Paralel Programlama Nasıl Yapılır?

asliay01

Hectopat
Paralel programlama kullanarak 4*4'lük Matris olacak şekilde bir kelime oyununda bulunan harfleri girebileceğimiz bir program C diliyle. Örneğin bir kelime avı oyunu ortadaki harfin gidebileceği 4, köşedeki harfin gidebileceği 3 yol var. Programa sözlük entegre edilmeli ki kelimeli oradan çekebilsin. Programa 16 harf girilecek ve bu harflerle türetilen kelimeleri program bize en hızlı şekilde verecek. Nasıl yapılabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Soru güzel. Benim programlama ile ilgili bir bilgim yok. Ancak şöyle bir çalışma yapmak istiyorum belki siz de bana yardımcı olursunuz. Örnek paralel bir programı çalıştırdığım zaman çok çekirdekli bir işlemcinin ayrı çekirdeklerinde kullanımlarının zamanla nasıl değiştiğini görüntülemek istiyorum. Siz bu konuda bana yardımcı programlar önerebilir misiniz? Özellikle çekirdek kullanımının normal dağılım patternini görüntüleyip bana grafik olarak ya da belirli zaman aralıklarında(0.1 sn) verebilecek...

OpenMP diye bir standart var. Bu standard, compiler extensionlardan oluşuyor. Hatırladığım kadarıyla fonksiyon çağrısı yapmadan direk # işareti ile başlayan önişlemci komutlarıyla istediğin paralel işlemleri yaptırtıyorsun.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı