Elektrik kesilmesi sonrası laptop kapandı

Ankara'da Keçiören içesindeyim. son 3 gündür elektrik kesintileri o kadar fazlalaştı ki...
Özellikle 3 gün önce sanki bir çocuğa yapma dersiniz yaparmış gibi 1 dakika da 4 kez elektrikler gitti geldi. Bildiğiniz odam da ki ışık 4 kere söndü yandı, söndü yandı. İlk gidişte direkt fişi çektim ama çekmesem kim bilir neler olacak. İlçe de resmen elektrikle oynuyorlar :D

Geçmiş olsun. Servise verin. Elektrikten dolayı bozulduysa bir belge alıp artık bu işle kim ilgileniyorsa onlarla uğraşırsınız ama sonuç çıkar mı bilemiyorum.

Laptopun bataryasını söküp şarjdan da çıkartıp çalıştırma tuşuna basılı tutar mısın?

Elektriğin kesilmesi değil, geri gelmesi zarar veriyor elektronik cihazlara. Umarım adaptörünüz patlamıştır ama pek de öyle gözükmüyor. Pilin soketini söküp, açma tuşuna 30sn-1dk basılı tutarak bir elektriği boşaltın anakarttaki. Bios piline erişebiliyorsanız onu da sökün bunu yapmadan önce. Tabi garanti bozulmadan açabiliyorsanız kasayı açın. Hemde şarj portunun oralarıda gözle görününen bir hasar var mı kontrol edin. Pili takıp açmayı deneyin ardından, o adaptörü de daha takmayın alete, ne akım gönderdiği belli değil. Dağıtım firmasından mutlaka hakkınızı arayın sıkıntı büyükse.

Elektriğin kesilmesi değil, geri gelmesi zarar veriyor elektronik cihazlara. Umarım adaptörünüz patlamıştır ama pek de öyle gözükmüyor. Pilin soketini söküp, açma tuşuna 30SN-1DK basılı tutarak bir elektriği boşaltın anakarttaki. BIOS piline erişebiliyorsanız onu da sökün bunu yapmadan önce. Tabii garanti bozulmadan açabiliyorsanız kasayı açın. Hemde şarj portunun oraları da gözle görününen bir hasar var mı kontrol edin. Pili takıp açmayı deneyin ardından, o adaptörü de daha takmayın alete, ne akım gönderdiği belli değil. Dağıtım firmasından mutlaka hakkınızı arayın sıkıntı büyükse.

Ben bunu internetten aldım laptopu 3 hafta oldu olmadı alırken 16 GB RAM almak istedim 8x2 göndermişler onu yaparkende paketi açmışlar ve (abim sipariş etmişti) abimde dedi ki batarya orijinal olmayabiliyormuş deiştiriyorlarmış falan.

Bir de bunların ne olduğunu biri söyleyebilir mi ben güç tuşuna 3 5 saniye basılı tutunca bunlar bu şekilde yanıyor 2 3 saniye sonra sönüyor.

Elektriğin kesilmesi değil, geri gelmesi zarar veriyor elektronik cihazlara. Umarım adaptörünüz patlamıştır ama pek de öyle gözükmüyor. Pilin soketini söküp, açma tuşuna 30SN-1DK basılı tutarak bir elektriği boşaltın anakarttaki. BIOS piline erişebiliyorsanız onu da sökün bunu yapmadan önce. Tabii garanti bozulmadan açabiliyorsanız kasayı açın. Hemde şarj portunun oraları da gözle görününen bir hasar var mı kontrol edin. Pili takıp açmayı deneyin ardından, o adaptörü de daha takmayın alete, ne akım gönderdiği belli değil. Dağıtım firmasından mutlaka hakkınızı arayın sıkıntı büyükse.

Bu yüzden hep kesintisiz güç kaynagı kullanıyorum.
Türkyiyede birçok yerde elektrik düzensiz risk almaya değmez bence.

Aynen öyle. Elektrik kesilse batarya var, elektrik dalgalansa adaptör var. Daha nasıl korunabilir ki?

Adaptör voltajı cihazın çalıştıgı değere kadar düşürür ancak voltaj regulatörü gibi görev yapmaz bildiğim kadarıyla.
Çok da güvenmeyina adaptöre burası Türkiye.

Bu yüzden hep kesintisiz güç kaynagı kullanıyorum.
Türkyiyede birçok yerde elektrik düzensiz risk almaya değmez bence.
Bende de akım korumalı priz var şimdilik, bende bir imkan olduğunda ups almayı düşünüyorum.

Bir de bunların ne olduğunu biri söyleyebilir mi ben güç tuşuna 3 5 saniye basılı tutunca bunlar bu şekilde yanıyor 2 3 saniye sonra sönüyor.
Bunlar dediğiniz nedir?

Laptopu çalıştırabildiniz mi?

Hayır bugün yarın servise göndereceğim.

Yardımcı olup bilgi veren herkese teşekkür ederim ben laptopu internetten almıştım ve 1×16 GB RAM istemiştim onlar 8×2 göndermişti servis raporunda kasa açılmış RAM takviyesi yapılmış ve doğru takılmadığı için anakart kısadevre yapıp yanmış diyor iadeye göndereceğiz tekrardan herkese teşekkürler.

Yardımcı olup bilgi veren herkese teşekkür ederim ben laptopu internetten almıştım ve 1×16 GB RAM istemiştim onlar 8×2 göndermişti servis raporunda kasa açılmış RAM takviyesi yapılmış ve doğru takılmadığı için anakart kısadevre yapıp yanmış diyor iadeye göndereceğiz tekrardan herkese teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı