En F/P MacBook hangisi?

ardayvl

Hectopat
Bilgisayar müh. okuyan kardeşim için MacBook önerisi istiyorum.
Amerika'dan alma şansımız var.
Bütçe çok belirli değil ama çok abartmasak iyi olur. 20-30k civarı diyelim. Çok fark olursa 35kya kadar çıkma ihtimalimiz var.
Fazla ağır programlar yok ama 256 GB yeter mi, yetmez mi emin değilim. Yetmezse sonradan yükseltme veya taşınabilir SSD falan alma şansımız var mı?

Baz model 14" MacBook Pro yeterli olur her turlu.
Iki modelin arasindaki fark, alttaki modelde islemci 10, GPU 16 cekirdekli ve 1TB SSD var. Ustteki modelde ise islemci 8, GPU ise 14 cekirdekli ve SSD 512GB. ABD ile aradaki fiyat farkina gore bakip karar verebilirsiniz.

Garantiye almak icin imkan varsa en az 512GB oneririm ki 14" modelde 256GB yok zaten. Sonradan yukseltemezsiniz ama tasinabilir SSD mumkun tabi.

Macbook SSD'lerinde upgrade olmuyor, anakarta gömülü oluyor. Öneri istemişsiniz ama ne için kullanılacağına bağlı. Günlük kullanım ve 1-2 basit program kullanacaksa M1'li air veya pro modellerini kullanabilir daha uygun bir çözüm olur. Basit programlama yapacaksa ve film vs izlemeyecekse 14'' M1 Pro modelini önerebilirim. Ben kendim M1 Pro 16'' kullanıyorum, hem film hem müzik hem programlama anlamında muazzam bir alet fakat biraz tuzlu.

Ben M1 Air ile sirket duzeyinde her isi hallettim 16gbramli makine ile. GPU duzeyinde karar sizin ama islemci duzeyinde m1 air 16gb su an icin oldukca yeterli. Sirkette bir cok kisi de bu sekilde kullandi ve her isi hallediyoruz.

Gerisi sizin zevk ve butcenize kalmis. Bu bile kurumsal hayatta yeterli iken kardesinizin egitim surecinde de rahatlikla yetecektir.

Sağ olun, yani 16gb ramle 512gb depolama biraz şart diyorsunuz, öncelik onlara verilmeli heralde?

14" modeli alacak olursaniz zaten minimum 16/512 secenegi var. Onun en baz modelinde 8 cekirdekli islemci ve 14 cekirdekli GPU var ki gayet yeterli olur bir universite ogrencisi icin. Mumkunse 14" modele yonelin.

14" modeli alacak olursaniz zaten minimum 16/512 secenegi var. Onun en baz modelinde 8 cekirdekli islemci ve 14 cekirdekli GPU var ki gayet yeterli olur bir universite ogrencisi icin. Mumkunse 14" modele yonelin.
Anladım, site güvenilir mi kesin?
Fiyatlar pek güven vermiyor, burda 30,2k olan mac, diğer güvenilir sitelerde 32.5k civarı, piyasa fiyatı zaten 35.5k.

Anladım, site güvenilir mi kesin?
Fiyatlar pek güven vermiyor, burda 30,2k olan mac, diğer güvenilir sitelerde 32.5k civarı, piyasa fiyatı zaten 35.5k.

Guvenilirdir ben bizzat elimdeki M1 MBP ve M1 iPad Pro'yu buradan aldim. Bu fiyatlar ogrenciler icin zaten satin alim asamasinda sizden ogrenci belgesi isteyecek. Ogrenci olmayanlara fiyatlar normal piyasa seviyesinden satiliyor.

PT guvenliridir. Bir cok kez alisverisimiz oldu zaten bunlar da egitim partneri oldugu icin fiyatlar bu sekilde. Ogrenci belgesi olmadan zaten alamiyorsunuz. O nedenle PT den alabilirsiniz sorun olmaz.

Geri
Yukarı