Emülatörler korsana girer mi?

Bulunması zor olan oyundan kastınız nedir?

Oyunun var olduğu orijinal platformunda paralıysa, siz de bunu emülatör vasıtasıyla oynuyorsanız korsana girer. Ücretsiz bir oyunsa korsan olmaz.

Veya örnek olarak Among Us oyunu mobilde ücretsiz, PC'de ücretli. Emülatörle mobil sürümü ücretsiz oynamak korsan olmaz. Ama etik de olmaz.

Oyunun var olduğu orijinal platformunda paralıysa, siz de bunu emülatör vasıtasıyla oynuyorsanız korsana girer. Ücretsiz bir oyunsa korsan olmaz.

Veya örnek olarak Among Us oyunu mobilde ücretsiz, PC'de ücretli. Emülatörle mobil sürümü ücretsiz oynamak korsan olmaz. Ama etik de olmaz.

Dino Crisis oyunu.

Bana kalırsa o oyuna 10.50 TL vermek değmez. Ya hiç oynamam oynarsamda emülatörden oynarım.

Nintendo'nun oyunlarından örnek verebilirim. Bir oyundan 3 milyon bastıysa baskılar bitince elektronik mağazasında hiçbir şekilde satmıyor. Hiç sevmiyorum bu Nintendo'nun cimriliğini, Wind Waker'a yapmasalardı bari güzel oyundu.

Bahsettiğiniz oyunun Windows sürümü varmış. Sanırım dijital satışını bulamadınız. (Steam gibi) Ve kutulu fiyatları da yüksek buldunuz. Şahsi görüşüm korsan oynamanın gayet etik olduğu yönünde. Ama maalesef korsana giriyor.

Ben de NFS:Carbon ile nostalji yapmak istemiştim. Ama oyunun hiçbir yerde dijital satışı yok.

Yasal olarak bakarsak evet, korsana girer. Hiç bir yerde satın alamasanız bile. Abandonware oyunlar satışı olmadığı zamanlarda bile copyright kanunu altına giriyor.

Geri
Yukarı