En gereksiz bulduğunuz ders nedir?

Hiç kolejde bulunmadım hocam net bir şey diyemem ama koleje giden kişilerin çoğu da böyle olmuyor gibi girenlerin büyük bir kısmı para ile giriyor.
Hocam ben de hiç bulunmadım ama bahsettiklerim her yerde şubesi olan kolejler değil. Aileden gelen zenginliğin faydasını görüp geliyordu çocuklar. Aile zengin ve bilgili olunca çocukları cidden kaliteli yetişiyor.

Teknoloji tasarım'da arkadaşlarla bayağı sağlam bir fikir bulmuştuk. Hoca aşırı gereksiz bulunca 5 parça tahtayı birbirine Japon'la yapıştırıp sandalye dedik ve 100 aldık...

O zaman teknoloji tasarım hocanız bayağı garipmiş hocam. Bizimki de biraz garipti, 1-2 hafta süre verdiği projeyi sınıfımızdaki hiçbir dersi umursamayan bir arkadaş bu süre geçmesine ve hocanın not vereceği güne gelmemize rağmen hâla projesini yapmamıştı ve not verme sırası arkadaşa gelince hoca ve diğer sınıftaki arkadaşlar bu arkadaşı teknoloji tasarım sınıfında projesini yapması için 10 dakika civarı beklemiştik ve hoca kabul edip 100 vermişti. Bizim hocamız da böyle garipti.

Buna girersek çıkamayız. Sistem genel olarak saçma. İnsanlar belirli bir yaşa geldiğinde sadece istedikleri ve yöneldikleri derslere gitmeli. Örneğin sporcu olmak istiyorum diyen birinin biyoloji veya matematik dersi almasına gerek yok. Böyle şeyler temel olarak yeterlidir zaten. Liseye kadar gördükten sonra artık potansiyelini çıkaracak şeylere odaklanmaları lazım. Ancak nerede böyle şeyler. Bu yüzden yetenek keşfedemiyoruz.

O zaman teknoloji tasarım hocanız bayağı garipmiş hocam. Bizimki de biraz garipti, 1-2 hafta süre verdiği projeyi sınıfımızdaki hiçbir dersi umursamayan bir arkadaş bu süre geçmesine ve hocanın not vereceği güne gelmemize rağmen hâla projesini yapmamıştı ve not verme sırası arkadaşa gelince hoca ve diğer sınıftaki arkadaşlar bu arkadaşı teknoloji tasarım sınıfında projesini yapması için 10 dakika civarı beklemiştik ve hoca kabul etmişti. Bizim hocamız da böyle garipti.

Bizim hoca bizden imkansızı bekliyordu.

O zaman teknoloji tasarım hocanız bayağı garipmiş hocam. Bizimki de biraz garipti, 1-2 hafta süre verdiği projeyi sınıfımızdaki hiçbir dersi umursamayan bir arkadaş bu süre geçmesine ve hocanın not vereceği güne gelmemize rağmen hâla projesini yapmamıştı ve not verme sırası arkadaşa gelince hoca ve diğer sınıftaki arkadaşlar bu arkadaşı teknoloji tasarım sınıfında projesini yapması için 10 dakika civarı beklemiştik ve hoca kabul etmişti. Bizim hocamız da böyle garipti.
Emekliliği yaklaşan bir hocaydı zaten. Hiç kimse sevmezdi. El becerisi gerektiren derslerde hep sıkıntı çektim. En son resimde sistemin açığını buldum ama. Hocadan teknik için yardım istiyordum, hoca resmi az çok bir şeye benzetip bana veriyordu, sonra tamamlayınca mecburen 100 dayıyordu. Kendi yaptığı resme 100'den düşük veren görmedim hiç. 4 ayrı hocada denedim hepsinde aynı sonuç.

Geri
Yukarı