Elektronik Sigara Zararlı Mı?

O belgeseli izledim. Zaten almamaya karar verdim. Zaten birkaç gün önce (Dün veya bugün de olabilir, hafızam pek kötüdür. :)) öne çıkan haberlerde e-sigaranın uzun vadede zararları hakkında bir araştırılma yapıldığını okudum. İngiltere'de bir üniversite yapmış sanırım. Sigarayı bırakıp e-sigaraya başlayanlar, sigarayı bırakıp nikotin tedavisine başlayanlar ve bir şey daha vardı unuttum, onları karşılaştırıp e-sigaranın kıyasla daha az zararlı olduğu tespit edilmiş.

Ama zaten ülkemizde yasal olmadığı, dolayısıyla coil, pamuk, tel, likit konusunun sıkıntı çıkartabileceği dolayısıyla almamaya; onun yerine sigaradan da zararlı nargile almaya karar verdim. Nargileyi önceden de içerdim de dışarıda içiyordum ama hem çok pahalı oluyor öyle, hem de manzara falan olmuyor. Eve almaya karar verdim, balkonda falan.

Bu arada kesinlikle kimseye tavsiye etmiyorum, özellikle 18 yaş altındaki kardeşlerim bu mesajları okuyup özenip başlamasınlar, denemek için dahi içmesinler. Bağımlılıktır bu, herkes "ben bırakırım ya" der, aldanmayın. Kendinizi kandırmayın.
N'aptın sen ya... Nargile çok daha beter. :) Bu arada e-sigara yasal olmamasına rağmen malzeme sağlayıcısı çok fazla ülkemizde. Çok yakın arkadaşlarım kullanıyor onlardan biliyorum. Artı ürünün yasal olmamasının sebebi büyük ihtimalle "lobi" işidir. Sigara satıcıları,vergileri düşünülünce bunun yanlış olmadığını herkes kestirebilir.

N'aptın sen ya... Nargile çok daha beter. :) Bu arada e-sigara yasal olmamasına rağmen malzeme sağlayıcısı çok fazla ülkemizde. Çok yakın arkadaşlarım kullanıyor onlardan biliyorum. Artı ürünün yasal olmamasının sebebi büyük ihtimalle "lobi" işidir. Sigara satıcıları,vergileri düşünülünce bunun yanlış olmadığını herkes kestirebilir.
Yasal olmama sebebine girmek istemiyorum ama Türkiye'de bu işi gelir kaynağı olarak yapanların olduğundan, çok fazla tedarikçisi olduğundan haberim var lakin böyle olduğu için en fazla 50$'lık ürün 200 TL'ye satılıyor. :)

Ya kardeşim ne güzel bu illete başlamamışsın, ne diye elektronik olanına özeniyorsun? :)
CS:GO'da seri katiliz diye gerçek hayatta da birilerini vurmaya yeltenmiyoruz sonuçta değil mi?
Bak benim de hayatımda tek bir kötü alışkanlık yok, alkolü de tüketmemeye çalışıyorum.

Maddi durumun çok iyiyse buyur iç istediğini, az ama kaliteli - dilediğince yaşa, karışmam asla. Hatta karışan olursa ver eline parayı ona da içirt zorla :D
Ama bizler gibi orta ve üstü halli insanlara yaramıyor bu illet, anca emekliliğini zehir eder hepsi bu. Yaşlılığını belinde tüfek dağlarda keklik avlamak yerine hastahanede A Haber izlemekle tüketirsin :)

Ya kardeşim ne güzel bu illete başlamamışsın, ne diye elektronik olanına özeniyorsun? :)
CS:GO'da seri katiliz diye gerçek hayatta da birilerini vurmaya yeltenmiyoruz sonuçta değil mi?
Bak benim de hayatımda tek bir kötü alışkanlık yok, alkolü de tüketmemeye çalışıyorum.

Maddi durumun çok iyiyse buyur iç istediğini, az ama kaliteli - dilediğince yaşa, karışmam asla. Hatta karışan olursa ver eline parayı ona da içirt zorla :D
Ama bizler gibi orta ve üstü halli insanlara yaramıyor bu illet, anca emekliliğini zehir eder hepsi bu. Yaşlılığını belinde tüfek dağlarda keklik avlamak yerine hastahanede A Haber izlemekle tüketirsin :)
Örneğinizi çok beğendim, ayrıca belirtmek istedim. :) Tavsiyeniz için de teşekkürler ama elektroniğini almamaya karar verdim zaten, yukarıda dedim. Alkol, sigara ben de kullanmıyorum zaten. Arada bir keyif için nargile işte. Fazla da yazmak istemiyorum şimdi çocuk falan görür özenir. :)

@sercankaya Hocam konu eski ya, 2016 Eylül'de açmışım. :) Utanmasına utanmam, niye utanayım. Burada çok var dışarıda kullanan.
@TunaArslanTR Denedim çünkü, aşırı keyifliydi. Nargile de sık sık içtiğim için nergile yerine içerim diye düşündüm.

Arkadaşlar konu eski olduğu için yorum yapmazsak sevinirim bu arada, sonradan konuya girenler için. :) @MF Şu konuyu kilitlemenizi rica edeceğim.

E-sigara normal sigara'ya oranla daha az zararlı ama kullanım durumuna göre değişir. Likitleri VG ağırlıklı kullanırsan ''Akrolein'' zehirlenmesi yaşayabilirsin. Akrolein zehirli bir gazdır normal'de sebze yağlarının aşırı ısınmasından meydana gelir. Akrolein'den ölen insanlar var google'da araştırmanı öneririm. Likitleri PG ağırlıklı alırsan boğaz vurumu artar, pg oranına göre %50 ve üzerinde pg ürünlerinde ağız'da ve boğazda tahribat oluşabilir. Nikotin seviyesi yüksek ürün alırsan fark etmeden aşırı nikotin yüklemesi yaparsın. Buda kalpte ritim bozuklukları, aşırı hareketlilik vb durumlar gibi karşına çıkabilmektedir. Daha çok detay var, ilgili forumlar'da araştırmanı tavsiye ederim.

Ben senelerce kullandim hala da ara sira kullanirim... Simdiye kadar bir zararini görmedim.
Elbette kimse zararsiz diyemez, ama sigaradan cok ama cok daha az zararli oldugu kesin.

Bu arada e-sigara olayina devlet büyük bir el atti, tüm youtube kanallari kapatildi.

Ben %70 VG %30 PG'li likit kullaniyordum bu arada ;)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı