Çözüldü Elementary OS üzerinde Windows 10 ISO USB'ye nasıl yazdırılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Subzero717

Centipat
Arkadaşlar iyi gunler. Bilgisayarim yavas oldugu için birkac gun evvel Elementary OS isletim sistemine gectim. Ancak bazi kullanacagim programlari bu ortamda calistiramadigim ve kullanimini sevmedigim için Windows'a geri gecmek istiyorum. Lakin Linux uyumlu hangi ISO dosyasi yazdirma programini denersem deneyim bilgisayar format USB'si olarak gormuyor. Bilgisayarim eski BIOS'lu oldugu için NTFS olarak yazdiriyorum, BIOS'tan USB'yi öne cekiyorum ancak yine de bilgisayar acilista gormuyor. En cok yaklastigim program UNetbootin oldu ancak onda da galiba FAT32 olarak yazdirdigi için acilista "This is not bootable disk" hatasi aldim. WoeUSB dahil internette gordugum bircok programi denedim. Terminalden ISO yazdirmayi denedim, o da olmadi. Wine ile Rufus'u açtım ancak onda da USB'mi gormedigi için yazdiramadim. Linux ortaminda eski BIOS'lu PC'ye format atmak için USB'ye ISO dosyasi yazdiracak bildiginiz baska bir program veya yontem var mi acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
WinUSB deneyin.

Bash:
sudo add-apt-repository ppa:colingille/freshlight
sudo apt-get update
sudo apt-get install winusb

Olmazsa dd ile deneyin.

Bash:
sudo dd if=win10.iso of=/dev/sdx bs=2048

if parametresinden sonra ISO kalıp dosyasının adını yazın ve of parametresinden sonra flash belleğin adını yazın.

WinUSB geliştirmesi durduğu için yükleyemeyecektir. Dd komutu ile de Windows ISO dosyaları yazdırılamıyor.

Ventoy veya WoeUSB-ng ile yazdırmayı deneyin.
WinUSB deneyin.

Bash:
sudo apt-get update

Olmazsa dd ile deneyin.

Bash:

if parametresinden sonra ISO kalıp dosyasının adını yazın ve of parametresinden sonra flash belleğin adını yazın.

Artı -1 Eksi
WinUSB deneyin.

Bash:
sudo apt-get update

Olmazsa dd ile deneyin.

Bash:

WinUSB geliştirmesi durduğu için yükleyemeyecektir. Dd komutu ile de Windows ISO dosyaları yazdırılamıyor.

Çözüm
WinUSB deneyin.

Bash:
sudo apt-get update

Olmazsa dd ile deneyin.

Bash:

Ventoy olabilir. Belki başka bir Windows cihazdan yazdırabilirsiniz.
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Woeusb işe yaramıyor. Ventoy işe yaradı şuan kurmaya çalışıyorum. Ancak windows kurulurken yeniden başlatma yaptığından dolayı ventoy yeniden geliyor ve kurulum devam etmiyor. Sıfırdan yeniden kurmak zorunda kalıyorum. Devam etmek için bi öneriniz var mı acaba?

Yeniden başlatma yaptığından dolayı ventoy yeniden geliyor ve kurulum devam etmiyor. Sıfırdan yeniden kurmak zorunda kalıyorum. Devam etmek için bir öneriniz var mı acaba?

Eğer kurulum yaptığınıza eminseniz yeniden başlatma yerine bilgisayarı kapatın, USB belleğinizi çıkartıp bilgisayarı başlatın veya yeniden başlat tuşuna tıklayın, ekran karardıktan sonra USB belleğinizi çıkartın.

WinUSB deneyin.

Bash:
sudo apt-get update

Olmazsa dd ile deneyin.

Bash:

DD işlemi maalesef işe yaramıyor :( Bu işlem kullanılabilir.
Şuradan Ventoy'un son sürümünü indirip çıkart. Release Ventoy 1.0.38 release · ventoy/Ventoy

Sonra çıkarttığın dizin içine girip, burada uçbirimi aç. Ardından aşağıdaki komutu çalıştır.

sudo ./VentoyWeb.sh

Ardından web tarayıcısını aç ve adrese şunu yaz ve aç http://127.0.0.1:24680.

Bu şekilde Ventoy'un Web arayüzünü Linux'ta kullanabilirsin.

webui_en.png

Eğer kurulum yaptığınıza eminseniz yeniden başlatma yerine bilgisayarı kapatın, USB belleğinizi çıkartıp bilgisayarı başlatın veya yeniden başlat tuşuna tıklayın, ekran karardıktan sonra USB belleğinizi çıkartın.
Yeniden başlatılırken usbyi çıkardım. Son bölüm olan yükleme tamamlanıyor seviyesinden devam ediyor. Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim. 4 gündür terminalden dd yönetimi veya woeusb, unetbootin gibi kullanmadığım yöntem kalmamıştı.
DD işlemi maalesef işe yaramıyor :( Bu işlem kullanılabilir.
Ventoyu usbye kurma şekli benim sistemde biraz farklı oldu ancak yaptım galiba. Yükleme tamamlanıyor bölümünün bitmesini bekliyorum şuan. Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı