En güncel Laptop Driveri mı kullanılmalı?

SupremeMaster

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Okuyan işsiz
Laptoplarda siz generic driverlar mı kullanıyorsunuz yoksa OEM yani laptop destek sayfasından üreticinin yayınladığı driverları mı kullanıyorsunuz? Sizin için hangisi daha iyi sonuç veriyor? Ben en az 2 yıldır ASUS FX553VD laptopuma format attıktan sonra bir adet donanım için 20 ayrı farklı sürücü yükledikten sonra anca tamam oldu deyip durabiliyorum. Çünkü asla doğru driverı bulamadığımı düşünüyorum. En son güncel Intel grafik birimi driverlarını DCH sürümüyle yüklüyorum fakat performans sorunu yaşıyorum ama gidip laptopun 2017 de çıkmış olanı yüklediğimde de DPC latency ve takılma gibi sorunlar karşıma çıkıyor. Aynı şey Realtek'in ses driverları için de geçerli. Bir yandan güvenlik ve açıkların kapatılması için son sürüm driver indirilmemiz öneriliyor fakat o yamalı driverlar günden güne elimde zaten tozlanan laptopun işlem gücünü iyice azaltıyor. Bu yüzden siz hangi driverları kullanıyorsunuz bilmek istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
En yeni sürücüler(beta sürücüleri saymazsak) en iyi performansı verir. Sorunlu sürücü çıkması ihtimali çok düşüktür. Son sürüm sürücü kullanmak en iyisidir.

En yeni sürücüler(beta sürücüleri saymazsak) en iyi performansı verir. Sorunlu sürücü çıkması ihtimali çok düşüktür. Son sürüm sürücü kullanmak en iyisidir.

En yeni sürücüler her zaman en iyi performansı vermezler, genellikle aynı performansı hatta bazen daha düşük bazense daha yüksek performans verirler ancak bazı durumlar hariç daha kararlı çalıştıklarını söylemek yanlış olmaz.

Sıkıntılı olduğu bilinen ve sorun yaşanan bazı sürücüler hariç en son sürümü kullanmak her zaman daha iyidir. Sürücülerin numaralarına veya tarihlerine bakarak hangisinin en son çıktığını anlayabilirsiniz.

Senin için en mükemmel çalışan sürücüleri dosya olarak yedekle. Her seferinde 10 defa farklı denemene gerek yok. Yeni sürücü çıkardıklarında istersen bakarsın ama parça değişmedikçe aynı sürücülerde kalıyorum ben genelde.

Şahsen ben "en günceli daima en iyi sonuç verir" sözüne katılmıyorum. Benim laptopta 2018 radeon driver'ı kurulu ondan sonrakileri yani 2019'ları yükleyince sıkıntı yaratıyor. Oyun çöküyor, kasıyor vs vs. He benimki spesifik bir durumdur orası belli ama bence konuyu açan arkadaşın dediği gibi kendi sistemine uygun sürücüyü bulabilmek daha sağlıklı. Ama o da epey zaman alır deneme yanılma olduğu için.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı