En detaylı Steam'deki en iyi ücretsiz oyunlar!

İyi Günler, Technopat ailesi. Bildiğiniz gibi Türkiye'de oyun edinmek bayağı zorlaştı. Steam de bile 700 TL'lere oyun görmeye başladık. Ben de insanlara faydalı olmak adına Steam'deki kaliteli ücretsiz oyunların bir listesini yapmak istiyorum. Böylece ücretsiz oyun arayanlar bu listeden daha da kolay oyun bulabilirler. Liste sübjektif ve bilindik oyunlar ağırlıklı. Amacım oyunları derli toplu göstermek. Hadi başlayalım:

1- Counter-Strike Global Offensive

Steam'in kuşkusuz en çok bilinen oyunu. Her ne kadar rekabetçi modu tekrardan ücretsiz olsa da hileler çok olsa da topluluk sunucuları ve oyunun verdiği haz için oynamaya değer.

2- Dota 2

Kimine göre LOL kimine göre Dota 2, MOBA türünün en iyi oyunudur. MOBA türüne ilginiz varsa kaçırmamanız gereken oyunlardan biri. Şu sözü de şuraya not düşelim:
"Oynama süreniz ister 10 saati isterse 1000 saati bulsun, her zaman keşfedilecek yeni bir şeyler vardır." Karar sizin.

3- PUBG Battlegrounds

Battle Royale türünü bir aralar en popüler oyun türü haline getiren oyun. PUBG'den sonra atağa geçen Battle Royale türü her tarafımızı Battle Royale oyunlarıyla doldurdu listede birkaç tane daha var. Son zamanlarda ücretsiz olan PUBG sabrınız varsa ve ortalama ve ortalama üstü PC'niz varsa hala denemeye değer.

4- Apex Legends

PUBG'nin getirdiği Battle Royale furyasını kaçırmak istemeyen EA, hıza dayalı ve her bir karakterin farklı bir yeteneğe sahip olduğu Apex Legends'ı pisaya sürdü. Oyun bir aralar sadece Origin'deydi. Steam'e gelmesiyle asıl sıçrayışını gerçekleştirdi diyebilirim. Bu arada EA, 13 tane dil desteği koymuşsun Online oyuna Türkçe dil desteği koymak bu kadar zor olmamalı.

5- Warframe

2013 yılında çıkışını gerçekleştiren Bilim Kurgu, Hack and Slash tarzındaki aksiyonu cidden zevkli olan Waframe hala güncellemelerle oyuncu sayısı hayli fazla. Oyuna bir girdiniz mi kaybolmanız mümkün. Çok fazla içerik yağmuruna tutan oyunumuz ağırlıklı PVE ama PVP de atabilirsiniz.

6- Lost Ark

MMORPG oyunlarının kaybolduğu günümüzde bu furyayı tekrardan ortaya çıkarma peşinde olan Amazon, New World'den sonra Lost Ark'ın yayıncılığını üstlenip oyunu Avrupa pazarına açtıktan sonra oyun inanılmaz popüler hale geldi. MMORPG açlığınız varsa bakabilirisiniz. Türk oyuncular olarak da Türkçe dil desteğini beklemekteyiz.

7- Halo Infinite

COD ve Battlefield gibi devlerin istediğini elde edemediği bir yılda yıllar sonra Halo adını tekrardan diriltecek olan Microsoft oyunun multiplayer modunu ücretsiz yaparak oyunu Steam'in en çok oynananları arasına soktu. Aksiyonu iyi olan Halo Infinite vuruş hissi olarak da beni tatmin etti. Tam arada sıkılmalık girilmelik. Oyunda düzgün FPS için maalesef yüksek sistem gereksinimleri istiyor.

8- Team Fortress 2

2007 yılında çıkmasına rağmen, büyük bir güncelleme uzun zamandır gelmeyen ve hala aktif oyuncu sayısı çok yüksek olan başka bir Valve oyunu. Sınıf sistemini güzel işleyen oynanışı ve kendisine has grafikleriyle hala arada girip oynadığım oyunlardan. Oyunda çok fazla oyun türü bulunuyor. Hala daha girip oynanabilir ve düşük sistemlerde de rahat bir şekilde çalışıyor. Oyunun en büyük problemlerinden biriyse "BOT" problemi

9- Paladins

Team Fortress 2 için ne söylemişse aynısını bu oyun için de söylebilirim. Oyun Overwatch'a benzerliğiyle de tanınıyor.

10- Destiny 2

Uzayda geçen zengin hikaye FPS MMO oyunu Destiny 2, loot mantığıyla sizi bağımlısı haline getirebilir. Oyunun kusuru ise bazı görevlere girmek için DLC almanız gerekmekte. Arkadaşlarla loot toplayarak hikayeyi oynamak zevkli olur diye düşünüyorum.

11- Brawlhalla

Ubisoft'un ücretsiz çizgi filmvari 2D platform dövüş oyunu ister tekli ister çiftli 8 oyuncuya kadar oynana oyunda harika zamanlar geçirebilirsiniz . Oyun öğrenmesi kolay ustalaşması zor oyunlardan söyleyeyim. Oyunun mobil sürümü de bulunuyor. Çapraz platform oynayabilirsiniz.

11- Splitgate

Son zamanlarda popüler olan Splitgate, hızlı aksiyon içerdiği Portal mekanikleriyle diğer FPS oyunlarından ayrılıyor. Şu sözü de şuraya bırakayım: " IGN, Splitgate'i "Halo ama Portal'lı" olarak tanımlıyor."

