En dayanıklı metal hangisidir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İnsansız düşünüyorum robotu çünkü göçüklerde insan kaybının azalmasını istiyorum.
İnsanların yerine robotlar yapsın işi, nasıl olur ? Yapabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
İnsansız teknolojiler daha yeni yeni çıkıyor. Yani bunu bilgi birikimin olmalı ki yapabilesin.
Bilgisayar ileri teknolojileri hakkında iyi bilen birisi olması lazım. Metalik ve metalurji bilen uzmanlar lazım. Endüstriyel robotları bilen birisi olması lazım. Robotun kolunu ince ayarlarla ve korunaklı şekilde tasarlanması lazım. Delme ve kırma işlemlerine dayanıklı karşı bileşenlerin sağlamlıklarını yapabilmeniz önemli vs. Yani iyice bunu yapan kişilere danışman ve işin içinde olman projenin sağlamlığını artırır.

En kuvvetli metal titanyum olarak biliyorum ama yinede internetten araştırmakta fayda var.

Hocam affınıza sığınarak sorayım karbonfiber eğilip bükülebilen bir madde midir? Bence değildir :) Karbon liflerinden oluşan bu maddeyi şekil verip ısıttıktan sonra demir kadar sağlam kuş kadar hafif olur. Örneğin Lamborghini, Ferrari gibi performans arabalarında, Formula1 araçlarının tüm gövdesinde ve uçak sanayisinde kullanılır. Hafif bir diğer metal ise aliminyumdur. Bu da uçak sanayisinde çok fazla kullanılır. Ancak karbonfiber maden ocaklarında kullanılamayacak kadar fazla maliyetli olur. Onun yerine aliminyum kullanılabilir.

Not: Zonguldak'ta yaşıyorum ve babam madencidir :)

Hocam affınıza sığınarak sorayım karbonfiber eğilip bükülebilen bir madde midir? Bence değildir :) Karbon liflerinden oluşan bu maddeyi şekil verip ısıttıktan sonra demir kadar sağlam kuş kadar hafif olur. Örneğin Lamborghini, Ferrari gibi performans arabalarında, Formula1 araçlarının tüm gövdesinde ve uçak sanayisinde kullanılır. Hafif bir diğer metal ise aliminyumdur. Bu da uçak sanayisinde çok fazla kullanılır. Ancak karbonfiber maden ocaklarında kullanılamayacak kadar fazla maliyetli olur. Onun yerine aliminyum kullanılabilir.

Not: Zonguldak'ta yaşıyorum ve babam madencidir :)
Lamborgini ve Ferrarilerin çarpışmalarda ne kadar hasar aldığını bilmiyorsun heralde. Ayrıca bükülebilen dememdeki amaç kullanacağı alandaki robotta kullanamayacağı için bükülebilen sözünü kullandım. Bende Metal kaynak mezunuyum.

İleride projeni çalabilecekler olacağından burada riske atmış olursun. O yüzden paylaşmaman daha iyi olur dedim. Soruna yanıt aldığını kabul edip uzmanlarla çalışmanı tekrar söyleyip konuyu kilitliyorum. Başarılar dilerim, inş. ülkene hayırlı bir hizmet verirsin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı