Elektrogitar tel cızırdaması

raweon07

Hectopat
Arkadaşlar gitarı yeni aldım. 1 ay falan oldu. Boş mi ve la tellerine biraz kuvvetli vurunca 3.frete çarpıp cızırtı yapıyor. En sonki akorttan önce bu kadar değildi ama bu akortta telleri biraz gevşettim ve cızırdama arttı biraz sanki. Normal çalışımda perdelerden herhangi bir cızırtı gelmiyor. Sap ayarıyla alakalı olabilir diye düşündüm ama emin olamadım. Gitarın sapı gövdeden yaklaşık %5'lik bir eğimle ayrılıyor. Bu durum problem teşkil eder mi? Ona göre bir luthiere baktıracağım. Aşağıya videosunu ekledim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:

Dosya Ekleri

• 20230424_001123.jpg
    20230424_001123.jpg
    52,2 KB · Görüntüleme: 47
Elektrogitarda cızırtının sebebi ucuz işçiliktir hocam benim de 4500TL'lik elektrogitarım var 6.tel ve 5.telin üst notalarında cızırtı oluyor ama 10000TL üstü bütçeli gitarları müzik mağazalarında denediğimde hiçbir cızırtı olmuyor.

@Single_factor hocam sap bana biraz fazla eğik geldi ona ne diyorsunuz? Fotoğrafını aşağıya ekledim.
Sap düz olmaz zaten. İç, ya da dış bükey olarak ayarlanır.

@Single_factor hocam sap bana biraz fazla eğik geldi ona ne diyorsunuz? Fotoğrafını aşağıya ekledim.
Sağ eğik değil, Resmi yeni gördüm bu arada. Teller perdelere fazla yakın gibi görünüyor bu resimde. Kalın E telinde 7. Perde ve 12. perdede tel ile fret arasındaki boşluğu bir cetvelle ölçebilirmisin?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı