Elektroniğe programlama nasıl yapılır?

İsmailerg

Decapat
Daha fazla  
Yanlış yere konu açmış olabilirim ve kavramlar hakkında pek bilgim yok. Lise öğrencisiyim ve aklımda deli fikirler... Maddesel olarak bir kart, elektronik vb. bir şey yapıp içine yazılım atmak istiyorum. Örnek verecek olursam herhangi bir makine oluşturup bunu yazılımla desteklemek veya masaüstü ve mobil uygulamasını yapmak. Demek istediğimi hemen hemen anlamışsınızdır lakin pek bilgim yok bu konu hakkında. Lisede yapılabilir mi böyle bir şey? Kavramlar hakkında da bilgi verirseniz çok sevinirim. Ve bu işi yapabileceğimi düşünüyorsanız ufak bir yol haritası göstermeniz de memnun edecektir.

Arduino kullanabilirsin, başlangıç setleri var YouTube veya Udemy üzerinden derslerle yavaştan öğrenebilirsin.
Teşekkürler, biraz açabilme şansınız var mı ? Arduino bir programlama dili mi yoksa bir set mi ? Ufak bakındım setleri vesaire var. Öznel bir fikrimi projeye geçirebilmek için nasıl yol izlemeliyim Arduino işimi görecek midir yoksa bu dediğiniz sadece öğrenme aşaması mı?

Teşekkürler, biraz açabilme şansınız var mı ? Arduino bir programlama dili mi yoksa bir set mi ? Ufak bakındım setleri vesaire var. Öznel bir fikrimi projeye geçirebilmek için nasıl yol izlemeliyim Arduino işimi görecek midir yoksa bu dediğiniz sadece öğrenme aşaması mı?
Set ve uygulama, uygulama üzerinde kullandığınız dil C ve C++ dır. Arduino'nun kullanım amacına göre farklı kartları bulunmaktadır yapmak istediğiniz proje için en uygununu seçiniz. 3D yazıcı, direksiyon seti, drone, robot gibi bir sürü şey yapılabilir.

Set ve uygulama, uygulama üzerinde kullandığınız dil C ve C++ dır. Arduino'nun kullanım amacına göre farklı kartları bulunmaktadır yapmak istediğiniz proje için en uygununu seçiniz. 3D yazıcı, direksiyon seti, drone, robot gibi bir sürü şey yapılabilir.
Çok teşekkür ederim detayını araştırıp para biriktirip boş vakitlerimde bir proje geliştirmek istiyorum!

Çok teşekkür ederim detayını araştırıp para biriktirip boş vakitlerimde bir proje geliştirmek istiyorum!

Tabii ki ilk opsiyon orijinal olmalıdır ancak Türkiye şartlarında klon Arduino tercih etmeniz hedefinize biraz daha kolay ulaşmanızı sağlayabilir. Orijinaline kıyasla 2-3 kat daha ucuzlar. Bu sayede atmega328 gibi işlemcilerin çalışma mantığını yavaş yavaş kavrarsınız sonrasında kendi kartınızı bile oluşturursunuz. Daha sonrasında ARM tabanlı işlemciler derken derken güzel yerlere varırsınız.

Tabii ki ilk opsiyon orijinal olmalıdır ancak Türkiye şartlarında klon Arduino tercih etmeniz hedefinize biraz daha kolay ulaşmanızı sağlayabilir. Orijinaline kıyasla 2-3 kat daha ucuzlar. Bu sayede atmega328 gibi işlemcilerin çalışma mantığını yavaş yavaş kavrarsınız sonrasında kendi kartınızı bile oluşturursunuz. Daha sonrasında ARM tabanlı işlemciler derken derken güzel yerlere varırsınız.
Ne yalan söyleyeyim bu Arduino bana pek karışık geldi... Elektrik Elektronikten de pek anladığım söylenemez.

Ne yalan söyleyeyim bu Arduino bana pek karışık geldi... Elektrik elektronikten de pek anladığım söylenemez.

Öğrenirsiniz merak etmeyin, kendi projenizden önce yapılmışları, nasıl yapıldığını anlamaya çalışın ve ilk önce kodlama dilini öğrenin.

Öğrenirsiniz merak etmeyin, kendi projenizden önce yapılmışları, nasıl yapıldığını anlamaya çalışın ve ilk önce kodlama dilini öğrenin.
Yazılıma programlamaya merakım var lakin hâlâ daha kendime alan belirleyemedim şimdi aklıma elektroniksel bir proje geldi(Arduino dediğiniz) bunu da araştırıyorum ve zannedersem gene değiştireceğim gene değiştireceğim. Yazılımdan değil alanlardan dallardan çok sıkılıyorum. :(

Yeni konular

Geri
Yukarı