Elektrik Kesintisi Sonrası Bilgisayarda Donma Sorunu

Asasız Gandalf

Hectopat
Daha fazla  
Elektrikler gitti ben de bilgisayarı temizleyeyim dedim ve temizledikten sonra elektrik gelmeden önce bağlantılarını yapıp hazır bir biçime getirdim. Fakat bilgisayar açılmadı. Elektrik gelmeden önce şalteri indirmiştim. Bir de bağlantıları ellemedim hiç. Filtreleri ve fanları fırça ile sildim. Neyse sonra beklerken birden açıldı. Aşağıda "Scanning Disc vs." gibi bir yazı ile karşılaştım. Bilgisayar açıldı fakat arada bir donma oluyor şu anda. Sanırım HDD hasar gördü ve Windows 10 dosyalarında bir sıkıntı oluştu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediğiniz gibi HDD zarar görmüş olabilir, HD Tune Pro bu program ile bir tarama yapıp sonuçları paylaşabilir misiniz?

Bunun dışında donma sorunuyla karşılaştığınızda görev yöneticisinden hangi bileşenin %100 yükte kullanıldığı hakkında bilgi verirseniz daha sağlıklı cevaplar verebiliriz.

Dediğiniz gibi HDD zarar görmüş olabilir, HD Tune Pro bu program ile bir tarama yapıp sonuçları paylaşabilir misiniz?

Bunun dışında donma sorunuyla karşılaştığınızda görev yöneticisinden hangi bileşenin %100 yükte kullanıldığı hakkında bilgi verirseniz daha sağlıklı cevaplar verebiliriz.
Hocam öncelikle sıkıntılarımın çoğu neredeyse gitti diyebilirim. Birtek nVidia yeni sürücüsünü güncellerken bir sıkıntı çıkardı oda biraz önce buraya yazarken ekran gidip gelmesinden yüklüyor olduğunu anladım. Disk hata tarama yaptım Windows üzerinden ve bir hata bulmadı. Şimdi dediğiniz programı indirip sonuçları paylaşacağım.

Hocam öncelikle sıkıntılarımın çoğu neredeyse gitti diyebilirim. Birtek nVidia yeni sürücüsünü güncellerken bir sıkıntı çıkardı oda biraz önce buraya yazarken ekran gidip gelmesinden yüklüyor olduğunu anladım. Disk hata tarama yaptım Windows üzerinden ve bir hata bulmadı. Şimdi dediğiniz programı indirip sonuçları paylaşacağım.
Arka planda veya ön planda bir uygulama çalışırken ekran kartının sürücüsünü güncellemek yanlış, kadın gibi yaklaşmalısın bu sürücü işine. Bırak bilgisayarın tüm yoğunluğunu ona versin bu sırada sen sürücüyü kıskandıracak birşey yapma, tüm ilgin onun üzerinde olsun.

Drivers | GeForce bu linkten kartının en güncel sürücüsünü indir, ardından DDU ile AMD ve NVIDIA Sürücü Kaldırma Rehberi buradaki rehberden faydalanarak sürücüyü güvenli modda kaldır. Bilgisayar açıldığı gibi mümkünse interneti kes ve indirdiğin sürücüyü kur. Bu şekilde yaparsan ileride bi sıkıntı yaşadığında sürücü kaynaklı olmadığından neredeyse emin olursun.(y)

Arka planda veya ön planda bir uygulama çalışırken ekran kartının sürücüsünü güncellemek yanlış, kadın gibi yaklaşmalısın bu sürücü işine. Bırak bilgisayarın tüm yoğunluğunu ona versin başka birşey ile ilgilenmesin.
Drivers | GeForce bu linkten kartının en güncel sürücüsünü indir, ardından DDU ile AMD ve NVIDIA Sürücü Kaldırma Rehberi buradaki rehberden faydalanarak sürücüyü güvenli modda kaldır. Bilgisayar açıldığı gibi mümkünse interneti kes ve indirdiğin sürücüyü kur. Bu şekilde yaparsan ileride bi sıkıntı yaşadığında sürücü kaynaklı olmadığından neredeyse emin olursun.(y)
Arka plan zaten boştu sadece size yazı yazıyordum. Sürücüyü kaldırmaya başvuracakken dediğim gibi ekran bir göz kırptı sonra baktım ki yüklüyor. Belkide o donmalar ilk açtığım için oldu. Evet haklısınız sürücüyü kaldırıp tekrar kurmak ileride emin olmama yararlı olur ama şuanda biraz meşgulüm. Birde arkada HD Tune çalıştığından pek bir şey yapmıyorum.

İçim geçmiş ve bu saatte uyandım kusura bakmayın hocam. :D

Sonuçlara göre HDD sağlam sanırım.

Dosya Ekleri

• HDD TESTİ.jpg
    HDD TESTİ.jpg
    345 KB · Görüntüleme: 238
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı