Elektronik kitap alıntılarını nasıl dışa aktarırım?

Cage00

Kilopat
Yer
Samsun
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: ASUS Z690-A
İşlemci: Intel Core I9-12900K
Ekran Kartı: Msı Geforce Rtx 3070
Ram: G.Skill Trident Z5 RGB 64 GB CL36
Ssd: Samsung 980 PRO 1TB 7000/5000
Monitör: ViewSonic 32 VX3211-2K-MHD IPS
Meslek
Serbest
Profil Kapağı
1522237053
Herkese Merhaba,

Bir ekitap uygulaması düşünün ki bütün cesaretinizi kırsın. Benim kırıldı işte…Forumun karışık olduğunu düşünmemden mütevellit buralara bir yerlere bir şeyler karalamam gerektiği konusunda mükemmel bir sorumluluk, ihtiyaç, görev hissettim.

Sonuç olarak bilgisayarımda internetten bulup buluşturduğum ekitaplar var. Elimden geldiğince okumaya gayret ederken kullandığım antika okuma yazılımı sayesinde dediğim gibi küçük bir cesaret kırılmasıyla aranıza katılmış bulunmaktayım. Maruzatıma gelecek olursak kitap okurken kendime özgü olduğunu düşündüğüm bir şekilde okumaları yapmaya çalışıyorum. Önce okuyacağım kitapları seçiyorum sonrasında sıralıyorum tabi ki sıraya uyduğumu hiç görmedim o kadar çok okunacak kitap var ki bu beni daha da aç bir hale getiriyor. Neyse konuya dönelim. Listeledikten sonra okuduğum kitaplarda alıntı yapmak gibi takıntılarım var belki de gerekliliktir bilmiyorum, sizden bunun cevabını alabilirim diye düşünüyorum, tabi isterseniz.

Demem o ki o alıntıların hepsi çöpe gitti amacım halbuki aldığım alıntılara tekrardan geri dönüş yapmak ve üzerlerinde düşünmek olacaktı. Ne yazık ki bilgisayarımdaki bir hata yüzünden tüm alıntılarım gitti ve bu beni acaip soğutan bir durum oldu.

Kullandığım ama memnun olmadığım yazılımlar:

• Calibre - Not alınabilmesine rağmen hızlı değil ve okunaklı bulmuyorum.

• İceCream Book Reader - Normalde okuma yönünden çok okunaklı buluyorum ama içine yüklediğim kitapları tekrar kopyaladığı için bilgisayarımda aynı kitaplar dolanmaya başladı bu beni delirtiyor ve alıntıları bu yazılım ile yapmıştım renkli renkli ayırıyordu ama ne yazık ki bir yazılım hatası yüzünden silindi bu yazılıma alternatif olacak bir yazılım kullanabilirim ama daha iyi özellikler içermeli diye düşünüyorum.

Kitapların yer aldığı klasörün ismini değiştirdim hatalar olmaya başladı ve tüm alıntılarım silindi.

• NeatReader - Bu da okunaklılık ve alıntılar yönünden sevdiğim bir bulut tabanlı yazılım ama o kadar parayı vermek işime gelmiyor açıkçası güvenemiyorum. Yedek alma seçeneği de yok buluta körü körüne güvenemeyeceğimden mütevellit bunu da kullanmamaya karar verdim.
Sizlerin yardımını istediğim konu, bilgisayarda kitap okurken alıntıları alıp aynı zamanda yedeklerini alabileceğim bir yazılım var mıdır ? Yok o şekilde olmaz bence bu şekilde yapmalısın dediğiniz fikirleriniz ya da kullandığınız alışkanlıklar varsa tabi ki hepsine açığım. Alıntı yapmasam ve kitapları karışık kuruşuk okumadan rahat edemiyorum. Amacım okuduğum kitaplara daha sonradan veya lazım oldukça geri dönüş yaparak aldığım notları incelemek ve tekrar bir hızlı okuma gerçekleştirmek.

( Akılda kalıcılığı ve çok fazla arama yapmamak bahanesiyle bu şekilde bir alışkanlık gelişti )

Sonuç olarak ekitap, pdf, epub okuyorum.
En çok da epub seviyorum. Daha düzenli ve daha takip edilebilir gibi hissediyorum.

Çoğu pek düzensiz ve eski olmakla birlikte bir kütüphane oluşturduğumu söyleyebilirim. O yüzden kendime göre alıntılarımla notlarımla beraber okumaya daha istikrarlı devam edebileceğim bir yazılım önerisi bekliyorum sizlerden beni kırmayıp geri dönüş yaparsanız gerçekten çok sevinirim. Teşekkürler, saygılar sevgiler…

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı