En fazla elektrik tüketen ekran kartları hangileri?

Neredeyse 10 yıllık R9 295X2'nin 500W potansiyeli mevcut. RTX 4090, 600W'ı görebiliyor. Çok derken, kaç W uzeri? Ve performansa göre güç harcaması bu hesabın neresinde?

Güncel olarak en çok güç çeken piyasa kartı RTX 4090 ve Teoride 4090Ti. Eski kartlardan R9 295X2 ve R9 390X2 var AMD tarafında.

Genelde AMD kartlar daha çok güç tüketiyor. Örneğin; RX580’in RTX2060’dan daha düşük performans vermesine rağmen 25w daha fazla harcaması gibi.

Neredeyse 10 yıllık R9 295X2'nin 500W potansiyeli mevcut. RTX 4090, 600W'ı görebiliyor. Çok derken, kaç W uzeri? Ve performansa göre güç harcaması bu hesabın neresinde?
Ohaa 500 nedir düşman başına.

Neredeyse 10 yıllık R9 295x2'nin 500W potansiyeli mevcut. RTX 4090, 600W'ı görebiliyor. Çok derken, kaç W uzeri? Ve performansa göre güç harcaması bu hesabın neresinde?

Aslında şuradan yola çıkarak bunu düşündüm mesela ben de RTX 3080 Ti var fakat RTX 4070 Ti daha az enerji yakarak daha fazla performans veriyor buradan yola çıkarak söylemiştim aslında. Maalesef ki fazla performans doğru enerji ile orantılı değil, yukarıda da verdiğin örnekteki gibi daha az enerji yakarak daha çok performans verebilen kartlar var fakat şunu anlamaya çalışıyorum bir ekran kartı en fazla ne kadar yakıyor. Tabii ki de sonuç olarak bir uygulama ya da birbirinin ne kadar elektrik yakması gerekiyorsa ekran kartından da o kadar gidiyor bu konuda sıkıntı yok ama bir kart örnek veriyorum RTX 4070 Ti oyunda 40 watt elektrik harcıyorsa, RTX 3080 Ti de aynı oyunda aynı enerjiyi harcar mı aslında bunu anlamaya çalışıyordum kartların en üst limitine anlamaya çalışarak buna ulaşmaya çalışıyordum.

Genelde AMD kartlar daha çok güç tüketiyor. Örneğin; RX580’in RTX2060’dan daha düşük performans vermesine rağmen 25w daha fazla harcaması gibi.
Buna benzer bir şey az önce yukarıda verdiğim örnekte de yaşıyorum.

@Kurabiye Canavari bahsettiğiniz durum grafik biriminin ya da işlemcinin üretiminde kullanılan teknolojinin de gelişmesi ile alakalı. Nesil farklılıklarında, aynı mimari kullanılmamasi ve harcanan gücün artmasının, sıcaklığı da arttırması ya da kullanıcıların fazla elektrik tüketen donanımları daha az tercih edebilir olması gibi etkiler sebebiyle, üreticiler enerji verimliliğini de göz önünde bulundurmak durumundalar.

Güç kıyaslamasinda; aynı nesil ya da aynı yıllarda piyasaya sürülmüş ürünleri karşilaştırmak daha dengeli bir sonuç verebilir. Misal RX 6000 serisi güç soketi olmayan bir kartın, bir kaç nesil önceki 8 pin güç bağlantısı isteyen karttan daha performanslı olması gibi örnekler kıyas açısından pek de anlaşılır olmayabilir.

Geri
Yukarı