En iyi gözlük camı temizleme yöntemi

couza

Hectopat
Dostlar selamlar. İlk defa soru sormadığım bir konu açıyorum bu yüzden biraz heyecanlıyım açıkçası. Çok uzun şeyler yazmayacağım ama uzun yıllardır gözlük kullanıcısı olarak en çok verim aldığım yöntemleri paylaşmak istedim. Umarım yeni gözlük alanlara ya da gözlük camının pis olmasından rahatsız olanlara ( benim gibi :D ) yardımcı olur.
Öncelikle eskiden beri sadece şu bildiğimiz gözlük temizleme mendillerini kullanıyordum, hani gözlükçülerde satılan. Açıkçası işe yarıyordu ancak belirli bir süre temizleyip sildiğimde gözlükte hoş olmayan lekeler bırakıyordu. Daha sonra -belki de geç oldu- gözlük temizleme spreylerini keşfettim. Eğer beziniz yeni veya yeni sayılır bir haldeyse ve temizse gözlük camına sıkacağınız bir iki fıslık bu spreyler gerçekten işe yaradı. Ancak bu yöntemi kullanacaksanız bence 2 gözlük temizleme mendili kullansanız iyi olur. Biri önce camdaki toz ve kirleri almak için, diğeri de spreyle birlikte camı temizlemek için. Çünkü öbür türlü spreyle beraber daha da yayılabiliyor bu kirler. En azından ben böyle deneyimledim.
Gözlük camlarını sık temizlediğimden vessürekli gözlükçüden sprey ve gözlük temizleme bezi almaktan sıkıldığımdan dolayı Getir'de gezinirken glassy gözlük temizleme mendili diye bir şey buldum. Tekli paketlerde satılan ve içinde 12 tane bulunan bu ürün aslında nemli bir peçete gibi. Dokusu böyle lokantalarda verilen kolonyalı mendillere de benziyor.

5b2e9b89d3827.jpg

Hadi bakalım ne olacak deyip bir denedim ve sonuç hüsran. Gözlüğümün camı inanılmaz kirlendi. Sonrasında gözlükçülerden aldığımız bezlerle önce camların tozunu kirini alıp bununla bir sildim dostlar. Bir de ne göreyim! Cam ayna gibi olmuş neredeyse :D şu anda bu mendilleri kullanıyorum ve gerçekten işime yarıyor. Bu arada ürünle silerken bazı yerlerde ki özellikle camların kenarlarına doğru biraz toz kalıyor ancak sildikten hemen sonra iki tarafa da tükürük saçmadan üflüyorum ve çoğu toz gidiyor. Kalan küçücük tozlar da bakış açımda doğru düzgün bir kirliliğe sebep olmuyor bile. Ayrıca bence küçücük birkaç toz cam kirliliğinden iyidir. D
Not: Ürünün bazı yorumlarında iz bırakıyor, leke yapıyor diyenler de var. O yüzden sadece bu yazıya güvenip alışveriş yapmayın lütfen. Alacaksanız önce 1 tane denemelik alabilirsiniz bence :D

Önce gözlük beziyle silip sonrasında bu mendillerle temizlemek sürekli kullandığım bir yöntem. Sadece mendille yapılırsa kirli kalması normal.

Cumartesi günü yeni çerçeve ve camlara geçiyorum, bu konu güzel denk geldi :D Eline sağlık.

Şimdiye kadar sadece gözlük beziyle kuru kuru siliyordum. Aşırı kirlenince de musluğu hafif açıp çeşmenin altına sokarak yıkıyordum. Bu ürünü denemek lazım.

Cumartesi günü yeni çerçeve ve camlara geçiyorum, bu konu güzel denk geldi :D Eline sağlık.

Şimdiye kadar sadece gözlük beziyle kuru kuru siliyordum. Aşırı kirlenince de musluğu hafif açıp çeşmenin altına sokarak yıkıyordum. Bu ürünü denemek lazım.
Hocam su ile yıkayacaksanız bile içme suyu kullanmanızı öneririm. Çeşme sularındaki kirecin camları kötü etkileyebileceğini okumuştum bir yerde.

Hocam su ile yıkayacaksanız bile içme suyu kullanmanızı öneririm. Çeşme sularındaki kirecin camları kötü etkileyebileceğini okumuştum bir yerde.
Doğrudur hocam sağ olun. Yeni sete geçince dikkat edeceğim. Almaya gittiğimde optikçiye de sorarım nasıl temizleyeyim diye (y)

Islak mendille silip ardından ıslaklıkları peçeteyle silmek de çok temiz yapıyor fakat uzun vadede camın içine ediyor. Sırf bu yüzden yeni gözlük almak zorunda kalmıştım. Bu yöntemi kullanan varsa bırakmasını tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Madem konusu açılmış, ilkokul 1'den beri gözlük kullanan biri olarak izninizle ben de deneyimlerimi paylaşayım.

Gözlükte leke yapan yağdır. Gözlüğünüzde parmak izi varsa bunu mendile sürmeden önce yağı oradan temizlemeniz gerekir. Alkollü maddeler kullanabilirsiniz ya da derişik sabunlu su çözeltisi hazırlayıp camlara sürerek yağı temizleyebilirsiniz. (eğer fazla bazik maddeler kullanırsanız uzun vadede gözlük camlarınız parlaklığını kalıcı olarak kaybeder, bulanık eski görünmesine neden olur? Buradaki sabunlu suyun derişimi sizin karanlık fantezilerinize bağlı)

Gözlük bezinizi sürekli -cidden sürekli su ve sabunla temizlemezseniz, bezi gözlüğe sürdüğünüzde cam daha da kirlenecektir. Bezin camı temizlemesi için önce bezi temizlemeniz gerekir. Bezi sabun ve su ile yıkarsanız köpürtme işleminden sonra bezi tamamen duruladığınızdan emin olun. Bezdeki sabun kalıntıları gözlüğünüzde bulanıklığa neden olur.

Kirpikleriniz uzunsa gözlüğü gözünüze çok yakınlaştırmanızı önermiyorum.

Gözlüğünüzü temizleyeceğiniz bezin kesinlikle gözlüklere özel bir bez olmasını tavsiye ediyorum. Aksi halde camları çizilebilir.

Düzenleme: Gerçekten. Camlarınız aşırı asit veya bazdan nefret ediyor. Uzun süre alkol ile cam temizlerseniz arada bir camları sade su ile temizlemenizi öneriyorum.

Islak mendille silip ardından ıslaklıkları peçeteyle silmek de çok temiz yapıyor fakat uzun vadede camın içine ediyor. Sırf bu yüzden yeni gözlük almak zorunda kalmıştım. Bu yöntemi kullanan varsa bırakmasını tavsiye ederim.
Evet hocam muhtemelen çizip zarar verecektir.
Madem konusu açılmış, ilkokul 1'den beri gözlük kullanan biri olarak izninizle ben de deneyimlerimi paylaşayım.

Gözlükte leke yapan yağdır. Gözlüğünüzde parmak izi varsa bunu mendile sürmeden önce yağı oradan temizlemeniz gerekir. Alkollü maddeler kullanabilirsiniz ya da derişik sabunlu su çözeltisi hazırlayıp camlara sürerek yağı temizleyebilirsiniz. (eğer fazla bazik maddeler kullanırsanız uzun vadede gözlük camlarınız parlaklığını kalıcı olarak kaybeder, bulanık eski görünmesine neden olur? Buradaki sabunlu suyun derişimi sizin karanlık fantezilerinize bağlı)

Gözlük bezinizi sürekli -cidden sürekli su ve sabunla temizlemezseniz, bezi gözlüğe sürdüğünüzde cam daha da kirlenecektir. Bezin camı temizlemesi için önce bezi temizlemeniz gerekir. Bezi sabun ve su ile yıkarsanız köpürtme işleminden sonra bezi tamamen duruladığınızdan emin olun. Bezdeki sabun kalıntıları gözlüğünüzde bulanıklığa neden olur.

Kirpikleriniz uzunsa gözlüğü gözünüze çok yakınlaştırmanızı önermiyorum.

Gözlüğünüzü temizleyeceğiniz bezin kesinlikle gözlüklere özel bir bez olmasını tavsiye ediyorum. Aksi halde camları çizilebilir.

Düzenleme: Gerçekten. Camlarınız aşırı asit veya bazdan nefret ediyor. Uzun süre alkol ile cam temizlerseniz arada bir camları sade su ile temizlemenizi öneriyorum.
Hocam bezi yıkamayı ben de düşünüyordum ama açıkçası sabunlu su kullanmanın bezin kendi özelliğine zarar verebileceğini düşünmüştüm kendi kendime. Eğer yöntem işe yarıyorsa dediğiniz gibi iyi durulamak lazım.

Geri
Yukarı