Elektrik kesilmesi sisteme zarar verir mi?

Sağ olun hocam.
SSD zarar görürmü peki.

Sağ olun hocam.

SSD zarar görür mü peki.

HDD ile SSD farklı mekaniklere sahipler. HDD çok daha kolay zarar görürken SSD için bunlar geçerli değil. Tabii ki dalgalanmalardan hasar görebilir fakat çok çok düşük ihtimaldir.

Kullandığın PSU ne kadar kaliteliyse o kadar sistemi korur. Ancak sürekli elektrik kesintisi veya zayıf akım sorunu vs. varsa UPS sistem almanı tavsiye ederim.

Kesinti aşırı sorun değil fakat anlık git geller zarar verebiliyor. Onlar çok tehlikeli oluyor

Merhaba evimde aniden elektrikler kesildi.
Sistemim.
i5 10400.
MSI B460M a
Corsair 2666 MHz CL16 RAM.
MSI Ventus RTX 2060.
Corsair cv 550W PSU.

Kaliteli bir PSU var ise bir şey olmaz belki çok ufak bir zarar. PSU'un iyi bir şey olmaz.

Elektrik kesintilerinde PSU önemi büyük. Akım korumasını iyi yapması gerekiyor. Günümüzdeki donanımlar kesintilere karşı dayanıklı oluyor genelde. Eski donanımlar direkt nalları dikiyordu. Elektrik kesintilerinden çok sistem yakmışlığım var. Korkmayın bir şey olmaz. Eğer kesintilerden çekinceniz varsa UPS kullanabilirsiniz.

Eğer çok git-gel olmuyorsa pek bir şey olacağını düşünmüyorum şahsen ancak kafan rahat olsun istiyorsan bir UPS alabilirsin. Ben UPS almadım ama en azından akım korumalı priz kullanıyorum. UPS için bütçeniz yoksa en azından akım korumalı priz kullanmanızı tavsiye ederim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…