Elektrik kesilmesi sisteme zarar verir mi?

Hocam elektrik git gel olunca seri bir biçimde bilgisayara gelen elektriği kesin. Art arda 4-5 defa git gel olursa PSU'ya zarar gelebilir. Bende düğmeli prizlerden var işe yarıyor.

Bir de hocam elektrik gittiğinde bilgisayar verileri kaydedemeyebilir ve kurtarma moduna geçebilir. O yüzden her elektrik git-gel olunca SFC scannow komutu çekin ve geri dönüşüm noktası alın. İşinize çok yarar.

Sağ olun hocam.
Bu tarz durumlarda en kolay HDD zarar görür, ardından PSU ardından da ana bileşenler. Dert etmenize gerek yok fakat böyle durumlarda PSU'nun güç düğmesini kapatmanızı sonrasında elektrik gelince kendinizin açmasını tavsiye ederim. Elektrik tekrar geldiğinde yüklenme olmaması adına faydalı bir davranış.
SSD zarar görürmü peki.

Kullandığın PSU ne kadar kaliteliyse o kadar sistemi korur. Ancak sürekli elektrik kesintisi veya zayıf akım sorunu vs. varsa UPS sistem almanı tavsiye ederim.

Elektrik kesintilerinde PSU önemi büyük. Akım korumasını iyi yapması gerekiyor. Günümüzdeki donanımlar kesintilere karşı dayanıklı oluyor genelde. Eski donanımlar direkt nalları dikiyordu. Elektrik kesintilerinden çok sistem yakmışlığım var. Korkmayın bir şey olmaz. Eğer kesintilerden çekinceniz varsa UPS kullanabilirsiniz.

Eğer çok git-gel olmuyorsa pek bir şey olacağını düşünmüyorum şahsen ancak kafan rahat olsun istiyorsan bir UPS alabilirsin. Ben UPS almadım ama en azından akım korumalı priz kullanıyorum. UPS için bütçeniz yoksa en azından akım korumalı priz kullanmanızı tavsiye ederim.

Geri
Yukarı