Elektrogitar için tel önerisi

Kerem.Arslan

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba, az önce aşağıdaki bendi yaparken teli kırdığım için yeni tel arayışına girdim. 150 Max 200 TL bütçem var. Tercihen do-re müzikten alacağım ama olmazsa zuhal de olur. Eğer değişimi kolaysa işçilik parası 100-150TL istediklerinden dolayı kendim yapmayı düşünüyorum değişimi. Gauge olaylarını bilmediğimden dolayı beni aydınlatırsanız sevinirim.
Gitar:
Model numarasını bilmediğim AXMAN SSS body bir Stratocaster.
Teli kırdığım bend 😀:

1655837994515.png

tam olarak bilmiyorum ama başlangıç-orta seviye alman bir gitar markası

Şu anda kullandığınız tel kalınlığı nedir? Aynısından önerelim, yoksa ayar yapmanız gerekir muhtemelen. Doğru gitara mı bakıyorum emin değilim ama gitarınızda tek yönlü köprü var sanıyorum, tel değişimi kolay olacaktır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videodaki arkadaş tellerin uçlarını önceden kesiyor, ben en son işiniz bittiğinde kesmenizi öneririm. Bakarsınız gererken tellerden biri kopar, başıma gelmişti, telin uzun olması işinize yarar.

Şu anda kullandığınız tel kalınlığı nedir? Aynısından önerelim, yoksa ayar yapmanız gerekir muhtemelen. Doğru gitara mı bakıyorum emin değilim ama gitarınızda tek yönlü köprü var sanıyorum, tel değişimi kolay olacaktır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videodaki arkadaş tellerin uçlarını önceden kesiyor, ben en son işiniz bittiğinde kesmenizi öneririm. Bakarsınız gererken tellerden biri kopar, başıma gelmişti, telin uzun olması işinize yarar.
Telleri değiştirttiğimde açıkçası daha gitara 1 hafta olmuştu başlayalı o yüzden kalınlığını bilmiyorum. Eğer kalınlığını anlayabilirim derseniz fotoğraf gönderebilirim.
Elimdeki gitar bu:

Fotoğraftan anlayamam muhtemelen. Gitarınız attığım videodakiyle aynı tarzda köprüye sahip, videodakine göre tel değiştirebilirsiniz.

Gitarlar fabrikadan çoğunlukla 09 tel ile geliyor diye biliyorum, eğer telleri değiştiren kişi arkada yaylarla falan oynama gereği duymadıysa yine 09 takmıştır. Fakat emin olamıyorum maalesef. Benim ilk önerim 10-46.

Yay ayarı aslında zor değil de hiç yapmamış birini tedirgin edebilir biraz. Değişim ücreti biraz fazlaymış maalesef fakat en azından hangi kalınlıkta tel takıldığını öğrenip ileride kendiniz değiştirebilmeniz için bu seferlik bir müzik markette değiştirseniz, hatta değiştirirlerken mümkünse izleyip öğrenmeniz iyi olacaktır bence.

Fotoğraftan anlayamam muhtemelen. Gitarınız attığım videodakiyle aynı tarzda köprüye sahip, videodakine göre tel değiştirebilirsiniz.

Gitarlar fabrikadan çoğunlukla 09 tel ile geliyor diye biliyorum, eğer telleri değiştiren kişi arkada yaylarla falan oynama gereği duymadıysa yine 09 takmıştır. Fakat emin olamıyorum maalesef. Benim ilk önerim 10-46.

Yay ayarı aslında zor değil de hiç yapmamış birini tedirgin edebilir biraz. Değişim ücreti biraz fazlaymış maalesef fakat en azından hangi kalınlıkta tel takıldığını öğrenip ileride kendiniz değiştirebilmeniz için bu seferlik bir müzik markette değiştirseniz, hatta değiştirirlerken mümkünse izleyip öğrenmeniz iyi olacaktır bence.
Do-re'nin evime yakın bir tane mağazı var orada değiştiriyorum onlarda da maalesef yok Ernie Ball marka teller. aynı kalitede önerebileceğin Do-re'de olan bir tel var mı? Açıkçası kendim değiştirip öğrenmek istiyorum ama en altta belirttiğiniz kalınlık ayarını nasıl yapacağim bilmiyorum. Ses kartına da para biriktiriyordum, boşu boşuna kolay bir işleme 150 lira verip 1.5-2 saat beklemek istemiyorum. Eğer tel değişimi ve gerekirse kalınlık ayarı yapmak zor değilse, evime yakın Zuhal de var gidip oradan alabilirim Ernie Ball teller.

