Elektriklerin aniden gidip gelmesi şarja takılı laptopa zarar verir mi?

Yüksek voltaj olmasından korkuyorum garantiye de girmiyormuş bu voltaj dalgalanmalarından oluşan sorunlar . Şuanlık bir sorun yok tabi ama ileriye dönük hasar vermiş olabilir mi diye düşünüyorum .
Eğer korkunuz varsa akım korumalı priz çözüm olabilir. Ben akım korumalı priz ile kullanıyorum laptobumu.

Ama elektrik yeniden geldiğinde yüksek bir voltajla gelmiyor mu yanlışım varsa düzeltin.

Metal oksit varistör dediğimiz yapılar var. Bunlar ani gelen yüksek voltajları emerek devrelere zarar vermesini engeller ancak bunların da belli bir ömürleri vardır. Akım korumalı prizler önerimdir. Devrelerdeki koruyucu varistörler yerine prizdeki varistörler yüksek voltajı emer. İyi marka olanlarda led ışığı söndüğü anda ya da kırmızı yandığı anda varistörlerin ömrü bitmiş demektir. Yeni bir priz almanız gerekir, yine çalışır ancak sistemi korumaz.

Takılıydı zaten çıkarılabilen bir model değil .
Bir sıkıntı olmaz, sırf elektrik kesintileri için bataryamı dizüstü bilgisayarlarımdan asla çıkarmam ve birçok dizüstü bilgisayarda birçok kez bataryalı bir şekilde elektrik kesintisi yaşadım. Hiçbir zaman bir sorun yaşamadım. Tabii bataryasızken elektrik kesintisi sisteme zarar verebilir, dizüstü sistemler daha narin.

Yeni konular

Geri
Yukarı