12- Path Of Exile

Kendisine Diablo ücretsiz benzeri diyebiliriz. Yakında 2. oyunu da geliyor

13- Unturned:

Minecraft benzeri sanbox oyun. Zombi ağırlıklı oyunda Minecraft'a verecek paranız yoksa bunu oynayarak da gayet eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Arkaşlarla da oynanabiliyor. Hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. İçinde korku ögeleri de barındırıyor. Oyunun ilginç başka bir özelliği de tek kişi tarafından geliştirilmiş olması.

Buradan sonra listeyi hızlandıracağım!

- War Thunder, World of Warship/ Tanks / Warplanes

2. Dünya savaşında kullanılan araçlarla (tank,uçak,gemi) oynamak istiyorsanız War Thunder'i, Tank savaşı yapmak istiyorsanız World Of Tanks'ı gemi savaşları için World Of Warship'i uçak savaşları için World Of Warplanes'i tercih edebilirsiniz.

- Heroes Generals: 2. Dünya Savaşı FPS oyunlarından ücretsiz bir alternatif.

- Minion Masters: Clash Royale üsten bakışlı güzel alternatifi.

- Heavy Metal Machines: Üstten bakış Rocket League diyebiliriz bu oyuna.

- Goose Goose Duck: Among Us ücretsiz alternatifi.

- Bro Fall: Fall Guys ücretsiz alternatifi.

- Deceit: Dead By Daylight ücretsiz alternatifi.

- Conqueror's Blade: Mount and Blade benzeri orta çağda geçen ama MMO farklı sınıfların olduğu stratejik aksiyon oyunu. Farklı oyun modlarına sahip olan oyunumuzda bağımlılık yapıp saatlerinizi gömebilirsiniz.

- STAR WARS™: The Old Republic™: Star Wars MMORPG oyunu.

- RISK: Global Domination: Arkadaşlarla vakit geçirmelik zarla oynanan şansa bağlı toprak ele geçirme oyunu.

- SMITE: MOBA TPS oyunlarından olan SMITE farklı sınıflların sahip olduğu farklı yetenekleriyle MMO deneyimini iyi yaşatıyor.

- Realm Royale: Kendine has bir Battle Royale oyunu. Farklı tarz Battle Royale oyunu arıyorsanız bakabilirsiniz. Farklı sınıfların olduğu ve sahip oldukları farklı yeteneklerin olduğu Battle Royale oyunu diyebilirim.

- Rogue Company : Farklı sınıfların sahip oldukları farklı yetenekleriyle oynanan TPS rekabetçi oyunu.

- Crusader Kings 2: Paradox oyun şirketinin yaptığı tarihsel stratejik harita oyunlarını deneyemediyseniz ücretsiz bir başka oyunu. Severseniz EU4 VE HOI4'e de bakabilirsiniz. Bu oyunları daha iyi oynamanız için DLC almanız gerekmekte.

- Takılmalık ölüm maçı atabileceğiniz FPS oyunu önerilerim:

1- Warface

2- Black Squad

- Farklı bir FPS oyunu daha: Dirty Bomb

- Fallout Shelter: Fallout ücretsiz alternatifi. Mobil sürümü de bulunuyor.

Diğer önerdiğim oyunlar:

Gorilla Tag on Steam (VR)

BONUS- ZULA Türkiye:

Çok fazla söylenecek söze gerek yok. Zula işte. Türkiye'nin en iyi Türk FPS oyunu. Anlayan anladı.

Evet bitti. Tam 4 saat boyunca bunla uğraştım, güzel olan oyunları ayıkladım ama değdi. Oyunların bu kadar pahalı olduğu dönemde forumda çok fazla ücretsiz oyun tavsiyesi isteyen arkadaş görüyordum. Kendi görüşlerimi aktararak forumun en detaylı Steam ücretsiz oyunlar tavsiyesini yaptığıma inanıyorum. Daha iyisini yapan olursa tabi ki daha da iyi olur. Daha da fazla yararlanan çıkar. Steam dışı da tabi oyunlar var LOL, Valorant, Genshin Impact, Rocket League gibi. Onun için de tavsiye yapabilirim sonradan. Şunu da unutmamak gerekiyor: "Bu oyunlar ücretsiz. AAA oyun beklentisi içine girmeden bakmamız lazım. Ben yine de için en kalitelilerini önermeye çalıştım." Bu kadar uğraştan dolayı ufak tefek yazım ve noktalama yanlışları olabilir. Bunun için kusura bakmayın. Yararlanan arkadaşlar konuyu beğenirse sevinirim. Siz de eğer burada olmayan Steam'deki ücretsiz oyunlar tavsiyesi vermek istiyorsanız yorum olarak atın. Daha fazla insan yararlansın. Teşekkürler. İyi Günler. 🙂
Çoğu öneri listesinde unutulan ama unutulmaması gereken birkaç oyunu görünce saygı duydum. Bunca pahalılığın olduğu, vergiler sigortaların dağları aştığı, dediğin gibi yeni çıkan oyunların 600-700 lira olması, daha da önemlisi online oyunların %70'e yakınında ağır paytowin olması... ve diğer yanda Adventure quest 3d gibi ücretsiz + gözünü cebimize dikmemiş yapımlar olması...

Yeni konular

Geri
Yukarı