Şu iki seriden kullanmıştım, memnun da kalmıştım ama sitede 10-46'sı saçma şekilde pahalı. Onun dışında bütçenizde kullandığım, rahatça önerebileceğim bir tel bulamadım. Belki mağazada daha ucuzdur ya da ikinci linktekinin 10-46'sı vardır.

Hocam linkteki telleri satin aldim, 9 ve 10 gauge tellerde gozle gorulebilir bir fark var mi? Eger yoksa en alt Mi telleri ayni kalinlikta gibi gozukuyor ama ne olur ne olmaz kalinlik ayari nasil yapilir anlatabilir misiniz?
@Bora Dere

Aldığınız tel takımı custom gauge. Normalde 09-42 ve 10-46 vardır, sizinki bu ikisinin karması gibi.

9 ve 10 gauge tellerde gozle gorulebilir bir fark var mi?
Yani görülebilir tabii fakat aradaki fark gözden çok çalıma hitabet ediyor.

Ayar gerekmeyebilir bile aslında, set 09 ve 10 karışımı gibi olduğu için. Gerekip gerekmediğini gitarın akort tutup tutmamasından, gitarı akort ettikten sonra köprünün gereğinden fazla yukarı kalkmasından anlayabilirsiniz. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız telleri öncelikle gevşetin biraz, köprüdeki gerginlik azalsın. Sonra fotoğrafta belirttiğim vidaları gövdenin içine girecek şekilde sıkın.

6-adet-elektrik-gitar-Tremolo-yaylar-Fender-Stratocaster-ST-Floyd-Rose.jpg

Yalnız çok sıkmayın. İki tarafı eşit derecede sıktığınızdan emin olun. Deneme yanılma ile ilerleyin. Önce biraz sıkıp akort edin, tutuyorsa ve köprü düzse daha da ellemeyin. Akortta sorun yoksa ama köprü çok az bir şey havadaysa bence ellemeseniz bile olur. Yanlış bir hareket ile gitara zarar verebilirsiniz.

Aldığınız tel takımı Custom gauge. Normalde 09-42 ve 10-46 vardır, sizinki bu ikisinin Karma'sı gibi.

Yani görülebilir tabii fakat aradaki fark gözden çok çalıma hitabet ediyor.

Ayar gerekmeyebilir bile aslında, set 09 ve 10 karışımı gibi olduğu için. Gerekip gerekmediğini gitarın akort tutup tutmamasından, gitarı akort ettikten sonra köprünün gereğinden fazla yukarı kalkmasından anlayabilirsiniz. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız telleri öncelikle gevşetin biraz, köprüdeki gerginlik azalsın. Sonra fotoğrafta belirttiğim vidaları gövdenin içine girecek şekilde sıkın.

Eki Görüntüle 1427935

Yalnız çok sıkmayın. İki tarafı eşit derecede sıktığınızdan emin olun. Deneme yanılma ile ilerleyin. Önce biraz sıkıp akort edin, tutuyorsa ve köprü düzse daha da ellemeyin. Akortta sorun yoksa ama köprü çok az bir şey havadaysa bence ellemeseniz bile olur. Yanlış bir hareket ile gitara zarar verebilirsiniz.

Akort su anda tutmuyor gibi ama cok yeni tel oldugu icin olabilecegini dusunuyorum, koprude havaya kalkma gibi bir şey gormedim. Bugunluk calmayacagim, yarin aksam gidip akort tutuyor mu tutmuyor mu diye denerim en kotu ihtimalle cumartesi do-re'ye kursa gidiyorum orada sorarim magaza kisminda.
Edit: 1-2 parca blues caldim ve su anlik tutuyor gibi. Eger 1-2 gun icinde tutmama cok fazla olursa ayar yapacagim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı