Elektrik kesintisi sonrası HDD'nin ses çıkartması

Falkon

Centipat
Daha fazla  
Elektrik kesintisi sonrasında HDD kullanılırken ses çıkartmaya başladı. Bozulup bozulmadığını nasıl test edebilirim ve ne anlama geliyor bu durum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Elektrik kesintisi sonrasında HDD kullanılırken ses çıkartmaya başladı. Bozulup bozulmadığını nasıl test edebilirim ve ne anlama geliyor bu durum?
HDDden aes gelmesi cogunlukla iyiye isaret degildir.
HDTune kullanabilirsin.

HDD nin ömrüne de bağlı ses geliyor olabilir. Kafa sesi de olabilir. Hemen yedekleyin ve sakın nasıl olsa bi şey olmaz demeyin. Şansınıza bağlı bir ömrü kalmıştır. Zorlayıcı testler yaparsanız kalan ömrü minimuma iner.

HDDden aes gelmesi cogunlukla iyiye isaret degildir.
HDTune kullanabilirsin.
Çok yüksek bir ses değil fakat ayırt ediyorum hemen bilgisayarı Ağustos'ta aldım, psu kaliteli fakat çok elektrik kesiliyor ve ilk kez dün kesildikten sonra başladı ses.
HDD nin ömrüne de bağlı ses geliyor olabilir. Kafa sesi de olabilir. Hemen yedekleyin ve sakın nasıl olsa bi şey olmaz demeyin. Şansınıza bağlı bir ömrü kalmıştır. Zorlayıcı testler yaparsanız kalan ömrü minimuma iner.
Kafa sesidir umarım bakacağım.

1668411050791.png

Bu normal mi? Ayrıca başlata yanlışlıkla defrag yazdım bir şey olur mu SSD etkilenir mi bir şey olmadı gibi ama. Ve bu normal ise defrag tarzı bir şey yapmam gerekir mi başka ne test yapmalıyım.

Son düzenleme:
Çok yüksek bir ses değil fakat ayırt ediyorum hemen bilgisayarı Ağustos'ta aldım, psu kaliteli fakat çok elektrik kesiliyor ve ilk kez dün kesildikten sonra başladı ses.

Eki Görüntüle 1571929
Bu normal mi? Ayrıca başlata yanlışlıkla defrag yazdım bir şey olur mu SSD etkilenir mi bir şey olmadı gibi ama. Ve bu normal ise defrag tarzı bir şey yapmam gerekir mi başka ne test yapmalıyım.
Error acan bolumunde yavas modda tarama yapip ek olarak health sekmesini atar misiniz?

Error acan bolumunde yavas modda tarama yapip ek olarak health sekmesini atar misiniz?
A unutmadan hizlar hdd icin iyi.

Eki Görüntüle 1571929
HD Tune ya da Crystal Disk Info uzman olan için bir şey ifade eder.
Çok deneyimli olmayan kullanıcı olarak Hard Disk Sentinel indirin:
diski seçip sağlık durumu %100 mü bakın. Daha düşükse alttaki not kısmında sorunun ne olduğunu ve ne yapılması gerektiğini Türkçe olarak yazar.

Ani güç kesilmesi eğer disk okuyucu kafayı işlem üstünde yakalarsa bozuk alan (bad sector) oluşturabilir. Oluşan bozuk alan onarım (gizlenir/onarılamaz) işleminden sonra bu şekilde ani hız düşüşleri görülebilir. Ama bu hız düşüşü işletim sisteminin Windows Update gibi bir işi yüzünden de olabilir, o yüzden Hard Disk Sentinel kurup bakın, o tam durumu açıklar.

Güç kesilmesine karşı bilgisayarın maddi değeri çoksa, önemliyse gecikmeden bir tane UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı) edinin.
Normal bir sisteme 850-1000 VA gücünde UPS yeterli gelir. 1000 VA = 600 Watt'a kadar gücü kaldırabilir.
Kesinti anında akü/çekilen güç oranına göre 5-15 dk arası güç sağlar, o sırada bilgisayarı kapatırsınız, HDD ya da başka bir parça da hasar görmez.
Ayrıca voltaj dalgalanması çok oluyorsa onları da düzeltir, özellikle anakart ve ekran kartları düşük voltajdan çok kolay etkilenirler, hepsini korur.

Yeni konular

Geri
Yukarı