Elinizdeki fazla PC fanlarınızı nasıl değerlendirebilirsiniz?

KafadanKontak

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Herkese Merhaba.
Elimde zamanla kasa modifikasyonlarımdan dolayı boşta kalan fanlarım mevcuttu.
  • 1x ID-COOLING 120mm 2000 RPM RGB PWM
  • 2x Be quiet! Pure Wings-2 120mm 2000 RPM PWM
Kullandığım GT301 her ne kadar Mesh özelliği sayesinde serin bir kasa olsa da özellikle yaz aylarında kallavi oyunlarda özellikle de ekran kartından dolayı kasa içi hayli ısınıyor. Tabi anormal değerleri asla geçmiyor. Ama bir yandan da kenardaki fanlarımı da değerlendirmek istiyordum. Bir şekilde üst kısmına monteleyebildiğim (nasıl montelediğimin incelemesi burada) 240mm sıvı soğutmama elimde set halinde bulunan CM Halo MF 1800 RPM RGB fanlarımı yerleştirdim. Soğutucu yanında gelen Corsair fanları da kasa önünde hizmet vermekte.

Bilenler vardır, fanlarınızı PULL&PUSH şeklinde bir radyatöre montajlarsanız eğer radyatörden geçen hava akımı daha fazla olacağından sıcak havanın tahliyesi hızlanacak ve dereceyi düşürmeye katkısı olacaktır.

Bu fikirden yola çıkarak elimdeki 2 bequiet! fanımı kasanın üstüne dört ucunda dolgulu şeffaf silikon bant ile sabitledim. Silikon bantlar öyle sağlam tutuyor ki şaşırırsınız. Titreşim de önlüyor aynı zamanda.

2022-02-16 21.53.15.jpg

2022-02-16 21.53.37.jpg
2022-02-16 21.53.08.jpg

PWM kablo çoklayıcı ile radyatöre bağlı hem Cooler Master hem de bequiet fanlarımı CPU fan girişlerine bağladım. Yani iki kasanın içinden aldığı havayı radyatöre itiyor, diğer kasa dışındaki iki fan da radyatörde sürtünmenin de etkisiyle sıkışan ve zor tahliye olan havayı kasa dışına çekiyor. Ekstra olarak etrafına mat siyah pleksiglass malzeme uygulayarak fanların kötü yan görüntüsünü kapattım. Fanlara veya kızımın parmaklarına da herhangi bir zarar gelmemesi için Thermaltake fan ızgarasıyla korumaya aldım. Bzen ben de dalgınlıkla parmağımı sokabiliyordum çünkü.

Sonuç: CPU 3-4 derece daha serin çalışmaya başladı.

Bir de kendi icadım olan, kasa arkasına montelediğim GPU hava takviyesini göstermek isterim.
Elimdeki boşta duran ID-Cooling 2000 RPM RGB PWM fanımı kasa arkasındaki ızgaraları kaldırarak hemen ekran kartı görüntü girişlerinin altına plastik kelepçeler ile sabitledim. Kasa içine toz çekmemesi için de özel 120mm toz ızgarası ekledim. Anakart üzerinde şasi fan girişine bağladım. Sonuç harika diyebilirim. Ekran kartım en büyük yükte bile 60 dereceyi çok ama çok nadir gördü.

2022-02-16 21.57.57.jpg

2022-02-16 21.57.46.jpg

Elinizden biraz tamir tadilat işleri geliyorsa siz de fanlarınızı benim yaptığım şekilde değerlendirerek donanımınızın ısı değerlerini daha da düşürebilirsiniz.

Paylaştığım bu tecrübe ve yöntemlerimle ilgili olumlu/olumsuz yorumlarınızı bekliyorum.

Dosya Ekleri

• 2022-02-16 21.57.30.jpg
    2022-02-16 21.57.30.jpg
    238,5 KB · Görüntüleme: 37
Bu tür termal çözümlerde sessiz çalışan fanlar kullanmak önemli, Be Quiet gibi bir markanın bu uğurda seçilmesi iyi bir tercih. Noctua da bu tür modifikasyon denemelerinde kullanılabilecek bir fan markası, Noctua'nın alanı zaten sessiz soğutmadır.

Push n pull zaten artık yayılmaya başladı önceden bu kadar yoktu, genelde kasa içinde yapılmasını tavsiye ederim olabildiğince; malum kasa dışına taşarsa ses olabilir. Genelde 120mm sıvı soğutucular için öneririm, egzoz fan tarafına push n pull yapmak daha kolay. 240mm+ radyatörde daha ferah bir kasa kullanmak lazım, GT301 bu bağlamda biraz dar sayılabilir. Zaten taşma da olmuş.

GPU hava takviyesi her ne kadar amaç olarak mantıklı olsa da, toz çekiyor. Bu yüzden tavsiyem değil, eğer toz durumu çözülürse kullanılabilir. Oraya artıdan bir toz filtresi falan atmanız gerekir. Bunun için kasanın konumu da önemli, duvara yakın olursa pek de iyi çekemez soğuk havayı. Ortam koşullarına göre değişir bu modifikasyonun katkısı.

Bu çözümler sisteme ve sonuçlara bakıldığında işe yaramış gibi de duruyor, eğer toz ve ses sorunu yoksa iyi termal çözümler.

Bu tür termal çözümlerde sessiz çalışan fanlar kullanmak önemli, Be Quiet gibi bir markanın bu uğurda seçilmesi iyi bir tercih. Noctua da bu tür modifikasyon denemelerinde kullanılabilecek bir fan markası, Noctua'nın alanı zaten sessiz soğutmadır.

Push n pull zaten artık yayılmaya başladı önceden bu kadar yoktu, genelde kasa içinde yapılmasını tavsiye ederim olabildiğince; malum kasa dışına taşarsa ses olabilir. Genelde 120mm sıvı soğutucular için öneririm, egzoz fan tarafına push n pull yapmak daha kolay. 240mm+ radyatörde daha ferah bir kasa kullanmak lazım, GT301 bu bağlamda biraz dar sayılabilir. Zaten taşma da olmuş.

GPU hava takviyesi her ne kadar amaç olarak mantıklı olsa da, toz çekiyor. Bu yüzden tavsiyem değil, eğer toz durumu çözülürse kullanılabilir. Oraya artıdan bir toz filtresi falan atmanız gerekir. Bunun için kasanın konumu da önemli, duvara yakın olursa pek de iyi çekemez soğuk havayı. Ortam koşullarına göre değişir bu modifikasyonun katkısı.

Bu çözümler sisteme ve sonuçlara bakıldığında işe yaramış gibi de duruyor, eğer toz ve ses sorunu yoksa iyi termal çözümler.
Değerli yorumların için çok teşekkürler. Yapmaya çalışıyorum işte kendimce bir şeyler.

Kenarda duran fanlarımın sessiz olması şansımaydı diyebilirim. Ama beni üst fanları uygulamaya iten şu oldu; elimi radyatörün üstüne koyduğumda dışarıya çok hava üflenmediğini fark ettim. Belki de Cooler Master fanların itiş gücüyle alakalı. Hava radyatörün kanat dokumasıyla da birlikte kırılıyor ve içeride boğuluyor gibiydi. Sonra "NEDEN OLMASIN?" dedim ve işte sonuç :)

Bu arada GPU tarafındaki fanda özellikle özel alüminyum hava filtresi mevcut.

Evet kasam biraz küçük ama hem çok seviyorum bu kasayı hem de şu an yeni bir kasaya geçmek biraz israf olur.

Bu tarz bir işte en önemli unsur ses ve toz zaten tıpkı söylediğiniz gibi. Şu an 4 kasa fanlı + CPU fanı + ekran kartı fanı (zero RPM) + PSU fanı bulunan bir kasa kullanıyorum. Bütün günüm bilgisayar başında geçen ve gayet sessiz bir kasa kullanan biri olarak söylüyorum gün sonunda bu fan sesi kafanızı çok yoruyor. Çektiği tozu her 3-4 ayda bir temizlemem gerekiyor. Ve her tarafında kaliteli toz filtresi olan bir kasadan bahsediyorum burada (Tabii kasa konumu ve bulunduğunuz yer de toz durumuna etki ediyor).

Eğer bu tarz modifikasyon yapacak biri varsa bunları göz önünde bulundurup sessiz fanlar kullanmak ve fanları mümkün olduğunda kasa içinde bulundurmak gibi çözümleri ihmal etmemesini öneririm.

Geri
Yukarı