Elektrik tesisatı yüzünden PC'nin ekranı gidiyor

adonaeth

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. İlçedeki evde bulunan PC'yi, yazlık beldedeki eve getirdim. İlk birkaç gün bir sorun yoktu ancak birkaç gün sonra Windows ilk açılışında sistem oturana kadar (veya hemen oyun açtığımda) birkaç kez, görüntü gidip geliyor, daha sonra sorun olmuyor PC normal çalışıyor. Şimdiye kadar 2-3 kez sisteme yüklenmek için Windows açılır açılmaz Valorant açtığımda restart attı. PSU'nun sisteme sınırda olduğunu düşündüğümden PSU kaynaklı olabileceğini düşündüm ve tekrar ilçedeki evde, aynı şekilde denedim hiçbir sorun yaşamadım.
Elektrikçi evin tesisatını kontrol etti sadece tesisat girişindeki kaçak akım rölesini değiştirdiler ve topraklamanın elektrik tesisatının sağlam olduğunu, nötr hattında sorun olabileceğini ve direkteki klemenslerin değişmesi gerektiğini söylediler. Bu arada sorunu sadece PC'de değil, birkaç prizde telefonun ısınması ve uzun şarj süresi, ekmek makinesinin bazen düzgün bazen hamuru düzgün yoğurmaması (makine servise gitti sağlam olduğunu söylediler) gibi sorunlar yaşanıyor. Ancak prizlerde ölçüm yapıldığında sorun görülmüyor, akım rölesine girişte 250 volt, prizlerde 240 volt ölçülüyor. Herhangi bir cihaz çalıştırıldığında sigortalar veya akım rölesinin anahtarı atmıyor. Az önce elektrik dağıtım şirketine durumu anlatarak arıza kaydı yaptırdım onları bekliyorum.

İleriye dönük upgrade amaçlı MSI MAG A750GL PSU aldım henüz montajını yapmadım. PC ve monitör için Viko'nun akım korumalı prizini kullanmaktayım, PSU, anakart vb donanımlar bu şartlarda zarar görür mü?

Konu hakkında düşüncelerinizi ve çözüm önerilerinizi alabilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

Akım korumalı prizlere fazla güvenilmemesi gerekmekte topraklandırma şart eğer bulunduğunuz yerde elektrik akımı dengeli değil ise ve UPS kullanabilirsiniz

Elektrikçi, topraklamanın iyi olduğunu, akım korumalı prize devam etmemi söyledi, dalgalanmalara karşı akım regülatörü önerdi elektrikçi. UPS ile ilgili araştırdığımda elektrik akımı dalgalanmalarına karşı koruma sağlamadığını okumuştum. Elektrikten çok anlamıyorum, eğer koruma sağlıyorsa almalıyım.

Geri
Yukarı