Elektrogitar Kursu İçin Ne Kadar Fiyatta Bir Gitar Almalıyım?

Regalbeyin

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Elektrogitar kursuna gitmeyi düşünüyorum. Herhangi bir şekilde gitar çalmayı bilmiyorum. Direkt olarak elektrogitar ile başlayacağım. Sorun şu ki nasıl bir gitar almam gerekir. Orta düzeyde her şeyiyle beraber bir elektrogitar ne kadara mal olur ?

1) Kursa para verme. Selim Işık'ın videolarını izleyebilirsin. Gitardersivideo adlı bir sitesi mevcut.
2)Gitar seçimi klavyesi rahat, oturarak çalışabileceğin bir biçimde gitar alman önemli. Başlangıç için pahalı bir gitar almana gerek yok. İbanez,Cort gibi firmaların başlangıç gitarlarına bakabilirsin. Epiphone başlangıç gitarlarını pek önermiyorum.( Superstrat , Les Paul tarzı kasa tercihleri yapabilirsin.)
3)Bilgisayarına Guitar Rig 5 programını yükleyip elektro gitarını bilgisayarına bağlayabilirsin. Böylece amfi veya prosesöre para vermene gerek kalmaz.
4)Tarzın oturduktan sonra illaki gitar değişimine ihtiyaç duyarsın. Bu yüzden başlangıç için fazla para vermene gerek yok için rahat olsun.
5) Elektro gitar, jack kablosu ve jack dönüştürücü işini görür şimdilik.
6) Jack dönüşütürücü jack kablosunu bilgisayara bağlaman için gerekli. Kabloyu 3.5 formatına çevirerek kasana bağlamana yardımcı olur.

Öncelikle merhaba.Yaklaşık 12 yıldır müzikle uğraşıyorum.Tavsiye edeceklerim tecrübeyle sabittir.Umarım hoşuna gider.

Birincisi;hangi tarz müzik yapmak istersen iste;işe temelden başlamalısın.Gitarın temeli klasiktir(flamenko çalmayacağını düşünerek yazıyorum).Perde araları geniştir ve bu yüzden parmaklarını en iyi bu şekilde geliştirirsin.Görsel ve işitsel açıdan da en temel gitar türüdür.
İkincisi;fiyat olarak en uygunudur.Düşün ki ilk arabanı alıcaksın ve ehliyetin yeni, orta pahada bile bir araba almazsın.Bu sebeple gitarına ''tavsiye etmem ama'' hor davranabilirsin:)
Üçüncüsü ve en önemlisi;sana etrafta uygun fiyata ya da belki de ücret almadan klasik gitarın temelini öğretecek birilerini bulursun.Fakat iş elektro gitara gelirse ders ücretlerini hafife alma çünkü elektro gitar klasikten sonraki genelde üçüncü aşamadır.İkinci aşama ise akustik gitardır.Bu yüzden en başta paran cebinde kalsın istiyorsan ve ileride daha iyi eğitim almak istiyorsan klasik gene ilk tercihin olmalı.Kaldı ki elektro gitar sırasıyla klasik ve akustik gitar çalmayı öğrenmiş birine çok daha kolay ve eğlenceli gelecektir fakat direkt elektro gitarla başlamak en iyi ihtimalle ikinci haftada dersleri ve hevesini kaçıracaktır.Kolay dediğime bakma çok çeşitli teknikleri ve müzikal kalıpları olan bir gitardan bahsediyoruz.
Son olarak;ben gitar çalmayı kendim öğrendim.Yani internetten araştırarak ya da ders alarak değil.Kulağa fantastik geliyordur eminim.Fakat müzisyen bir ailenin ferdiyim ve yeteneği unutmamak gerek.Eğer sende gerçekten yetenek olduğuna inanıyorsan yukarıdaki postta arkadaşımın sana verdiği internetten izleyerek öğrenme modeli belli oranda başarılı olacaktır.Ama illa ki ders almalısın.Aklına gelecek her soruya seve seve cevap verebilirim yardımcı olduysam ne mutlu.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı