Elektrogitar çalışmak için kaynak önerisi

raweon07

Hectopat
Arkadaşlar selam, elimde Squier bullet HSS strat ve Blackstar ID Core 10V3 gitar seti var. Gitarı ilerletebilmek için yeterli ekipmana sahibim diye düşünüyorum yani müzikten soğutan dandik ekipmanlarım yok. Fakat gitar çalışımı bir türlü ilerletemiyorum. Bunun sebebinin de sabit bir kaynaktan çalışmamak ve çabuk sıkılmak olduğuna kanaat getirdim. Özellikle hiç interaktif olmayan kitap gibi kaynaklardan ilerlerken bayağı sıkılıyorum. Gitarı ilk aldığımda selim ışık'ın YouTube serisini biraz takip etmiştim ardından guitarpro dosyalarının bulunması ve daha derli toplu olmasından dolayı Udemy kursunu aldım. Problem şu ki hangi kaynak en iyisidir, derli toplu gider ve bir sonuca ulaştırır emin olamıyorum. Bazıları kitaplardan (Speed mechanics of lead guitar vs.), bazıları özel derslerden, bazıları da internetten öğreniyor. Hangi kaynak hangi amaca hizmet ediyor onu bilemiyorum. Benim amacım ilk aşamada sevdiğim şarkıları (genelde Türkçe rock) çalabilmek, ileride de (3-4 sene içinde) armoni öğrenip doğaçlama çalabilmek, ufak tefek hobi olarak da olsa sahne alabilmek. Özel ders aslında en takip edilebilir olan kaynak ama ders fiyatları da bildiğiniz üzere pahalı ve İstanbul'da ders için bir yere gidip gelmek de vakit alıyor. Üniversite öğrencisi olduğum için derslerden, diğer işlerden zaten gitara az vaktim kalıyor. Uzun lafın kısası nasıl bir yol izleyebilirim bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Selim ışık'ın Udemy kursu şu aşamada yeterli olur mu? Şimdiden sağ olun.

Her enstrümanın bir mevzuatı ve izlenecek aşamaları vardır. Alaylı birinin kendi deneyimleri ile gitar çalmayı öğretmede başarılı olması her zaman / her kişide mümkün değildir. Türkiye de bu alanda ciddi bir kalite ve eğitim eksikliği olduğu için alanları bu şekilde işgal etmişler, tekel konumuna gelmişler...

Piyanist David Helfgott' un hayatını anlatan Shine Filminde; Piyano öğretmeninin bir kere bile piyanoya dokunup çaldığını, çalmayı gösterdiğini göremezsiniz. Tamam bu kadarını beklemiyoruz elbette. İyi gitar çalan biri, iyi de öğretecek diye bir şey yoktur. Enstrümanda Eğitim, onu öğreten kişinin nasıl çaldığından bağımsız bir şeydir. Tıpkı ana dili gibi ingilizce konuşan birinin sadece bu yetkinliğe sırtını yaslayıp size ingilizceyi öğretemeyeceği gibi.

ilk dersinin videosunda atlayarak 30 sn izledim. Katlanamadım fazlasına.
Anladığım kadarıyla o videolarda hiç bir şey öğrenemezsiniz. Ama çok iyi kafanız karışır ve sürü ile hata öğrenirsiniz.
Gitarı tutuşu, sol elinin duruşu, çıldırıcam ya! Parmaklarının tellere basışı! (1. parmağı bastıktan sonra 2. parmağı bastığında, birinci parmağını telden kaldırması gibi) bile hatalı. Yeni başlayan biri gitarı sol bacağına koyar. Eğer sağ bacağa koyarsanız; sol elin ve parmaklarının klavyeye hakim olması / erişmesi / doğru konum alması zorlaşır. İnsanların gelişimine engel olursunuz. Bunu bile bilmeyecek kadar konuya hakim!

Orta seviyeye gel, sonra istersen o gitarı değil sağ bacakta; kafanın üstünde bile çalabilirsin ama bu aşamada böyle gösterilmez. 12dk lık video içinde nota sürelerinden gamlara, oradan alternate picking e geçti. 6 aylık eğitimi bir video içinde gösterdi. Böyle omaz bu işler. Sonra millet neden öğrenemiyorum, ilerleyemiyorum ya da gelişemiyorum diye enstrümandan soğuyor.

Speed mechanics of lead guitar vs
Bu sizin seviyenize uygun değil. Çok üstünüzde. Orta seviyenin bile üstü. Henüz bunun için çok zamanınız var. Bu ve benzer bir sürü kaynağın sizin için ne zaman işe yarayacağına, Ne zaman başka birine yada dersler arasında ne zanan yeni üniteye geçmeniz gerektiğine karar verebilecek ve bunu analiz edebilecek aşamada / yetkinlikte değilsiniz. Bu şekilde herşey çorbaya döner. Yakın bir zamanda da o enstrümandan soğur, bırakırsınız, ya da en iyi ihtimalle 3 ayda temiz öğrenebileceğiniz bir takım şeyleri 3 yılda ancak kusurlu şekilde öğrenebilirsiniz. Hiç bir zaman gitara hakim olamaz. Kafanızda hep sorılarla, bölük pörçük temeller ve teoriler döner. Gitar çalma yeteneğiniz hep aynı şeyleri çalar tekrar etmekten ileri gidemez.

Ders alarak başlayın. Bu kaynaklardan ne zaman ve nasıl yararlanabileceğiniz konuma geldiğinizde kendi başınıza ilerleyebilirsiniz. Ama şimdi değil.

Son düzenleme:
Her enstrümanın bir mevzuatı ve izlenecek aşamaları vardır. Alaylı birinin kendi deneyimleri ile gitar çalmayı öğretmede başarılı olması her zaman / her kişide mümkün değildir. Türkiye de bu alanda ciddi bir kalite ve eğitim eksikliği olduğu için alanları bu şekilde işgal etmişler, tekel konumuna gelmişler...

Piyanist David Helfgott'un hayatını anlatan shine filminde; piyano öğretmeninin bir kere bile piyanoya dokunup çaldığını, çalmayı gösterdiğini göremezsiniz. Tamam bu kadarını beklemiyoruz elbette. İyi gitar çalan biri, iyi de öğretecek diye bir şey yoktur. Enstrümanda eğitim, onu öğreten kişinin nasıl çaldığından bağımsız bir şeydir. Tıpkı ana dili gibi İngilizce konuşan birinin sadece bu yetkinliğe sırtını yaslayıp size ingilizceyi öğretemeyeceği gibi.

İlk dersinin videosunda atlayarak 30 sn izledim. Katlanamadım fazlasına.
Anladığım kadarıyla o videolarda hiçbir şey öğrenemezsiniz. Ama çok iyi kafanız karışır ve sürü ile hata öğrenirsiniz.
Gitarı tutuşu, sol elinin duruşu, çıldıracağım ya! Parmaklarının tellere basışı! (1. parmağı bastıktan sonra 2. parmağı bastığında, birinci parmağını telden kaldırması gibi) bile hatalı. Yeni başlayan biri gitarı sol bacağına koyar. Eğer sağ bacağa koyarsanız; sol elin ve parmaklarının klavyeye hakim olması / erişmesi / doğru konum alması zorlaşır. İnsanların gelişimine engel olursunuz. Bunu bile bilmeyecek kadar konuya hakim!

Orta seviyeye gel, sonra istersen o gitarı değil sağ bacakta; kafanın üstünde bile çalabilirsin ama bu aşamada böyle gösterilmez. 12dakikalık video içinde nota sürelerinden gamlara, oradan alternate picking e geçti. 6 aylık eğitimi bir video içinde gösterdi. Böyle omaz bu işler. Sonra millet neden öğrenemiyorum, ilerleyemiyorum ya da gelişemiyorum diye enstrümandan soğuyor.

Bu sizin seviyenize uygun değil. Çok üstünüzde. Orta seviyenin bile üstü. Henüz bunun için çok zamanınız var. Bu ve benzer bir sürü kaynağın sizin için ne zaman işe yarayacağına, ne zaman başka birine ya da dersler arasında ne zanan yeni üniteye geçmeniz gerektiğine karar verebilecek ve bunu analiz edebilecek aşamada / yetkinlikte değilsiniz. Bu şekilde her şey çorbaya döner. Yakın bir zamanda da o enstrümandan soğur, bırakırsınız, ya da en iyi ihtimalle 3 ayda temiz öğrenebileceğiniz bir takım şeyleri 3 yılda ancak kusurlu şekilde öğrenebilirsiniz. Hiçbir zaman gitara hakim olamaz. Kafanızda hep sorılarla, bölük pörçük temeller ve teoriler döner. Gitar çalma yeteneğiniz hep aynı şeyleri çalar tekrar etmekten ileri gidemez.

Ders alarak başlayın. Bu kaynaklardan ne zaman ve nasıl yararlanabileceğiniz konuma geldiğinizde kendi başınıza ilerleyebilirsiniz. Ama şimdi değil.

Hocam geçen yaz başta ders alarak ilerlemeyi seçmiştim ben de. Ama üniversite öğrencisi olduğum için vakit ve nakit biraz problem oldu sonradan. Yüz yüze ders almam tatil dönemlerinde problem olmasa da okul dönemi beni zorlar gibi geliyor. O yüzden Online ders almayı düşündüm. Burada da aklımda 2 soru var. 1.si yüz yüze ders kadar efektif olur mu? 2.si ise hocanın yetkin olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Çok bütçem olmadığı için dersi büyük ihtimalle doğrudan müzik hocası, müzisyen vs. kişilerden değil de müzikle hobi olarak uğraşan ama uzun bir enstrüman geçmişi olan kişilerden alacağım. Son olarak da ne kadar süre ders almam aşağı yukarı yeterli olur sizce? Şimdiden sağ olun.

Hocam geçen yaz başta ders alarak ilerlemeyi seçmiştim ben de. Ama üniversite öğrencisi olduğum için vakit ve nakit biraz problem oldu sonradan. Yüz yüze ders almam tatil dönemlerinde problem olmasa da okul dönemi beni zorlar gibi geliyor. O yüzden Online ders almayı düşündüm. Burada da aklımda 2 soru var. 1.si yüz yüze ders kadar efektif olur mu? 2.si ise hocanın yetkin olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Çok bütçem olmadığı için dersi büyük ihtimalle doğrudan müzik hocası, müzisyen vs. kişilerden değil de müzikle hobi olarak uğraşan ama uzun bir enstrüman geçmişi olan kişilerden alacağım. Son olarak da ne kadar süre ders almam aşağı yukarı yeterli olur sizce? Şimdiden sağ olun.

Profesyonel bir hoca ile, hobi olarak ilgilenene aynı ücreti ödersiniz. Bir şey fark etmez.
İlla ucuza ders buldum diyorsanız da; o kişinin yetkinliğini siz anlayamazsınız. Videoları varsa paylaşın yorum yapalım.

Ne kadar ders almak lazım? Onu zamanı gelince siz anlarsınız.

Geri
Yukarı