Elektrik kesintisi sonrası bilgisayar açılmıyor

gokay1810

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, sıkıntı biraz garip bilmediğim yerden geldi maalesef. Bir akşam evde otururken bizim bulaşık makinesinin tesisatına su kaçıp şarteli attırdı. Bilgisayarda oturuyordum şalter atınca kapandı ben de şarteli açtım gittim uyudum kontrol etmeden. Sonraki gün güç tuşuna bastım fakat bilgisayar hiçbir tepki vermiyor. Fakat anakartın fişe taktığımda yanan LED'leri yanıyor fişten çıkarınca sönüyor. Yani elektrik geliyor bilgisayara. Kafama takılan kısım şu ki eğer bilgisayara elektrik geliyorsa neden açılmıyor veya PSU bozuksa anakartın LED'leri nasıl yanıyor ya da anakart yandıysa LED'leri yanar mıydı? YouTube'dan bir video izleyip PSU'yu kısa devre yaptırıp fanlarının dönüp dönmediğine baktım gayet dönüyor. Bilgisayarı açamadım bir türlü, var mıdır aynısını yaşayan konuyla ilgili bir fikri olan? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Merhaba arkadaşlar, sıkıntı biraz garip bilmediğim yerden geldi maalesef. Bir akşam evde otururken bizim bulaşık makinesinin tesisatına su kaçıp şarteli attırdı. Bilgisayarda oturuyordum şalter atınca kapandı ben de şarteli açtım gittim uyudum kontrol etmeden. Sonraki gün güç tuşuna bastım fakat bilgisayar hiçbir tepki vermiyor. Fakat anakartın fişe taktığımda yanan LED'leri yanıyor fişten çıkarınca sönüyor. Yani elektrik geliyor bilgisayara. Kafama takılan kısım şu ki eğer bilgisayara elektrik geliyorsa neden açılmıyor veya PSU bozuksa anakartın LED'leri nasıl yanıyor ya da anakart yandıysa LED'leri yanar mıydı? YouTube'dan bir video izleyip PSU'yu kısa devre yaptırıp fanlarının dönüp dönmediğine baktım gayet dönüyor. Bilgisayarı açamadım bir türlü, var mıdır aynısını yaşayan konuyla ilgili bir fikri olan? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Güç kablosunu söküp, 10 saniye güç tuşuna basılı tutup, sonra güç kablosunu takıp çalıştırmayı dener misin?

Anakartın BIOS pilini sök 30sn bekle tekrar tak büyük ihtimalle açılacaktır açıldığında BIOS ayarlarından load optimized defaults seçeneğini uygula.
Benden önceki yazan arkadaşın dediği de çözüm olabilir.

Kusura bakmayın geç dönüş yapıyorum dediğiniz güç tuşuna basma olayını denedim bir şey değişmedi açıkçası, BIOS pili tam ekran kartının altında kalıyor ekran kartını da sökmem gerekecek onu deneyemedim henüz fakat yeni bir şey fark ettim, bilgisayarın PSU'sunun şalteri sanırım işlemiyor. Çünkü kapalıykende anakartın ışıkları yanıyor açıkkende yanıyor. Bir de PSU'nun şalterini kapatınca bilgisayarın güç tuşunun yanında bir kırmızı ışık yandı ama ben o ışığın ne ışığı olduğunu bilmiyorum açıkçası fotoğraflarını yüklüyorum bir bakarsanız sevinirim. Dediğim gibi bilgisayara güç kablosunu taktığımda şalter kapalıda açık da olsa anakart ışıkları yanıyor.

Dosya Ekleri

• Bilgisayar1.jpg
    Bilgisayar1.jpg
    98,4 KB · Görüntüleme: 10
  • Bilgisayar2.jpg
    Bilgisayar2.jpg
    37,8 KB · Görüntüleme: 6

Geri
Yukarı