Elektrik tasarrufu yapma

Eldekinin çalışması önemli değildir. Yeni aldığın parasını çıkartıp gelir elde ediyorsa eskisini kullanmak mantıklı değil. Ona bakılırsa eski bir buzdolabı da çalışıyor ama yenisine göre elektriğin anasını ağlatıyor. O mantıkla düşün. Verim her şeyden önemlidir.

Buzdolabı ekstrem bir örnek. Ondaki değişimi ilk ayda bariz bir şekilde faturadan anlarsınız. Ama aydınlatmayı zaten etkili kullanılıyor ve ampülleri de ona göre seçmişseniz, iki ampül çeşidi arasında eldeki bozulunca geçilmesi, maliyet açısından pek de fark yaratmaz. Buzdolabının kapağını gereksiz yere açık tutmamak veya kışın kademesini düşürmekle bile ondan çok daha fazla kâr edersiniz.

Eldekinin çalışması önemli değildir. Yeni aldığın parasını çıkartıp gelir elde ediyorsa eskisini kullanmak mantıklı değil. Ona bakılırsa eski bir buzdolabı da çalışıyor ama yenisine göre elektriğin anasını ağlatıyor. O mantıkla düşün. Verim her şeyden önemlidir.

Kesinlikle ben de öyle düşünüyorum. Geçen sene bugüne göre elektrik fiyatına zam gelmesine rağmen yaptığım tasarruflarla baya bir düşürmeyi başardım.

Buzdolabı ekstrem bir örnek. Ondaki değişimi ilk ayda bariz bir şekilde faturadan anlarsınız. Ama aydınlatmayı zaten etkili kullanılıyor ve ampülleri de ona göre seçmişseniz, iki ampul çeşidi arasında eldeki bozulunca geçilmesi, maliyet açısından pek de fark yaratmaz. Buzdolabının kapağını gereksiz yere açık tutmamak veya kışın kademesini düşürmekle bile ondan çok daha fazla kâr edersiniz.

Dostum imkanın varsa bugün yapma yarın yapmaktan daha mantıklı bence neden daha sonra belki de fiyatları uçmuşken bozulunca değiştireyim ki?
Tasarrufa ne kadar erken başlarsan uzun vadede o kadar etkili olur.

Buzdolabı ekstrem bir örnek. Ondaki değişimi ilk ayda bariz bir şekilde faturadan anlarsınız. Ama aydınlatmayı zaten etkili kullanılıyor ve ampülleri de ona göre seçmişseniz, iki ampül çeşidi arasında eldeki bozulunca geçilmesi, maliyet açısından pek de fark yaratmaz. Buzdolabının kapağını gereksiz yere açık tutmamak veya kışın kademesini düşürmekle bile ondan çok daha fazla kâr edersiniz.
Mesela ben ders çalışırken lambayı açıyorum. 60 CM uzunluğunda LED lamba var 10W çekiyor. Normal avizeye takılan da 9W. Ama avizede olan bana daha az etki ediyor çünkü uzakta. Ama masamın üstündeki LED olan çok daha iyi aydınlatıyor.

Onların yerine normal gazlı olan <20W üstü ampullerden kullansaydım sanki bendeki 2 lambanın aynı anda açık olması kadar elektrik çekecekti. Ayrıca uzakta olduğu için parlaklıkta düşecekti.

LED artık inkar edilemez kadar mantıklı bir teknoloji. Monitörlerde de aşırı derecede geçerli. Resmen sistem alma monitör al. Asıl bozulmasını beklemeden değiştirmek daha mantıklı adam yukarıda hesabını yapmış bile sayısal olarak.

Sonuca varırsam ne kadar erken alırsan LED lambayı o kadar para cebinde kalmaya başlar. Boşuna eski teknolojinin avcuna bakmaya gerek yok.

Dostum imkanın varsa bugün yapma yarın yapmaktan daha mantıklı bence neden daha sonra belki de fiyatları uçmuşken bozulunca değiştireyim ki?

İmkanlar, şartlar aslında ana nokta burası.

Tasarrufa ne kadar erken başlarsan, uzun vadede o kadar etkili olur.

Buna sonuna kadar katılıyorum. Bu bilinci, tüm konulara yaymak gerekiyor.

Mesela ben ders çalışırken lambayı açıyorum. 60 CM uzunluğunda LED lamba var 10W çekiyor. Normal avizeye takılan da 9W. Ama avizede olan bana daha az etki ediyor çünkü uzakta. Ama masamın üstündeki LED olan çok daha iyi aydınlatıyor.

Onların yerine normal gazlı olan <20W üstü ampullerden kullansaydım sanki bendeki 2 lambanın aynı anda açık olması kadar elektrik çekecekti. Ayrıca uzakta olduğu için parlaklıkta düşecekti.

Zaten buna cevap vermiştim sanırım. "Aydınlatmayı etkili kullanma" tasarrufun ana noktası aslında. Siz, masanızın şeklini oda aydınlatmasına göre konumlandırsaydınız, masa üstü aydınlatmaya da ihtiyacınız olmayacaktı. Ayrıca 20W üstü bir tasarruflu ampül de uzun zamandır gereksiz. Tasarruf, bir düşünce ve hareket biçimi olarak değerlendirilmelidir. Tabii ki LED ampül daha tasarruflu bu yadsınamaz.

Son düzenleme:
İmkanlar, şartlar aslında ana nokta burası.

Buna sonuna kadar katılıyorum. Bu bilinci, tüm konulara yaymak gerekiyor.

Zaten buna cevap vermiştim sanırım. "aydınlatmayı etkili kullanma" tasarrufun ana noktası aslında. Siz, masanızın şeklini oda aydınlatmasına göre konumlandırsaydınız, masaüstü aydınlatmaya da ihtiyacınız olmayacaktı. Ayrıca 20W üstü bir tasarruflu ampul de uzun zamandır gereksiz. Tasarruf, bir düşünce ve hareket biçimi olarak değerlendirilmelidir. Tabii ki LED ampul daha tasarruflu bu yadsınamaz.

Dostum eğer elindeki ürün her şeyi çıkardığında sana başka bir üründen daha maliyetliyse değiştirirsin maliyetine dikkat ederek. Şimdi ben gidip 25 30 TL maliyetle elimdeki ampulleri değiştirsem dediğin gibi mantıksız olurdu ama şu anki şartlarda orta ve uzun vadede oldukça avantajlı bir durum bu.

Merhaba. LED ampul yatırımını (dönüşümünü) amortismanını uzun zamanda elektrik faturasının azalması şeklinde geri alabileceğimiz ayni DC solar panelli kişisel yatırımlar gibi görebilmek gerekiyor. Evin balkonuna solar panel kurmayı bir ara düşünüp evdeki tüm ampulleri LED'lerle değiştirmeyle bu kararımdan tümüyle vazgeçmiştim. 2.5-3 yıl önce 30 adet (6 watt =60 watt eşdeğerli) A++ enerji sınıflındaki diall filament LED ampuller için tane başına 31-32 tl.' den 900-950 tl.'ler arasında evdeki tüm odalar, masa lambaları, mutfak, WC, banyo, kapalı balkon, antre, vb. için aydınlatma yatırımım olmuştu. "Zararın neresinden dönülse bir kardır" sözü LED ampullere olan bu dönüşümde rahatça söylenebilir.

Not: Normal spot LED'lere göre (yarım küre kapaklı) flament LED'leri (360 dereceyle aydınlatma açılı) seçmemin nedeni; klasik akkor flamanlı ampullerin boyutunda ve enerji verim sınıfı olarak sadece 2, 4 ve 6 watt=60 watt eşdeğerli flament LED'lerin A++ sınıfında bulunmaları (boyut ve watt değeri 6 watt değerinden yukarı doğru arttıkça enerji verimi A+ ve A'ya düşüyor) sıradan olan diğer LED'lerin ise daha düşük enerji verim sınıflarında (A, B, C gibi) olmalarıydı. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı