Elektrik kesintisi bilgisayara zarar verir mi?

Baran30

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Antalya/Turkey
Arkadaşlar bilgisayarı Eylül ayında 9500TL aldım ve geçen günlerde ilk elektrik kesintimi yaşadım. Bu bilgisayara bir zarar vermiş midir diye kara kara düşünmeye başladım, ve bir UPS araştırmalarına başladım ama UPS çok sesli çalıştığını öğrenince almaktan vazgeçtim. Bilgisayarın sesi yetiyor ama bu ani kesinti bir zarar vermiş midir? Bunu da merak ediyorum. Bir yerde BIOS güncellemesi esnasında ani bir elektrik kesintisinin PC çöp ettiğini duydum. Böyle bir kesinti de ne yapmam lazım?
Güç kaynağım: Corsair CV 650 80 Plus Bronze, akım korumalı viko priz kullanıyorum, apartmanda topraklama var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani benim Windows 10 silinmiyor istediğime geçebiliyor muyum? Ve bu şekilde 2 işletim sistemi olduğunda depolama alanı azalmıyor mu? İstediğim zaman nasıl silebilirim? Attığın link güncel sürüm mü?
Evet Windows 10 silinmiyor istediğinize geçebiliyorsunuz. Normal olarak işletim sistemi yüklediğiniz için depolama alanı azalıyor fakat 40GB yeterli olur diye düşünüyorum eğer oyun yüklemeyecekseniz. İstediğiniz zaman da silebilirsiniz fakat o konu hakkında net bir bilgi sahibi değilim.

İlk masaüstü bilgisayarım bundan 12 yıl önce oldu. Ve ben o zamanlar 12 yaşımda olduğumdan cahilliğimden bazen bilgisayar daha hızlı kapansın diye direkt fişten çekerdim. Ayrıca çok kez fırtına ve gök gürültüsü sonrası elektrik gitti ama bugüne kadar hiçbir şeyi yanmadı. 12 yıl oldu ve elektrik kesintisinden dolayı ki en az 100 defa elektrik kesintisinden kapanmıştır rahat ama hiçbir şey olmadı.

Kesintisiz güç kaynakları hakkında çok araştırma yaptım. 1000VA olanlar yük altında sistemi 1-2 dk idare edebiliyorlar. Ancak voltaj gerilim vs. için online UPS tavsiye ederler ki online 1000VA UPS 1500 TL bandında satılır. %100 bir şey olmaz diyemem ama elektrik kesintisinden PC'ler yansa %95'imizin PC'si çoktan yanmıştı.

Evet Windows 10 silinmiyor istediğinize geçebiliyorsunuz. Normal olarak işletim sistemi yüklediğiniz için depolama alanı azalıyor fakat 40GB yeterli olur diye düşünüyorum eğer oyun yüklemeyecekseniz. İstediğiniz zaman da silebilirsiniz fakat o konu hakkında net bir bilgi sahibi değilim.

Nasıl silindiği hakkında net bir bilgi sahibi olduktan sonra yükleyeceğim cevapların için teşekkürler.
İlk masaüstü bilgisayarım bundan 12 yıl önce oldu. Ve ben o zamanlar 12 yaşımda olduğumdan cahilliğimden bazen bilgisayar daha hızlı kapansın diye direkt fişten çekerdim. Ayrıca çok kez fırtına ve gök gürültüsü sonrası elektrik gitti ama bugüne kadar hiçbir şeyi yanmadı. 12 yıl oldu ve elektrik kesintisinden dolayı ki en az 100 defa elektrik kesintisinden kapanmıştır rahat ama hiçbir şey olmadı.

Kesintisiz güç kaynakları hakkında çok araştırma yaptım. 1000VA olanlar yük altında sistemi 1-2 dk idare edebiliyorlar. Ancak voltaj gerilim vs. için online UPS tavsiye ederler ki online 1000VA UPS 1500 TL bandında satılır. %100 bir şey olmaz diyemem ama elektrik kesintisinden PC'ler yansa %95'imizin PC'si çoktan yanmıştı.
hala daha o bilgisayarımı kullanıyorsun?
(cevabın için teşşekürler)

Yeni konular

Geri
Yukarı