Emlakçılık ne kadar etik bir meslek?

AidenPearce

Hectopat
Bir süredir ev arayışında olduğum için emlakçılık denen mesleğin çok da etik olmayan durumlarına şahit oldum. Ev hakkında 2 satırlık bilgiye sahip olarak çok fazla detay vermeden ev gezdirmeler, evin 1 kirası kadar komisyon almalar, evi gezdirmek için ücret istemeler... Hiç bir şey yapmadan sadece bir şeye aracı olarak bu kadar anlamsız bir gelir kazanmak ne kadar etik?

Bir süredir ev arayışında olduğum için emlakçılık denen mesleğin çok da etik olmayan durumlarına şahit oldum. Ev hakkında 2 satırlık bilgiye sahip olarak çok fazla detay vermeden ev gezdirmeler, evin 1 kirası kadar komisyon almalar, evi gezdirmek için ücret istemeler... Hiç bir şey yapmadan sadece bir şeye aracı olarak bu kadar anlamsız bir gelir kazanmak ne kadar etik?
Emlakçılık insanların yapmaya uğraşmayacağı ve yapmak istemeyeceği bir şeyi yapıp para kazanan bir meslek. Bazıları suyunu çıkartabilir illa fakat emlakçılık gerekli bir meslektir.

Bir süredir ev arayışında olduğum için emlakçılık denen mesleğin çok da etik olmayan durumlarına şahit oldum. Ev hakkında 2 satırlık bilgiye sahip olarak çok fazla detay vermeden ev gezdirmeler, evin 1 kirası kadar komisyon almalar, evi gezdirmek için ücret istemeler... Hiçbir şey yapmadan sadece bir şeye aracı olarak bu kadar anlamsız bir gelir kazanmak ne kadar etik?

Sizin için çok gereksiz görülen bir şey başkası için çok gerekli görülebilir. Genellemek işini dürüst yapan nadir insanları da işin içine dahil etmek yanlış olacaktır. Bu arada emlakçı ilanlarında gördüğünüz ve bakmaya gittiğiniz evlerin %90'ı farklı eve aittir. Gelsin baksın itelerim mantığıyla koyuyorlar genelde bu bağlamda işini dürüst yapmayan kişiler için size hak veriyorum. Emlakçıları piyasadan çekmek emlak dolandırıcılığını muhtemelen fazlasıyla arttıracaktır. Ne yazık ki işini dürüst yapan insanlara hasret kaldığımız bir dünyada yaşıyoruz. Herkes birbirine bir şey iteleme derdinde hiç kimse karşısındakini düşünmüyor.

Sen ev arıyorsun emlakçı da kimin evi var/kim evini vermek istiyor biliyor sizi buluşturuyor işte. Aracı gibi işte arada aldığı paranın miktarı etik olmayabilir ama meslek etik. Aynı zamanda sarı site gibi yerleri kullanarak direkt ev sahipleriyle de iletişime geçebilirsiniz.

Evini satacak insan tek tek alıcılarla uğraşmak istemiyor, ev alacak insan da tek tek gidip ev aramak istemiyor; emlakçı da onların yerine bu işleri yapıp ikisini buluşturuyor. Kötüye kullanıp haksız kazanç elde eden insanlar var diye meslek niye etik olmasın? Bir polis görevini kötüye kullanınca polislik etik değil mi diyoruz

Bir gayrimenkul firması sahibi olarak genellemelerin çok etik olmadığını düşünüyorum. Burada yaşanan kötü tecrübelerin kaynağında çoğu zaman yeterli bilgisi, belgesi ve gelişimi olmayan, gayrimenkul danışmanı olmadan, sadece komisyonculuk üzerine çalışan arkadaşlar tarafından kaynakladığını düşünmekteyim. Çünkü ülkede bakkalı, marketi, fırıncısı vs. herkes sizin tabirinizle emlakçılık yapmaya çalışıyor.

Hizmet aldığınız kişinin yetkinliğini sorgulamanız gerekmektedir. Bu işte çalışabilmek için gerekli olan belgelere sahip olduğuna emin olmanız gerekmektedir.

Her sektörde olduğu gibi bizim sektörde de işini kötü yapan insanlar vardır ama genelleme yapmak hoş değil.

Emlakçılıkla ilgili saçma olan bir husus evin kirası 1000 TL de olsa 10000 TL de olsa yaptığı emlakçıların yaptıkları iş aynı olmasına rağmen kira ne kadar yüksekse o kadar o komisyon alabilmeleri. Belki de bundan dolayı bazı emlakçılar kiraları şişiriyor ve ev sahipleri de şişen kiraları gördükçe kiracılarının ucuza oturduklarını düşünmeye başlayabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı