En hafif ücretsiz antivirüs yazılımları: Comodo ve Zemana

Asıl sorun da bu bence. Ksc bile bulut tabanlı olmasına rağmen 50-60 MB bellek tüketiyorken bu yazılımın bu kadar az tüketmesi tuhaf. Düşük sistemler için deneyimlerime göre ESET oldukça iyi, 30-40 MB bellek tüketimi ve bilindik koruması var en azından.

Hocam ESET benim sistemde kasmaya donmaya neden olmuştu. Ama az tüketse bile zararlıyı rahat bulup temizleyebiliyor hiç Defender gibi değil veya farklı yazılımlar gibi hantal(Avast, Avira gibi Kaspersky gibi değil) değil veri tabanıda iyi, tespit etmede bir güçlüğü yok ben zararlı denemesi yaptım. Zararlıyı bulup temizleyebiliyor.
Bir de hocam ESET bilindik ama bazen virüs kaçırabiliyor veya çoğu nesneyi false positive tespit edebiliyor.

Comodo Dragon şiddetle tavsiye ederim, tüm Trojan'ların korkulu rüyasıdır kendisi, ayrıca bazı kötü amaçlı malware yazılımlarınıda silmektedir, buna kendi yaptığınız oyun modları ve oyunların yapımcılarından gelen güncellemeler dahil, dikkatli olmalısınız.

Bugüne kadar hiç AntiVirüs programlarına ihtiyaç duymadım. Bana göre gereksiz birşey. Performansı doğrudan etkileyen bir icat.
Bana göre çok gerekli geçen gün türkçe yama indirmiştim ve bilgisayarım boşta %86 ram kullanmaya başladı 360 total'da tarattırdım ve hemen geçti ram kullanımı 25-30mb bişey performansı etkileyiceğini sanmıyorum

Bu kadar az bellek tüketmesi anormal değil. AV modülü vasatın altında. İmzaları kalitesiz, yeni çıkan zararlılar çoğunlukla tespit edilemiyor. Sezgisel diye bir şey neredeyse hiç yok. Bulutta kullandığı teknolojiler yeterince dinamik değil. Viruscope da pek iyi sayılmaz. Whitelist olarak bile kullanılmaya değer değil zira Defender'i da isteğe bağlı olarak "%100 koruma" sağlayan bu moda geçiş yaptırabiliyorsunuz.

Bu kadar az bellek tüketmesi anormal değil. AV modülü vasatın altında. İmzaları kalitesiz, yeni çıkan zararlılar çoğunlukla tespit edilemiyor. Sezgisel diye bir şey neredeyse hiç yok. Bulutta kullandığı teknolojiler yeterince dinamik değil. Viruscope da pek iyi sayılmaz. Whitelist olarak bile kullanılmaya değer değil zira Defender'i da isteğe bağlı olarak "%100 koruma" sağlayan bu moda geçiş yaptırabiliyorsunuz.

Ama şunu unutuyorsun Windows Defender inanılmaz fazla CPU ve RAM'i zorluyor, ve bu yüzden aşırı kasma sonucu ya oyun zevkini kursağında bırakıyor, ya da video izleme keyfini kursağında bırakıyor, yani her türlü Comodo Dragon, tabii ki Internet'den indirdiklerine dikkat ettikleri sürece.

Ama şunu unutuyorsun Windows Defender inanılmaz fazla CPU ve RAM'i zorluyor, ve bu yüzden aşırı kasma sonucu ya oyun zevkini kursağında bırakıyor, ya da video izleme keyfini kursağında bırakıyor, yani her türlü Comodo Dragon, tabii ki Internet'den indirdiklerine dikkat ettikleri sürece.
Ben AV'yi kastetmiştim. Dragon, modlanmış bir Chromium. Bunun gibi çatallamalar hem güncellemeleri nispeten geç aldığı için hem de eklentilerin saldırı yüzeyini genişletmesinden dolayı daha güvenilirsizdir.

Defender'in bir tek dosya transferi yapılırken fazlaca işlemci kullandığını gördüm. Sörf ve uygulama başlatmalarında hafif sayılır.

Ben ücretsiz Comodo kullandım. Şuan lisanslı Norton kullanıyorum. Comodo'nun kaynak tüketimi Norton'dan fazlaydı. Norton onun yanında çok çok hafif kalıyor.
Ama ücretsiz olmasına rağmen başarılıydı Comodo çok. Özellikle ayarları yapılınca...

Hocam ESET benim sistemde kasmaya donmaya neden olmuştu. Ama az tüketse bile zararlıyı rahat bulup temizleyebiliyor hiç Defender gibi değil veya farklı yazılımlar gibi hantal(Avast, Avira gibi Kaspersky gibi değil) değil veri tabanıda iyi, tespit etmede bir güçlüğü yok ben zararlı denemesi yaptım. Zararlıyı bulup temizleyebiliyor.
Bir de hocam ESET bilindik ama bazen virüs kaçırabiliyor veya çoğu nesneyi false positive tespit edebiliyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu videoya göre konuşacağım, berbat bir AV değil elbette. Özellikle bir ara Comodo Firewall sık sık kullanırdım. Tespitleri yeterli, en azından bilindik malware tespitlerinde gayet yeterli. Ransomware yazılımlarını da gözden kaçırmamış, ki bence 1MB gibi inanılmaz bir bellek tüketiminde oldukça takdir edilesi bir değer bu. Ancak Phishing sayfaları olsun, malware içeren sayfalar olsun bunlarda tam performans gösterememiş.

Taramalarda da %83'lük bir değer elde etmiş. Kötü değil fakat kaçırdıkları var. Bellek anlamında sorun yaşayan sistemlerde elbette kullanılabilir, neticede hiç korunmamaktan iyidir. Ancak son söz olarak bakmamak gerekli, Comodo temiz dediyse bir de Hitman.Pro temiz desin, Emsisoft temiz desin veya Malwarebytes temiz desin.

Ama evet, bu bellek tüketimini göz önüne alınca hiç fena değil performansı.

ESET'e gelince, benim sistemlerimde en hafifi hep ESET oldu. Fiyatı baya bir tuzluydu orası ayrı ama performansta en az etkiyi hep ESET verdi. Sistemden sisteme değişir elbette.

Taramalarda da %83'lük bir değer elde etmiş. Kötü değil fakat kaçırdıkları var.
Görece yeni zararlıların bulunduğu klasörün %50'den azını tespit edebildi. Bağımsız kuruluşların testinde bu oran %9 civarı. Kendi yaptığım denemelerde de benzer oranları gördüm. Auto-Sandbox ve HIPS ile baş edemeyen ortalama bilgisayar kullanıcısının bu özellikleri kapattıktan sonra elinde neredeyse hiçbir şey kalmıyor. Hele ki koruma anlamında ilk 3'te bulunan Defender'a tercih etmek büyük hata.

Yeni konular

Geri
Yukarı