En İyi Dört Çeker Sedan Hangisi?

Subaru.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ama AWD performansi Turkiye'de gereksiz bence hardcore off-road yapmayi dusunmuyorsaniz.

Not: Sevgili moderatorum uyardi, imla hatasi duzeltildi. Arz ederim.

Son düzenleme:
Mercedes ve BMW'nin servisi çok pahalı, bu 3 markayı da kullandım (şu an Audi kulanıyorum) Audi konfor ve performans olarak bir tık önde bana göre ve sağlamlık olarak BWM'den daha iyi. Çarpışma testlerinde BMW, Audi ve Mercedes'in baya gerisinde.

Sistemlerin temel özelliklerini iyice kavrayıp öyle karşılaştırmak daha mantıklı olur. Söylediğiniz tüm sistemleri farklı zamanlarda test etme imkanım oldu. Öncelikle Quattro ile başlayalım.

Quattro ismi Audinin ilk 4 tekerlekten çekişli ralli otomobilinden gelir. İlk Quattrolar özellikle İsveç gibi karlı etaplarda kesin birincilerdi. Günümüzdeki Quattro da biraz böyle aslında. Kışların sert geçtiği, yerde uzun süre kar kalan bir yerde yaşıyosanız veya böyle yerlere sık sık seyahat ediyorsanız Quattro öneririm.

xDrive'ın diğer 4x4 sistemlerine karşı duruşu normal BMW'lerin rakiplerine karşı duruşuna çok benzer. BMW her zaman arabalarının rakiplerine göre biraz daha sportif bir sürüş tecrübesi sunduğunu söyler. xDrive da arkadan itiş ağırlıklı olduğundan, daha ruhlu ve eğlenceli bir sürüş istiyorsanız tercih edeceğiniz bir sistemdir.

4Matic, bahsettiğim iki alanda da öne çıkan bir sistem değildir. Aksine sportiflik ve zorlu koşullarda hareket kabiliyeti olarak xDrive ve Quattro arasında yer alan bir köprü gibi düşünülebilir. Eğlenceli bir sürüş veya sert şartlara karşı yüksek kabiliyet şart değilse 4Matic ikisi arasında iyi bir seçenektir.

Subarunun 4 tekerlekten çekiş sistemi diğerleri gibi lazım olmadığı sürece tek aksa güç göndermez. Simetriktir, 4 tekerleğe de eşit güç dağıtır. Ayrıca çoğu Subaru aracın ağırlık dengesi de 4 köşede 25%'e yakındır, bu yüzden de yere sağlam basarlar ve sürüş esnasında dengeli hissettirirler. Kış şartlarında ve hafif arazi şartlarında da çok iyi bir sistemdir. Subarunun Quattro devri bittikten sonraki ralli devlerinden biri olduğunu unutmamak gerekir.

4 sistemin de özelliklerini elimden geldiğince anlatmaya çalıştım, umarım yardımcı olabilmişimdir. Aralarından size en uygun olanı seçebilirsiniz.

Evet, Tesla'nın çift motorlu sistemi harika ama ülkemizdeki Tesla fiyatları da malum.
Ülkemizde 12 yaşındaki focus 44 bin liraya satılıyor. 12 yaşındaki c sınıfının lüx olmayan modelleri başka ülkede direksiyon öğrenme arabası olur, ilk araba olur, yeni üniversiteli arabası olur ama 36 ay kredi ile zar zor alınacak bir araba olmaz. Tesla fiyatı bu düzlemde gayet normal :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı