En çok zorunuza giden nedir?

Vergi. Turkiye'yi seviyoruz eyvallah da, resmen soyuluyoruz.

Bakin size hesap yapayim, yeni bir arkadas ise basladi bizimle uzun sure issiz kalmis, cok eski bir telefon kullaniyor ilk maasiyla telefon alacak.

Simdi bu arkadasin Brut maasi 4750 , benim cebimden cikan para 5880. ( Aradaki farki devlet benden kesiyor. )

Brut maasi da direkt olarak almiyor elbette, devlet ondan da kesiyor, onun bu 4750 'den sonra cebine giren 3500 civarinda.

Adam bu paranin tamamina gidip cep telefonu alsa, aldigi paranin 1900 'e yakini vergi oluyor.

Benim cebimden cikan - 5880.
Onun kazandigi - 1600. ( eline gecen malin gercek degeri. )

( Kaynak: İşte kalem kalem Türkiye'deki cep telefonu vergileri )

Geri kalan tum para devlete vergi, kdv, otv, sgk ,stopaj, sagopa bilmem ne adi altinda bir sekilde gidiveriyor. Ustelik benim 5800 verebilmem icin baska bir yerden gelir elde etmem gerek, o gelir uzerinden de gelir vergisi veriyorum.

Bu da benim zoruma gidiyor.
Devlet parayı bir şey üreterek değil vatandaştan kazanıyor maalesef.

Ne demezsin. O saydığın ülkelerde yüksek lisansın yoksa çok kaliteli hayatı göremiyorsun. Araban olur ama lüks geliyorsa?
Vasıflı birisi Yeteri kadar bilgiye sahip kişidir, Bu yüzden Serveti lüks olacaktır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı