Elektrik Kesintisinin Sisteme Zararı Nedir?

Jusword

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Daha demin elektrik gitti geldi gitti geldi. 2 saniyelik bir olaydı. PC geri açılır açılmaz belki yine gider diye kapattım. Sistem bir zarar görmüş müdür? Sanki hard diskten kısık bir cızırtı sesi duydum gibi. Ve de bir UPS almaya karar verdim şu anki PSU'm FSP Blue Storm Pro500w. Bu PSU'nun koruması var mı Ve de nasıl bir UPS almalıyım? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Şebekeden alınan elektriğin daha verimli kullanılıp şebekeye iade edilmemesi, daha verimli kullanılması için kaliteli PSU'ların çoğunda pfc devreleri bulunur. PSU'nun içindeki girişte güç faktörünü iyileştirme (Düşükse eğer yükseltebilme) devresidir, bu pfc'ler. Aktif ve pasif olanları şeklinde 2 ayrı türü bulunur. Aktif pfc'ler (Bu şekliyle güç faktörü düzeltmesini yapanlar) ayrıca içten DC elektrik beslemesini alıp bu işi öyle yaparlar, pasif olanları ise bu DC besleme olmadan pasif haldeki mevcut devre elemanlarıyla bunu yine (ayrıca elektrik beslemesi almadan) yaparlar.

Ani elektrik kesilmelerinde UPS'niz PC'den hemen önce UPS'nin prizine takılı olarak (ON/OFF düğmesi açık olarak) varsa PC sisteminiz güvendedir. Kesilmenin dışında anlık voltaj dalgalanmaları line-interaktif UPS'lerle kısmen giderilir, çok yüksek olanlarında UPS'nin inverteri devreye alınır. Ani kesilmeler çok sık tekrarlanırsa anakart, HDD, vb. hassas bileşenlere çok ciddi zararları verebilir.

PSU'nun kendi iç röleleri milisaniyeler içinde bypass (şebekeyi elektrik mevcutken direk geçirip UPS'deki çıkış prizine iletme) durumundan akü-inverterin devreye alındığı kendisinin 220-230 volt AC üretebilen durumana çok hızlıca getirebilirler. Yani 2 sn. aslında çok uzun bir süredir, UPS'ler için. Bu zaman diliminde defalarca şebekeye veya invertere olan bu otomatik geçişini röleleriyle yapabilirler. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı