Elektrik tasarrufu yapma

Shalashaskaa861

Hectopat
Arkadaşlar malum içinde bulunduğumuz durum herkesi baydı, eğlence için para bile ayıramaz duruma geldik. Ben de hem aile bütçemize katkı olsun hem de ileriye dönük bir yatırım olarak evin ışıklarını değiştirmeye karar verdim.
İlk olarak normal tasarruflu ve LED ampullerin saat başına kaç watt enerji tükettiğini hesaplamakla başladım.

Hesaplarım sonucu bizim evde ki ampuller ortalama günde 2.58 TL, ayda 77,28 TL, yılda ise 927,36 TL gibi bir ücret çıkıyor(geçen ay ki tutarlar) evde tasarufflu ampul kullanıyoruz.(1 tasarruflu ampul 20 ila 30 watt arası değişiyor lümenine bağlı olarak)
Daha sonra LED ampullerin tükettimi hesapladım 1 LED ampul 800 900 lümen arası değişmekle birlikte 8 ila 10 watt arası tükettiyor.

İlk ayın sonuna geldiğimizde LED ampuller günde 1,10 TL, ayda 32,84 TL, yılda 394,13 TL tükettiği gözlemine ulaştım.
Böylece her gün 1,50 TL, her ay 35 TL, her yıl ise 530 TL gibi bir parayı kenara koyabiliyorum.

Toplam ampul değişimine harcadığım para 140 TL ben bu parayı bir aksilik olmazsa 5 ayda çok rahat çıkartabiliyorum.

Bu para gözünüze küçük görünebilir lakin bununla coin hesabı oluşturup her ay içine attıkça birikecektir ve siz hiç farkında olmadan ufak bir dağ olmuş olacaktır.

Arkadaşlar en çok bu dönemlerde tasarrufa ihtiyacımız var özellikle hem dünyadaki hem de özellikle ülkemizdeki durumlara göğüs gerebilmek, en önemlisi de çocuklarımıza iyi bir gelecek bırakmak adına enerjiyi ve cebimizdeki parayı boşa harcamamalıyız.

Eskilerin deyimiyle;
"Damlaya damlaya göl olur."

Dosya Ekleri

• IMG_9636.JPG
    IMG_9636.JPG
    127,7 KB · Görüntüleme: 44
  • IMG_9637.JPG
    IMG_9637.JPG
    177,5 KB · Görüntüleme: 40
  • IMG_9634.JPG
    IMG_9634.JPG
    188,7 KB · Görüntüleme: 36
  • IMG_9635.JPG
    IMG_9635.JPG
    134,7 KB · Görüntüleme: 35
Hesaplamanız güzel de 20W'lık ampüllerden 5 tanesini günde 24 saat açık tutarsanız, 2.5 KW yapıyor ki bu şekilde günde harcama 2 TL gibi bir değere ulaşıyor. Aydınlatmaları da evde bu şekilde kullanmadığımıza göre, harcanan yenileme bedelini çıkarmanız sandığınızdan bir kaç kat uzun sürebilir.

Hesaplamanız güzel de 20W'lık ampüllerden 5 tanesini günde 24 saat açık tutarsanız, 2.5 kW yapıyor ki bu şekilde günde harcama 2 TL gibi bir değere ulaşıyor. Aydınlatmaları da evde bu şekilde kullanmadığımıza göre, harcanan yenileme bedelini çıkarmanız sandığınızdan birkaç kat uzun sürebilir.

Dostum temsili koydum 5 taneyi 10 Tane'den fazla var ve 24 saat açık kalmıyor her ışık.

Led ampuller eski tip ampullerin 1/4'ü kadar enerji harcıyor ama bu zaten yıllardır bilinmekte ve birçok insan kullanmakta. Yeni fark etmiş olmanız garip. :)

LED ampuller eski tip ampullerin 1/4'ü kadar enerji harcıyor ama bu zaten yıllardır bilinmekte ve birçok insan kullanmakta. Yeni fark etmiş olmanız garip. :)

Yeni fark etmedim dostum birçok insan dediğin gibi biliyor ama evin tümünü LED ampullerle değiştirmeye pek sıcak bakmıyor örnek olması amacıyla böyle bir yazı yazdım fikrine saygı duyarım yine de.

Dostum temsili koydum 5 taneyi 10 Tane'den fazla var ve 24 saat açık kalmıyor her ışık.

Sonuçta yekten bir değişim her türlü zararlı olacaktır. Ampüller zaten belli bir ömre sahip ürünler, arızalananı daha verimlisi ile değiştirirsiniz olur biter. Onun yerine gereksiz aydınlatmalardan kurtulmak daha fazla tasarruf ettirebilir.

Sonuçta yekten bir değişim her türlü zararlı olacaktır. Ampüller zaten belli bir ömre sahip ürünler, arızalananı daha verimlisi ile değiştirirsiniz olur biter. Onun yerine gereksiz aydınlatmalardan kurtulmak daha fazla tasarruf ettirebilir.

Evdeki ampuller zaten ömürlerinin sonuna gelmiş ampuller kaldı ki gelmese bile yine de elektrik bütçesine olan etkisi bile fark ediliyor aldığım ampuller 15000 saat ömürleri var diyelim en kötü şartlarda çalıştı 8000 saat ömürleri var yine de kendini parasını çok rahat çıkartıyor (bozulmalarda dahilimdedir)

@Shalashaskaa861 Tasarruflu ampülden LED ampüle geçtiğinizde bir ampül 2500 saat civarı çalıştığında maliyetini çıkarıyor. Günde 7 saat kullanıldığını varsayarsak bir yıl diyebiliriz. Ayrica değiştirdiğiniz sağlam ampülleri de eklerseniz bu 2 yıla ve 5000 saate çıkar. Kalan ömründe size kazandıracağı 2 ya da 3 ampül için böyle bir masraf pek kârlı durmuyor.

@Shalashaskaa861 tasarruflu ampülden LED ampüle geçtiğinizde bir ampul 2500 saat civarı çalıştığında maliyetini çıkarıyor. Günde 7 saat kullanıldığını varsayarsak bir yıl diyebiliriz. Ayrica değiştirdiğiniz sağlam ampülleri de eklerseniz bu 2 yıla ve 5000 saate çıkar. Kalan ömründe size kazandıracağı 2 ya da 3 ampul için böyle bir masraf pek kârlı durmuyor.

Dostum herhalde LED ampullerin tasarruflu ampullere göre 3 4 kat daha uzun ömürlü olduğunu biliyorsundur.
2500 saatte değil 1000 saatte aldığım fiyatı çıkartıyorum.
Tanesi 17.5 TL gibi fiyat çıkıyor senin hesabınla.
Tanesini 8 TL gibi bir maliyetle aldım.
Bu da benim sonucuma çıkıyor 5 ay gibi bir süre.

Son düzenleme:
Dostum herhalde LED ampullerin tasarruflu ampullere göre 3 4 kat daha uzun ömürlü olduğunu biliyorsundur.
2500 saatte değil 1000 saatte aldığım fiyatı çıkartıyorum.
Tanesi 17.5 TL gibi fiyat çıkıyor senin hesabınla.
Tanesini 8 TL gibi bir maliyetle aldım.
Bu da benim sonuçuma çıkıyor 5 ay gibi bir süre.

20W tasarruflu ile 12W LED olarak ve LED ampülü de 14 TL gibi bir fiyat üzerinden düşündüm. Sizin aldığınız ampüller kaç W? Ayrıca, 35 m2 lik bir salonu aydınlatmak için 2 adet 18W tasarruflu ampul yetiyor. Buraya koyacağınız iki adet LED olarak 12W olmalı. Saat başına 6W üzerinden mi hesap yapıyorsunuz?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı