Rehber En Detaylı Rehber! Oyun için mouse nasıl seçilir?

Oyun için fare seçerken bilinmesi gereken her şey hakkında bir rehber yaptım. Farenin ele uygun olup olmamasından tutun sensörüne kadar her şeye değindim. Umarım beğenirsiniz.

0) Hangi tutuş şekline sahipsiniz?

1616071401907.png

(Stabillik fareyi her gün aynı şekilde tutma ve kavrama yeteneğidir)

Claw (pençe): Bu tutuş şekline sahip kullanan kullanıcılar parmaklarını tıpkı bir pençe gibi tutarlar. Fareyi kavrarken başparmağını ve yüzük parmağını kullanırlar. Avucun içi tamamen fareye dokunmaz. Bu tutuş şekline için genellikle simetrik ve ergonomik fareler hitap eder. Hem kontrol hem stabilite verir.

Fingertip (parmak ucu): Bu tutuş şekline sahip kullanan kullanıcılar parmaklarının ucuyla fareyi tutarlar. Ustalaşması zordur çünkü fareyle el arasında yüzey alanına diğer tutuşlara göre azdır. Fareyi kavrarken başparmağını, yüzük ve serçe parmağını kullanırlar. Avuç içi fareye dokunmaz. Bu tutuş şekline hitap eden fareler genellikle simetrik farelerdir. En fazla kontrol verir ama stabilite diğerlerine göre azdır.

Palm (avuç içi): Bu tutuş şekline sahip kullanan kullanıcılar fareyi parmaklarını yayarak kullanırlar. Ustalaşması daha kolaydır çünkü fareyle el arasında yüzey alanı diğer tutuşlara göre daha fazladır. Fareyi kavrarken başparmağını, serçe parmağını kullanırlar. Avuç içi tamamen dokunur. Bu tutuş şekline hitap eden fareler genellikle ergonomik ve simetrik fareler hitap eder. En fazla stabilite verir ama kontrol diğerlerine göre azdır.
Palm claw (pençe avuç içi): Pençe ile tamamen aynı tek fark avucun içi tamamen fare ile temas etmektedir.

1) Elinizin ölçüsü nedir?

AnyConv.com__el ölçüsü.png

Cetvel ile orta parmaktan bilekteki çizgiye kadar ölçün, bu elinizin uzunluğu demektir. (hand length)
Cetvel ile başparmaktan elinizin bittiği yere kadar ölçün, bu elinizin genişliği demektir. (hand width)
Bunları da bir yere not edin.
Bu siteye girin ve değerleri gördüğünüz şekilde girin, değerleri girerken virgül yerine nokta "." kullanın.
Search leniency kısmından mediumdan başlayarak Very high olana kadar tek tek arama yapın. En üste bulunan mouseları alabilirsiniz.

Not: Sitede önerilen xtrfy MZ1 mouse sadece fingertip için uygundur.

2) Bilinmesi gerekenler:

IPS: Sensörün saniyede kaç inç okuyabildiği.
G: Farenin kaç glik bir ivmeyi okuyabildiği.

Sens: Oyun içi hassasiyet.
DPI: Farenin okuma çözünürlüğü ve aynı zamanda imlecin hareket hızı.
Edpi: Oyun içinde kullandığımız asıl hassasiyet. DPI * oyun içinde kullandığımız hassasiyet = edpi.
Fare 400 tane noktayı algılıyor bilgisayara veriyor bu noktalar oyunda 2 ile çarpılıyor.
Yani 2 sens * 400 DPI = 1 sens * 800 DPI. Yani aynı hızda hassasiyet.

3) Sensör:
Yukarıdaki siteden farelerde kullanılan sensörlere bakabilirsiniz. alınacak farenin en az 200IPS 20G sensöre sahip olması gerekir. Bu değerlerin altındaki farelerde hızlı hareket ettiğinizde takılma, dönmeme, yavaş dönme, karakterin aniden yere veya yukarı bakması durumu olabilir.
Bu değerler ne kadar yüksek olursa sensör o kadar iyi demektir ve aradaki fark hissedilir. Ne kadar iyi sensör o kadar iyi aim. Sitede en üste en iyi sensör varken en altta en kötü sensör olacak şekilde dizilmiştir.

Önemli:
Hertz: Farenin bilgisayara gönderdiği veri oranı. 1000hz fareler saniyede 1000 kere veri gönderir ve bu da gecikmenin azalmasına ve aim kontrolünün artmasına neden olur.
1000 hz çoğu farede standart olarak bulunur, ofis fareleri 125hz gibi düşük değerlerde çalışır. Hertzin yüksek olması istenilen bir şey dir. Alınacak farenin minimum 1000hz olması gerekir. 8000hz lik modeller de vardır.

4)farenizi almadan önce ağırlığına bakmanızı öneririm.

ağırlık.PNG

Yukarıda gördüğünüz tablodan farenin ağır mı hafif mi olduğuna karar verebilirsiniz. 70G en ideal ağırlıktır. 90G ve üzeri fareler ağırlıklarından dolayı bilek ağrısı yapabilir, çok hafif fareler de fazla kayma yapacağından aimi kontrol etmekte zorlanmanıza neden olur? Aimi kontrol etmek sorunu geçicidir. Belirli bir süre sonra alışılabilir. Ama ağrıma kalıcıdır.

4) Farenin özelliklerine nasıl bakılır ?
Alacağınız farenin resmi sitesine girin. G102 için ben girdim.

gfjsg.PNG

Her farenin sitesinde özelliklerinin verildiği bir kısım vardır oraya girip bakın.

cg.PNG

Gördüğünüz gibi bu farede 200 IPS 25G sensör ve 85G ağırlık var. 8000 de DPI'si var. (DPI veya CPI göz boyamadır. DPI'ye göre fare seçmeyin.)
Bu farede takılma olmayacak çünkü sensörü 200IPS ve 20G'den fazla.

5) Daha az gerekli olan şeyler:
Farede kullanılan Click'ler de önemlidir. 20M 50M'lik Click'ler farenin tıklama ömrünü ifade eder. Genellikle ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olur.
Farenin altındaki skatezler de bir etmen ptfe(teflon) skatezler daha iyi kayar normal siyah skatezler daha az kayar.
Lod (lift of distance):
Farenin kaldırdıktan sonra sensörün okumayı kesme mesafesini ifade eder. Ne kadar düşük olursa fare o kadar erken algılamayı keser.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1.2mm< 2.4mm<3.2mm
1CD lod<2CD lod<3CD lod.

Bu şekilde farenin size göre olup olmadığını anlayabilir bilmeniz gereken her şeyi öğrenebilirsiniz.

Dosya Ekleri

• cg.PNG
    cg.PNG
    31,1 KB · Görüntüleme: 217
Son düzenleme:
Bu arada takılma yapmayan g102 prodigy modelini gösterdim (mercury sensöre sahip) lightsync almanızı önermiyorum sensörü kötü, takılma yapıyor.

Dün Zowie FK 2 B oyuncu faresini satın aldım. Fakat sizin belirtmiş olduğunuz IPS ve G sensör bilgilerini bulamadım. Rate ve DPI bilgisi var yalnızca. Bunları başka nerede bulabilirim kendi resmi sitesinin dışında? Umarım iyi bir mouse tercihi yapmışımdır.

Dün Zowie FK 2 B oyuncu faresini satın aldım. Fakat sizin belirtmiş olduğunuz IPS ve G sensör bilgilerini bulamadım. Rate ve DPI bilgisi var yalnızca. Bunları başka nerede bulabilirim kendi resmi sitesinin dışında? Umarım iyi bir mouse tercihi yapmışımdır.

Pixart PWM3360 sensör var 250IPS 50G ben söyleyeyim. 1000Hz olarak çalışıyor.

Ben bana uyum sağlayacak mouse yerine yorumları iyi olan bir mouse alıp kendim mouse'a uyum sağlıyorum.

Ben bana uyum sağlayacak mouse yerine yorumları iyi olan bir mouse alıp kendim fareye uyum sağlıyorum.

Bu durum her zmaan geçerli olmuyor adamın mesela eli küçük fingertip oynuyor gidiyor G502 veya MX518 alıyor. Oynayamıyor sonra satiyor mecburen. Ya da adamın eli büyük palm tutuyor gidiyor Viper Mini alıyor yine oynayamıyor.

Desene kötü seçim. Keşke Rival 600 veya Logitech G502 Hero alsaymışım. Neyse sağlık olsun. Piyasa değerinin üstünden aldım hemde 1400 liraya.
1400Tl çok para g502 ve rival 600 kötü mouse. 1400Tlye zowie önermem ama 600-700 e 2.el öneririm, bu arada her şey sensör değil eğer eline fk tam oluyorsa isterse pixart 3310 sensör olsun fark etmez. Mesela çoğu cs go profesyonel oyuncusu hala a serisi mouse kullanıyor. 130ips 30g olan sensör.

Desene kötü seçim. Keşke Rival 600 veya Logitech G502 Hero alsaymışım. Neyse sağlık olsun. Piyasa değerinin üstünden aldım hemde 1400 liraya.
1400TLye ne alınır dersen eline uyuyorsa xm1r ve ya vaxee outset ax, xtrfy m4 vs alınır. Daha ucuza da mouse bulunabilir hyper x haste ve ya Pwnage ultra custom ergo gibi.

Geri
Yukarı