Elektrik Kesintilerinin Bilgisayara Verdiği Zararlar?

• Konuyu başlatan SnavS
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 26B

SnavS

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Bundan yaklaşık 1 yıl önce Vatan Bilgisayar'dan sistem topladım.
Amd Fx 8320, Powercolor HD7970, 8GB GSkill Ram, Asus M5A97 R2.0. Sistemim bu şekilde. Kasam ise Corsair 400r 750W. Elektrik kesintisi pek olmuyordu lakin sigorta atıp duruyordu, arızalıymış anca değiştirmek aklıma geldi ve şuan sigortada sorun yok. Ama biz bu sigortanın arızalı olduğunu anlayana kadar bilgisayar açıkken abartmıyorum belki 20 kere elektrik kesintisi nedeniyle bilgisayar kapanmıştır. Ama şuan hem donanımsal hemde yazılımsal bir sorun görünmüyor. Benim sorum ise sistemimdeki ekran kartı,ram,anakart gibi donanımlar zarar görür mü? Kasamdaki Psu gayet iyi onda sorun olacağını sanmıyorum ama yinede sizlere sormak istedim. Harddiski zaten gözden çıkarmış bulunmaktayım bütün dosyalarımı yedekledim bozulana kadar kullanıp yenisini alacağım. Gerçi oda çok yeni sistem ile birlikte aldım harddiskide. İlla bir Güç kaynağımı almamız lazım yani? Ve bu sisteme Nasıl bir güç kaynağı alınmalı? Öyle muhteşem paralar veremem güç kaynağına maalesef.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güç kaynagınızda sıkıntı yok boşuna yenilemeyin. Elektirik gidip gelmesinde oluşan hasarı önlemek için 60 yada 70 liranızı gözden çıkarıp regulatör almanızı tavsiye ederim. (böyle elektirik gidip dudursa boşuna zara vermesin)
Regulatör: Elektrik gidip gelmesi sonucunda bilgisayarı kapatır ve elektrik voltu düzelene dek o kasaya elektrik vermez.
Eğer elektrik gittiğinde bilgisayar hala açık kalmasını istiyorsanız mini dinamolar var 220 üreten onlardan alabilirsiniz fiyatı ile bilgim yok.

Elektrik kesintileri genelde mekanik diskleri bozuyor, elektrik kesilmesi diski aniden durdurduğu için kafa vurması nedeni ile fiziksel zarar veriyor. 2. olarak güç kaynağı kaliteli değil ise önce kendisine sonra anakart ve bileşenlerine zarar verebiliyor. Ama bu 2. madde genelde ani voltaj dalgalanmaları nedeni ile oluyor. Kaliteli bir güç kaynağı sistemi çoğu olumsuzluktan korur.
Harici güç kaynağı istiyorsanız; Kesintisiz güç kaynakları. Bütçenize uygun bir model alabilirsiniz, kesinti durumunda bilgisayarınızı kapatabileceğiniz kadar zamanınız olur.

Santral'de sorun varmış az önce yine elektrik gitti :D Bu arada cevaplar için teşekkürler. Ben harddisk bozulana kadar böyle devam etmek istiyorum harddisk bozulduğu gün yeni bir harddisk ve bir güç kaynağı almak istiyorum. Elektrik gittiğinde bilgisayarı 2 dk kaldırsa bana yeter. Ben 1 dk içinde bile kapatırım bilgisayarı. Ama merak ettiğim olay bu sistemi 2 3 dk götürecek kaç watt'lık bir güç kaynağı almalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Diskin bozulmasını bekleme bence, yeni bir disk 150 lira civarında, paranı neden çöpe atasın. 180 lira olanlardan alabilirsin arkadaşım onlar seni 5 dakika rahat idare eder belki daha fazla bile yetebilir.

Dostum 5Dk idare etmesi için 1500 watt felan almak lazım heralde güç kaynağının gücüne göre bilgisayar o kadar açık duruyor ama kaç watt almalıyım onu bilmiyorum sistemim biraz yüksek watt çektiği için güç kaynağıda biraz sağlam olmalı.

Bu konuda net bir bilgim yok sistemin ortalama 4oow çekiyor olması lazım, kesin bir şey söyleyerek yanıltmak istemiyorum. Fakat Segment Bilgisayar bu ürünlerin Türkiye tedarikçisi sanırım, isterseniz bir arayın, yardımcı olabilirler.

Bu günün en güçlü sistemi bile boşta 200wattın üstünde güç harcamaz, harcayamaz. (4770k + titan sli)
Güç kaynağının içindeki akülerin amper değeri, üretebildiği gücü ve dayanma süresini belirtir.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı