Elektrikli bisiklet vitesi

FalconPaw

Kilopat
Makaleler
8
Elektrikli bisiklet aldım, vites kaçta olmalı. Normal bisiklet gibi vitesi hızlandıkça mı yükseltmeliyim yoksa direk 6-7. viteste mi kullanmalıyım?

Vites ağırdayken gitmek zor oluyor normal bisiklette. Ama elektrikli de fark etmez mi? Sonuçta motor yardımı oluyor. Bu yüzden sordum.
Yüksek viteste düşük hızda kullanırsan daha fazla güç harcar diye düşünüyorum. Hatta yokuş yukarı ise motorun gücü yüksek viteste yetmeyebilir.

Elektrikli bisiklet aldım, vites kaçta olmalı. Normal bisiklet gibi vitesi hızlandıkça mı yükseltmeliyim yoksa direk 6-7. viteste mi kullanmalıyım?
Elektrik motoru direkt tekere bağlıysa vitesin bir önemi yok. Neticede hiçbir dişliyle işi olmadan direkt tekeri döndürecektir motor. Ancak pedal sistemine bağlıysa ki çok az modelde böyle o zaman kendinize uygun vitesi bulup direkt o viteste kullanabilirsiniz hiç vitesle uğraşmadan.

Elektrik motoru direkt tekere bağlıysa vitesin bir önemi yok. Neticede hiçbir dişliyle işi olmadan direkt tekeri döndürecektir motor. Ancak pedal sistemine bağlıysa ki çok az modelde böyle o zaman kendinize uygun vitesi bulup direkt o viteste kullanabilirsiniz hiç vitesle uğraşmadan.
Bu küçük katlanan elektrikli bisikletlerde destek hep pedalı çevirince geliyor, yani pedalı çevirdiğimiz zincire bağlı ki bu da vites kullanmanın da önemli olduğunu gösterir. Direkt arka tekere bağlı değil sanırsam bu küçük katlananlar.

Geri
Yukarı