Elektrik kesintisinin bilgisayara zararı

En iyi güvenlik önlemi UPS, fakat onlar da çok pahalı gerek yok bırakın PSU yansın yenisini alırsınız o bile daha hesaplı.
Hocam böyle bir yorum olamaz. PSU'ya gelen zarar tüm parçaları yakabilir bu potansiyel var ve olduğuna şahit olduk bazen. Yorumunuzu düzenlemeyi tavsiye ederim. Bütün parçalara zarar gelince ne hesaplıymış ne değilmiş görürsünüz.

Kesintiden verileriniz etkilenebilir sadece. Yazma esnasında kesilirse dosyalar bozulabilir. UPS kullanarak sistemi normal bir şekilde kapatabilirsiniz. Şebeke arızası ise başka bir durum. UPS’ler o durumda da koruma yapar. Dalgalanma olursa üzerinde sönümleme ihtimali var.

Teorik olarak hdd veri yazarken kesilirse bad sector olabilir yada psu sigorta atabilir ama 26 yıldır pc kullanırım belki benim şansım elektrik kesintisi yuzunden ariza yaşamadım.Yani fazla takıntı yapmadan keyfini çıkarın.

Donanım arşivi Abdullah abi önermişti.Ondan görüp aldım o zamanlar diğer psu'lar inanılmaz pahalıydı.Cok kaliteli olmayabilir fakat piyasadaki en iyi f/p (bence)
F/P değil. Eğer 500W yetmiyorsa mecburen alınır. Ama 500W yeterli ise Hydro K alabilirdin.

İncelemesinde de "Sonuç:" bölümünde çok büyük indirim olmadığı sürece alınmaması taraftarı.

Hocam böyle bir yorum olamaz. PSU'ya gelen zarar tüm parçaları yakabilir bu potansiyel var ve olduğuna şahit olduk bazen. Yorumunuzu düzenlemeyi tavsiye ederim. Bütün parçalara zarar gelince ne hesaplıymış ne değilmiş görürsünüz.

Kaliteli PSU'lar sistemi değil kendini yakıyor bu yüzden kaliteli. Ki bu da ilk elektrik kesintisinde değil, oluyor bir 5 10 yıl gideri. RTX 3090 sistem dizen kişi zaten tüm güvenlik eklentilerini alır fakat arkadaşın sistemi zaten alçak gönüllü bir sistem UPS alacağı parayla sistemini geliştirmesi daha mantıklı olur. Açıkcası düşük sistemlere UPS öneremem, belki yanlışımdır ama mantıklı bulmuyorum. Kendi fikrim tabii isterse veya benden daha bilgili birisi önerirse alabilir ama değmeyeceği açık. Toros arabayı kardan kıştan korumak için garaj yaptırmam şahsen. Dursun yağmurda, doluda ne olacak suda erimek için yapılmadı ya zarar görürse de yapacak bir şey yok. Bir şey olma ihtimali her zaman var biraz malesef.

Son düzenleme:
Öyle birşey olmaz fazla abartmaya gerek yok.

Kaliteli PSU'lar sistemi değil kendini yakıyor bu yüzden kaliteli. Ki bu da ilk elektrik kesintisinde değil, oluyor bir 5 10 yıl gideri. RTX 3090 sistem dizen kişi zaten tüm güvenlik eklentilerini alır fakat arkadaşın sistemi zaten alçak gönüllü bir sistem UPS alacağı parayla sistemini geliştirmesi daha mantıklı olur. Açıkcası düşük sistemlere UPS öneremem, belki yanlışımdır ama mantıklı bulmuyorum. Kendi fikrim tabi isterse alabilir.
Teknoloji bu, her şekilde aksilik olabilir. O yüzden en ince ayrıntısına kadar düşünmekte fayda var. Kaliteli PSU diye güvenmemek lazım her zaman.

GameGaraj PSU nasıl bir PSU evde topraklama da var bir önlem almama gerek var mı sorun olur mu UPS'ye de o kadar paea veremem şu anda malum bütçeyi bilgisayara ayırdım.

Yeni konular

Geri
Yukarı