Elektrikli araçlarda şanzıman var mıdır?

cagatay_gokdmr

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar selamünaleyküm, birkaç sorum olacak.

-Acaba elektrikli arabalarda tork konvektörü var mıdır yoksa yok mudur? Ben yok diye biliyorum.

-Bir de konvektör yoksa şanzıman var mıdır acaba? Varsa mantığı nasıldır?

Benim aklımda kalan indiksüyon motora sahip olan elektrikli arabalar şanzımana ihtiyaç duymazlar.

Bilen varsa beni aydınlatırsa çok sevinirim.

Arkadaşlar selamünaleyküm, birkaç sorum olacak.

-Acaba elektrikli arabalarda tork konvektörü var mıdır yoksa yok mudur? Ben yok diye biliyorum.

-Bir de konvektör yoksa şanzıman var mıdır acaba? Varsa mantığı nasıldır?

Benim aklımda kalan indiksüyon motora sahip olan elektrikli arabalar şanzımana ihtiyaç duymazlar.

Bilen varsa beni aydınlatırsa çok sevinirim.
Şanzıman var, çoğu elektrikli araçta çok vitesli şanzıman yerine tek vitesli şanzıman var.
İkincisi konvektör yerine konvertör demek istediniz sanırım.
Bildiğim kadarıyla tüm elektrikli araçlarda konvertör yok.

Elektrikli araçlarda şanzıman hem var. Hem yok. Geri tuşu var. Boş tuşu var. Bir de ileri tuşu var. Ama ileri vites normal arabalardaki gibi D1, D2 vs değil. Bir tane ileri vites tuşu var. Motor tek vitesle yüksek devirlere çıkar. Yani motor 4000 devire çıktı. 2. vitese geçti durumu yok. Gaz verdikçe motor devri artıyor.

Şanzıman var, çoğu elektrikli araçta çok vitesli şanzıman yerine tek vitesli şanzıman var.
İkincisi konvektör yerine konvertör demek istediniz sanırım.
Bildiğim kadarıyla tüm elektrikli araçlarda konvertör yok.

Merhaba,

Elektrikli araçlarda konvertör veya vites kutusu (şanzıman) yoktur. Tekerlekler başka bir aktarma organı olmadan elektrik motoruna bağlıdır. Tork konvertörü, baskı balata, çift kavrama gibi aktarım organları da yoktur.

Elektrik motoruna vermiş olduğunuz gücü (watt) kontrol ederek aracı hızlandırırsınız. Akımın yönünü tersine çevirerek aracı geri geri sürebilirsiniz. Teknik olarak aracın ileri giderken ulaşacağı hız; ileri giderken ulaşacağı hıza eşittir. Güvenlik sebebiyle otomobil üreticileri geri sürüş hızını limitlemişlerdir. Örnek; Tesla Model S kullanıcı kitabında geri sürüşün 15 mph (24 km/h) hız ile limitlendiği yazar.

Araç tek vitesli midir? Yoksa vitessiz midir? Ağız alışkanlığı ile insanların bazıları aracı tek vitesli olduğunu, bazıları ise aracın vitesinin olmadığını söylüyorlar. Bakış açınıza göre her iki durum da doğru olabilir. Ben bu duruma vitesi olmayan bir bisikletin pedalların direk zincir ile tekere bağlı olduğu olarak yaklaşıyorum. Pedalları ileri çevirirseniz ileri gidiyorsunuz, geri çevirdiğinizde geri gidiyorsunuz. Basacağınız pedal gücü oranıyla da ileri veya geri gidiyorsunuz.

Saygılarılarımla.

Redüktör ve difransiyel var. Başka bir şey yok.

Bazı modeller verimlilik ve performans için bir kaç vitesli şanzıman bulundurmuştur. Modelleri hatırlamıyorum. Çift kavrama ve cvt diye hatırlıyorum ama diğer içten yanmalılar gibi sorun çıkartmıyorlar.

Park, geri, boş ve ileri dışında vites yok.

Kia'nın sitesinden alıntıdır.
Elektrikli arabalar, elektrik motorları sebebiyle çok vitesli şanzımana ihtiyaç duymaz. İçten yanmalı motorlar güç çıkışı için farklı oranlarda birden fazla vitese ihtiyaç duyarken, elektrik motorları belirli bir aralıktaki herhangi bir RPM'de istikrarlı miktarda tork üretir. Elektrik motorları anında güç sağlar, yani içten yanmalı motorlarda olduğu gibi devir yoluyla tork oluşturulmasına gerek yoktur. Araç üreticileri, vites değiştirmeye gerek olmaksızın elektrik motorun verimliliğini üst düzeye çıkarmak için dikkatlice hesaplanmış vites oranları kullanır.

Günümüz elektriklilerinin çoğunda şanzıman yok olanlarda ise tek bir oran filan oluyor. Daha eski elektrikliler de mesela teslanın ilk nesil roadsterında 2 ya da 3 vitesli bir şanzıman vardı sanırım. Ama bu şanzıman elektrikli motorun Torkuna dayanamayıp sorun yarattığı için sonraki nesil teslalarda şanzıman bulunmaz.

Tork konvertörü ve debriyaj gibi şeyler yok çünkü gerek yok. İçten yanmalı araçlarda araç dururken bile motordaki krank sürekli dönerken bunu şanzımandan ayırmak gerektiği için böyle parçalar var ama elektrikli araçlarda araç dururken motor da durur.

Geri
Yukarı