop kullanıyorum ve bu sıralar sık sık elektrik gidiyor. Elektrik kesildikten sonra fişi hemen çıkartıyorum ve gelene kadar takmıyorum arkadaşım fişi çıkartmadığı için bilgisayarını yakmıştı. Bunu yapmak ne kadar etkili? Elektrik gittiği anda PC'ye zarar gelebilir mi yoksa gidince fişi çekmem yeterli mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptop kullanıyorum ve bu sıralar sık sık elektrik gidiyor. Elektrik kesildikten sonra fişi hemen çıkartıyorum ve gelene kadar takmıyorum arkadaşım fişi çıkartmadığı için bilgisayarını yakmıştı. Bunu yapmak ne kadar etkili? Elektrik gittiği anda PC'ye zarar gelebilir mi yoksa gidince fişi çekmem yeterli mi?
Sadece elektrikler gelince zarar geliyor diye biliyorum ama daha önce benim şarj kablom elektrikler gidince yanmışdı.

Elektrik gittiğin de bilgisayar aniden kapandığı için disk bozulmaları gibi şeyler olabilir. Ama laptop sizin ki pek sıkıntı olmaz ama elektrik gittiğin de dediğiniz gibi fişi çıkartın batarya ile takılın işiniz varsa.

Bataryasız kullanıyorsanız zarar verir, fakat batarya ile kullanıyorsanız bataryasıza nazaran daha az zarar verir.

Batarya takılı ise çok bir zarar olmaz diye düşünüyorum, ben bataryalı kullanıyorum ve 1 hafta önce burada da 6 kere elektrik kesintisi yaşadım, bir zararı olmadı, ama zarar verebilir de, dikkat etmek lazım.

Elektrikler gidip tekrar geldiği zaman, yük olmadığından dolayı bazen voltaj yüksek gelebiliyor. Bu da elektronik cihazlar için tehlike teşkil eder. Elektrik gelene kadar fişleri çekmek iyidir.

Geri
Yukarı