Elektronik sigara zararı ne kadar?

JustWatch123

Centipat
Daha fazla  
Merhaba elektronik sigaraya başladım 3'lük nikotin kullanıyorum. Sizce bana ne gibi zararları olur? Sigara kadar var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Nizâmî-i Gencevî: Bir inci saflığı varsa da suda artık içilince dert verir o da. O içtiğin sigara olmasa da duman ihtiyacın olmayan bir şey, herhalde bir zararı olacaktır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Elektronik sigara veya vape her türlü zararlı. Çünkü kendi ağzınla içinde nikotin olduğunu söylüyorsun ve aynı nikotin sigarada da var zaten biliyorsunuzdur. Hem sigara kadar yakın zamanda etkisini göstermese de uzun vade de etkisini göstermeğe başlıyor hem de sigara gibi bağımlılık yapıyor.

Çok zararlıdır, zararını tarif edebilmeye ne benim ne de başka birisinin zamanı belki şu anda yetebilir, hiç kimse sigara (nikotin) türevi olan hiç bir ürünü kesinlikle de içmesin, babam sigara yüzünden 63 yaşında beyin tümöründen ameliyattan 24 saat sonra öldü, sigara kokusunu örneğin biz 4. kattayız ama 6. veya 7. kattan banyo veya WC'ye bize kadar bu koku geliyor ve ben kusacak gibi oluyorum, evdeki çamaşır sularını döküp bunu anında yok etmeye çalışıyorum.

Şunu net olarak belirteyim ki sigara ve onun türevlerini (elektronik, nargile, likit, vb.) kullanan kimse gençlikte içip orta ve ileri yaşlarda (zaten içenler de en fazla 63'e kadar geliyor daha fazla ileri yaşlara kadar hiç gidemiyor ki) sigarayı bırakmadan devam etmişse bu alışkanlığıyla beynine her gün kurşun mermi çekirdeğini sıkarak yavaş yavaş kendisini öldürmüş demektir. Bu zor karar sizin, yaşamak bence çok daha güzelidir. Sigara yerine spor veya başka hobileri bulup bu multi- zararlıdan mutlaka ama mutlaka kurtulmaya çalışın. Kolay gelsin.

Merhaba elektronik sigaraya başladım 3'lük nikotin kullanıyorum. Sizce bana ne gibi zararları olur? Sigara kadar var mı?
30dan itibaren bir sürü hastalık ve ilaçla uğraşırım. Yüzüm karanlık ve derim sarkmış gezerim, doğacak çocuğuma gidecek spermin/yumurtanın içinden geçerim sorun değil diyorsan iç. Sigara herhangi bir tüfek ise elektronik sigara bir tabanca ama günün sonunda ikisi de öldürüyor ölmezsen de sürünüyorsun.

Aslında kanserin belki 20-25 tane insanlarda oluşma nedeni vardır, ama en belirgin ve en ağırlıklı nedeni sürekli bağımlı kalınıp sigara içilmesidir. Başka nedenlerle (ortam koşulları, yeme-içme kapları, çok aşırı üzüntüler, stresler, vb.) sigara içme ile birleşince kanser oluşturma olasılığı katlanarak artmış olur. Sigaraya bir şekilde başlamışsanız hemen bırakmaya veya ileri yaşlara kadar devam ettirmemeye dikkat etmelisiniz, çünkü başka kanserojen yapan nedenlerle birleşince size hayatta kalıp yaşama şansını malesef ki bırakmıyor, babam örneğinde de olduğu gibi. Kanserojen etki oluşturabilen diğer şartlara da pek dikkat etmemişti kendisi. Ben anneme benzemişim, çok uzaklardan gelen sigara kokusundan bile nefret ediyorum. Kolay gelsin.

Normal sigaradan hele ki Pro'lardan (Küba proları) çok çok daha hafif ve içimi keyifli olup boğaz yakmayan tek sigara çeşidi. Tehlikesiz olduğu anlamına gelmesin neticede içinde nikotin var. Bağımlılık yapmaz, efkar almaz bir sigara çeşidi. Genelde ortam çocuklarında olur bu sigaralar. Yemekten sonra iyi gider odada rahatça içilebilir ağızda aroma tadı bırakır, balgam yapmaz vs.

Normal sigaradan hele ki Pro'lardan (Küba proları) çok çok daha hafif ve içimi keyifli olup boğaz yakmayan tek sigara çeşidi. Tehlikesiz olduğu anlamına gelmesin neticede içinde nikotin var. Bağımlılık yapmaz, efkar almaz bir sigara çeşidi. Genelde ortam çocuklarında olur bu sigaralar. Yemekten sonra iyi gider odada rahatça içilebilir ağızda aroma tadı bırakır, balgam yapmaz vs.
Hocam bağımlılık yapıyor be. Depremden sonra İstanbul'a gitmiştim amcamın vardı elektronik sigarası kaliteli bir şeydi amcamdan gizli kullandım ve tekrar eve dönene kadar her gün kullanmak istemeye başlamıştım. Daha az bağımlı yapıyor ama sonuç olarak yapıyor.

Hocam bağımlılık yapıyor be. Depremden sonra İstanbul'a gitmiştim amcamın vardı elektronik sigarası kaliteli bir şeydi amcamdan gizli kullandım ve tekrar eve dönene kadar her gün kullanmak istemeye başlamıştım. Daha az bağımlı yapıyor ama sonuç olarak yapıyor.
Tabi nikotin oranına göre değişiyor olabilir.

Bağımlılık dışında içinde kullanılan maddelerden dolayı o da aşağı yukarı sigara kadar zararlı olabiliyor ama en azından sigara gibi çevresine hasar vermiyor. Ama dediğim gibi bağımlılık konusu sigara kadar olmadığı için istikrarlı olursanız sigara bırakmaya destek çıkabilir.

Geri
Yukarı