Elektrik kesintisi sonrası bilgisayarda yavaşlama ve mavi ekran hatası

CaptGimp

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Öncelikle bu cumartesi günü bilgisayar açıkken bir kere elektrik gitti ve yaklaşık 10 dakika içerisinde geri geldi. Tekrar açtığımda herhangi bir sorun yoktu fakat gece saatlerinde yine bilgisayar açıkken elektrik 2. defa gitti. Ertesi gün bilgisayarı açtığımda normal şartlarda Ultra ayarlarda oynadığım Forza Horizon, Battlefield gibi oyunların bazıları açılmadan kapandı, bazılarının da menü ekranı dahil olmak üzere feci bir şekilde kastı. Forza Horizon 4 aşağıdaki hatayı vererek kapandı:

Daha sonra 2 gün herhangi bir sorun olmadan kullanmaya devam ettim fakat dün tekrardan aynı sorunlar oluştu, ve bugün bilgisayarı açmaya çalıştığımda mavi ekran hatası aldım ve tekrar kapandı.

PSU: Thermaltake 650W 80+
Ekran kartı: Gigabyte RX 5500 XT 4 GB OC Edition.

Sizce sorunun nedeni nedir ve hangi parça etkilenmiştir?
Donanımlarda ki arızaları anlayabileceğim bir program vs. var mı?
Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• IMG_20211228_195323.jpg
    IMG_20211228_195323.jpg
    16,4 KB · Görüntüleme: 35
Büyük ihtimal parçaların bazıları elektrik gidince hasar aldı az da olsa zaten büyük bir hasar olsa hiç açılmaz

Donanımı düzeltecek bir program bilmiyorum ama PC ciye götürsen daha iyi olur

Donanımı düzeltecek bir program bilmiyorum ama PC ciye götürsen daha iyi olur
Götüreceğim fakat sorunun hangi parçadan kaynaklandığını anlayabilirsem garantileri sürenler için garantiye başvuracağım. Programı arızalı parçayı tespit edebilmek için istiyorum eğer varsa böyle bir uygulama.

Yeni konular

Geri
Yukarı