En iyi çeken ADSL Modem

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Bir arkadaşım modem alacağı için bana danıştı. Evindeki Aztech modem evin her yerinde çekmediği için modemini değiştirmek istiyormuş. Ben de piyasadaki modemlere biraz baktım. İlk olarak tercihim 802.11n standardına sahip olmasıydı. Böylece kablosuz ağ ile 300 Mbit hıza ulaşabilecekti.

Sonrasında harici antenleri olup olmadığına ve varsa da çift antenli olmasına baktım. Sonuç olarak karşıma fiyatı da uygun olan TP-Link TD-W8961ND çıktı. Fakat bu modemden daha iyi çeken bir modem olduğunu biliyordum. O da ülkemizdeki çift 5 dBi antenli ASUS DSL-N12U'dan başkası değil.

İncelemesini burada bulabileceğiniz ürün, ülkemizdeki en iyi çekim değerini sunan modem!

asus-dsl-n12u-wireless-n300-adsl-modem-router-foto-1.jpg

Ben de kendi modemimi (Air-ties RT211) modifiye ederek 5 dbi anten taktım.
Evin her yerinden minumum 3 çizgi (Takribi 60-65 db) sinyal alıyorum.

- - - Güncellendi - - -

Güzel ve yararlı bir öneri. Bu kablosuz bağlantılar bazen çok sinir bozucu olabiliyor...
Mustafa eğer sinyal veya çekim problemin varsa sana şöyle bir anten önereyim.
ant016.jpg

By mr_yamyam at 2012-07-19
Designed & engineered by me.

- - - Güncellendi - - -

ant016.jpg

Yok da bizim yeğende oluyor ben zaten. Evde masaüstü kullanıyorum, ethernet ile. Çok orjinalmiş sen mi yaptın ? :)

Tamamen benim tasarımım olup ben yaptım. Çok az el becerisi gerektirip birazcık hassas işçilik o kadar. Maaliyet dersen sanırım 5TL gibi bi fiyatı buluyor. SMA konnektör hariç.
Eğer ihtiyaç duyarsanız tüm detayları da verebilirim. Daha önce 300 metre açık alanda test edildi. tabiri caizse canavar gibi.

Tamamen benim tasarımım olup ben yaptım. Çok az el becerisi gerektirip birazcık hassas işçilik o kadar. Maaliyet dersen sanırım 5TL gibi bi fiyatı buluyor. SMA konnektör hariç.
Eğer ihtiyaç duyarsanız tüm detayları da verebilirim. Daha önce 300 metre açık alanda test edildi. tabiri caizse canavar gibi.

300 metre büyük başarı, tebrikler. :)

300 metre büyük başarı, tebrikler. :)
Hem de 60-65 db gibi bir değer alıyorduk. Bu çizgi modunda 3 çizgi demektir.
Tekrar belirteyim 300 metre açık alandı. Arada hiçbir engel yoktu. Daha sonra aynı mekanda test ettik. Antenlerin birbirini gördüğü 4 metrede yaklaşık 24 db sinyal seviyesine ulaştık. Piyasadaki hiçbir anten ile bu mesafeden bu değere yaklaşamadık bile. Çünki gürültü faktörü oldukça etkiliyordu. Aynı yerden (4m yakın mesafe)alabildiğimiz en iyi sonuç TP-Link 8dbi anten ile 38-42db idi. Ancak duvarlar işin içerisine girdiğinde yani yan odaya geçildiğindiğinde sinyallerde anormallikler oluşuyordu. Yönsüz 8 dbi bir antenle 55-60 db sinyal aldığımız yerde benim anteni modeme çevirmek pek birşey ifade etmiyor sinyaller hiç alınmıyordu. Ama benim anteni yan duvara çevirip te yansımaları yakaladığımızda yine de 8dbi lik antenden daha iyi çekiyordu.

- - - Güncellendi - - -

ant016.jpg

Yurdumun yaratıcı, çözüm konusunda sınır tanımayan üretici insanları. Hepinizi çok seviyorum. :D

Ayrıca konu çok aydınlatıcı olmuş. Dayım da almayı düşünüyordu yeni modem. Yarın arayım bari.

Ben evde ZyXEL P-660HNU-F1 modelini kullanıyorum. Modem evin her yerinde çekiyor. Evim yaklaşık 120 m2 ve 3 oda daha önce yaşamış olduğum tüm kablosuz problemler bitmiş oldu..

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı